1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Pražské vodárny loni řešily 298 černých odběrů vody, meziročně o 22 více

water tap 2Praha - Pražské vodovody a kanalizace (PVK) loni řešily 298 případů černých odběrů vody a nelegální produkce odpadních vod, přičemž v roce 2022 jich evidovaly 276. Ne ve všech případech se ukázalo, že se lidé dopustili prohřešku.

Mezi nejčastějšími prokázanými porušeními byly manipulace s vodoměry a nepřihlášení kanalizační či vodovodní přípojky. Vodárny za to provinilcům loni naúčtovaly 3,7 milionu korun, meziročně zhruba o 200.000 korun méně. ČTK to sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

PVK distribuují vodu v Praze. Vodohospodářskou síť mají pronajatu od městské firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS) do roku 2028.

Případů nelegální produkce odpadních vod řešili pracovníci PVK podle mluvčího 169 a prokázali jich 99 procent. U zbylých zjistili, že majitel má vše v pořádku. "V drtivé většině případů se jednalo o nepřihlášenou kanalizační přípojku a přímé napojení do revizní šachty," uvedl Mrázek.

V souvislosti s nelegálními odběry pitné vody vodárny prošetřily 129 případů, z nichž stovku viníkům prokázaly. V 63 procentech případů šlo o neoprávněnou manipulaci s vodoměrem, vedle toho se lidé provinili provozováním neměřené odbočky před vodoměrem a tím, že nenechali zaevidovat vodovodní přípojku.

Zaměstnanci PVK vytipovávají potenciální černé odběry kontrolou odběrných míst z vlastní databáze. Na základě přešetření pak stanoví výši škody. V celkové sumě, kterou provinilcům naúčtují, jsou zahrnuty náklady na přešetření, způsobená škoda a sankce. PVK kontrolují ale i objekty, které nejsou v jejich databázi. Žádají o spolupráci také příslušné místní úřady.

PVK provozují vodovodní síť v délce 3710 kilometrů a délka vodovodních přípojek je 892 kilometrů. Kanalizační síť je dlouhá 3904 kilometrů a kanalizační přípojky 1027 kilometrů.

02.05.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...