1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

C-Energy Planá loni zdvojnásobila zisk na 796 milionů Kč, tržby stouply o půlku

Teplaren KosicePlaná nad Lužnicí - Firmě C-Energy Planá, která vyrábí teplo a elektřinu, se loni zvýšily tržby o 48,2 procenta na 2,95 miliardy korun. Zisk po zdanění byl 796,38 milionu korun, což je meziroční nárůst o 121 procent.

Na ekonomickém výsledku společnosti se promítlo snižování cen energetických komodit, zejména plynu na spotovém trhu, vyplývá z výroční zprávy firmy. Loni pokračovala v projektu na vybudování zařízení na spalování odpadu, letos získala posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). C-Energy loni zaměstnávala 156 lidí v Plané nad Lužnicí a Táboře, předloni to bylo 142.

"Významné snížení ceny plynu umožnilo nahradit plánovaný provoz uhelného kotle Kl.7 a parní turbíny TGl a TG2 v Táboře provozem plynových motorů v Plané nad Lužnicí, což mělo významný vliv na dosažení výjimečného ekonomického výsledku za rok 2023,“ uvedla firma. Společnost pro rok 2024 zvýšila cenu tepla zákazníkům přibližně o osm procent. Podle firmy byl ale meziroční nárůst nákladů na pořízení dřevní štěpky pro výrobu tepla nesrovnatelně vyšší.

Teplo pro centrální zásobování z větší části vyrábí v Plané nad Lužnicí výhradně spalováním dřevní štěpky. Zdroj v Plané nad Lužnicí využíval k výrobě i plyn především v moderních kogeneračních jednotkách a v záložním kotli. Vedle toho byly v provozu zdroje v Táboře, kde se od ledna do května využívalo k výrobě elektřiny a tepla hnědé uhlí. Později použili v teplárenském režimu lehký topný olej a zemní plyn.

Loni firma pokračovala v přípravě projektu výstavby zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO). Firma letos získala posouzení vlivu na životní prostředí. Provoz ZEVO v Plané nad Lužnicí by měl začít v roce 2027, investice bude 2,1 miliardy korun, část financí půjde z dotace Modernizačního fondu. EIA se vztahuje na fluidní kotel, který bude hlavním komponentem pro spalování a energetické využití odpadu. Kotel by měl přeměnit na energii až 50.000 tun směsného komunálního odpadu z Táborska ročně. Nová technologie nahradí dva kotle v areálu bývalé teplárny v nedalekém Táboře, které spalují hnědé uhlí, topný olej a hnědouhelný dehet.

Zaváděním nových technologií firma snižuje vypouštění škodlivých emisí. Vůči roku 2012 se snížily o 91 procent pro tuhé znečisťující látky, 98 procent pro oxid siřičitý, o 72 procent pro emise oxidu dusíku a o 75 procent pro emise oxidu uhličitého. Větší pokles v emisích síry byl dosažen díky přechodu na 100procentní spalování biomasy. Energetický zdroj v Plané nad Lužnicí byl prvním v zemi, který zcela opustil spalování uhlí a v září 2022 jej kompletně nahradil dřevní biomasou.

Podle Ekonomického deníku, který na loňské výsledky upozornil, byly i další teplárny v Česku loni ziskové. Veolia Energie ČR, Plzeňská teplárenská, Enetiqa i Teplárny Brno vykázaly zisk přes 500 milionů korun, mostecká United Energy se této hodnotě přiblížila.

22.07.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...