Povolování nových jaderných zdrojů bude asi rychlejší, zákon podepsal prezident
- Podrobnosti
- Kategorie: Energetika
Praha - Povolování výstavby nových jaderných zdrojů včetně malých modulárních reaktorů v Česku bude zřejmě jednodušší a rychlejší. Atomové právo by také mělo být připraveno na příchod nových jaderných technologií. Počítá s tím vládní novela atomového zákona, kterou podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom Hrad.
Jaderná energie má být podle současných plánů státu spolu s obnovitelnými zdroji hlavním zdrojem českého energetického mixu. V současné době se připravuje hlavně stavba nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany.
Úpravy mají především omezit regulatorní zátěž při projednávání staveb ve státní správě. Jde především o technické změny. Dosavadní zákon podle vlády nepočítal například s malými modulárními reaktory. Umožní také žádat Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o předběžnou informaci ohledně posuzování žádostí. Umožní i výjimku z požadavků zákona.
Novela zavádí jako jeden z nových institutů žádost o předběžnou informaci směřovanou k SÚJB. Jejím smyslem bude požadovat vysvětlení či konzultaci, jak by úřad rozhodl. Vláda tuto novinku vysvětluje tím, že rychlý nástup nových technologií přináší řadu odborných a technologických nejistot. Proto je potřebné, aby ještě před příslušným řízením bylo možné vyjasnit, zda informace, podklady i technologie a zařízení budou vyhovovat. Úřad pak sdělí, zda bude požadovat například další podmínky nebo podle jakých hledisek bude žádost posuzovat.
Další novinkou je možnost schválení výjimky z požadavků zákona rozhodnutím SÚJB. Zákon už některé výjimky umožňuje, možnost změny kategorie pracoviště nebo zdroje ionizujícího záření. Žádost k úřadu bude muset uvádět relevantní důvody a naplnění předpokladů stanovených zákonem.
Sněmovna při schvalování novely přijala poslanecký pozměňovací návrh a snížila horní hranici poplatků placených Správě úložišť radioaktivních odpadů. Jaderné elektrárny mají podle nich platit nejvýše 120 Kč/MWh a výzkumná jaderná zařízení nebo jaderné výtopny 80 Kč/MWh. Vláda navrhovala 163 a 109 korun. Poslanci svůj návrh na snížení zdůvodnili tím, že pro poplatníka, který provozuje energetické jaderné zařízení, je navrhovaný nárůst poplatku nepřijatelný.
Nynější atomový zákon platí od 1. ledna 2017. Upravuje mírové využívání jaderné energie a ionizujícího záření a na principu "od kolébky do hrobu" zahrnuje veškeré součásti životního cyklu jaderných zařízení.
Tendr na výstavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech vyhrála korejská KHNP, smlouvy k podpisu mají být připravené na konci letošního března. První z nových reaktorů by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun. Do budoucna stát počítá také s opcí na další dva reaktory v Temelíně.
31.03.2025 Zdroj: ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Stavebnictví v Ústeckém kraji loni meziročně klesl…
Category: Stavebnictví

Ústí nad Labem - Stavebnictví v Ústeckém kraji loni meziročně kleslo. Výraznější byl propad u bytové výstavby,…
Čepro v loňském roce zvýšilo svůj provozní zisk na…
Category: Energetika

Praha - Státní distributor paliv Čepro loni zaznamenal provozní zisk před zdaněním více než 2,53 miliardy korun…
Firma Witte otevřela v Ostrově nový závod, celkově…
Category: Automobilový průmysl

Ostrov - Výrobce zámkových systémů pro automobilový průmysl Witte Automotive Czechia dnes slavnostně otevřel no…
V ČR jsou čtyři vodíkové stanice, ve většině zemí…
Category: Energetika

Praha - Česká republika má čtyři vodíkové stanice, dalších zhruba deset projektů je rozestavěných nebo se připr…
Výroba aut za leden a únor meziročně klesla o 11 p…
Category: Automobilový průmysl

Praha - Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234.341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňsk…
Připojte se: