1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Pražské teplárenské loni klesl čistý zisk o 22,4 procenta na 479 milionů korun

teplaren1Praha - Pražské teplárenské loni meziročně klesl čistý zisk 22,4 procenta na 479 milionů korun. Provozní zisk vzrostl o 52,5 procenta na 575 milionů korun. Celkové tržby vzrostly o 11 procent na 5,56 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti, na kterou dnes upozornil Ekonomický deník.

 

Firma ve zprávě uvedla, že v Praze pokrývá téměř čtvrtinu trhu s tepelnou energií a dodává teplo pro více než 235.000 domácností, řadě administrativních budov, průmyslových podniků, stovkám školských a zdravotnických zařízení a dalším subjektům.

Pražská teplárenská podle zprávy loni investovala 248 milionů korun, z toho 89,5 milionu Kč směřovalo do připojení nových zákazníků. Konkrétně se jednalo o 42 odběrných míst, které zahrnují téměř 1800 domácností. Firma také uzavřela 25 nových smluv na připojení dalších objektů. Jedná se například o soubor staveb Tesla Hloubětín a Obytný soubor Poděbradská. Do obnovy sítí a ostatních zařízení dala loni Pražská teplárenská 130 milionů korun.

Základním zdrojem výroby tepla pro Pražskou teplárenskou byla Elektrárna Mělník, která spadá pod ČEZ. Pražské teplárenské dodala téměř 90 procent tepla. Dalších 7,6 procenta tepla dodává zařízení na energetické využití odpadu v Praze-Malešicích, které vlastní Pražské služby.

"Počasí v roce 2021 bylo proti loňskému i předloňskému počasí chladnější, což mělo zásadní vliv na hospodaření naší společnosti. V roce 2021 bylo celkem 234 topných dnů, což je o 16 topných dní více než v předchozím roce," uvedlo představenstvo společnosti ve výroční zprávě.

"Na prodeje tepelné energie neměl vliv jen vyšší počet topných dní, ale i nižší průměrná teplota, která činila 4,55 stupně Celsia, tj. o 1,29 stupně Celsia méně než průměr v předchozí sezoně. Prodeje tepelné energie v roce 2021 tak byly zejména vlivem chladnějšího počasí vyšší o zhruba devět procent," dodalo.

Pražská teplárenská je z hlediska počtu provozovaných zařízení jednou z největších teplárenských sítí v České republice. Aktivity společnosti jsou soustředěny na oblast hlavního města Prahy a přilehlých oblastí. Společnost v roce 2020 od Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského koupila společnost Veolia Česká republika z francouzské skupiny Veolia.

Veolia je v hlavním městě rovněž většinovým vlastníkem Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které mají na starosti distribuci vody. Menšinovým vlastníkem je Praha. PVK má vodovodní síť do roku 2028 pronajatou od městské společnosti Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Po vypršení termínu se stoprocentním vlastníkem stane Praha.

Veolia zaměstnává po celém světě téměř 180.000 lidí. Skupina Veolia Energie, do které Pražská teplárenská patří, v České republice, včetně svých dceřiných společností, působí v Moravskoslezském, Olomouckém, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Středočeském kraji a v Praze.

09.06.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

220x660 sk 2022

 

Nenechte si ujít...