Průmysl i odbory chtějí maximální zapojení českých firem při stavbě reaktorů
- Podrobnosti
- Kategorie: Energetika
Praha - Vláda by měla při rozhodování o staviteli nových jaderných bloků v Česku zohlednit nejen cenu, ale také zapojení českých firem do výrobního řetězce vítěze soutěže. Role českého průmyslu by se měla maximalizovat, pomůže to české konkurenceschopnosti.
Po jednání tripartity se na tom shodli prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Vláda by o tom, kolik jaderných bloků se v Česku postaví a kdo je bude stavět, měla rozhodnout v červenci, spekuluje se o rozhodnutí na středečním jednání kabinetu.
Podle Rafaje je důležité, aby české firmy v nejvyšší možné míře těžily ze zapojení do stavby jaderných bloků. Podle něj je třeba se vyhnout tomu, co se stalo u některých obranných zakázek v minulosti, kdy české firmy pouze kompletují zahraniční technologie. "Chceme být strategickým dodavatelem nejen pro zakázku v České republice, ale i v dalších, které bude soutěžitel realizovat ve světě," řekl.
Také Středula se vyslovil pro maximální zapojení českého průmyslu do zakázky. Označil to za neopakovatelnou příležitost k posílení kompetence českých firem, která bude důležitá i pro jejich budoucí konkurenceschopnost. Odborový předák také apeloval na vládu, aby po výběru vítěze tendru na stavbu jaderných bloků zajistilo kontrolu naplnění příslibů stavitele a usilovalo i do budoucna o zvýšení podílu českých firem na zakázce.
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) na tiskové konferenci řekl, že vláda je se sociálními partnery ve shodě ohledně maximálního zapojení českých firem. Blíže se ke stavbě nových reaktorů vyjadřovat nechtěl.
Vláda by brzy měla rozhodnout o vítězném uchazeči a také o počtu stavěných bloků. Na jaře podali závazné nabídky na stavbu až čtyř nových reaktorů francouzská firma EDF a korejská KHNP. Jeden nový jaderný blok by měl vzniknout v Dukovanech do roku 2036, při případné větší výstavbě by vznikly až dva v Dukovanech a dva v Temelíně. EDF i KHNP slibují podíl českých firem na stavbě zhruba 65 procent.
Tripartita se dnes také zabývala připravovanou státní energetickou koncepcí. Podle Rafaje je důležité, aby dokument nastavil podmínky pro zlepšení konkurenceschopnosti českých firem. Středula kritizoval koncepci jako nedostatečně ambiciózní, když usiluje o snížení cen energií na průměr Evropské unie. Podle něj by koncepce měla mířit na ceny nižší.
29.07.2024 Zdroj: ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Výrobce technických tkanin Indorama loni spadl do…
Category: Firmy
Velká nad Veličkou - Výrobci technických tkanin Indorama Ventures Mobility Moravia (dříve Kordárna Plus) loni k…
Výrobce plastových oken VPO Protivanov loni zvýšil…
Category: Firmy
Protivanov - Společnost VPO Protivanov, která v Protivanově na Prostějovsku vyrábí plastová okna a dveře, loni…
Výrazné zlevňování energií skončilo, další vývoj j…
Category: Energetika
Praha - Nejvýraznější zlevňování mají už energie za sebou, další vývoj na trhu je značně nejistý. Myslí si to a…
Chropyňské strojírně loni meziročně výrazně vzrost…
Category: Strojírenství
Chropyně& - Chropyňské strojírně loni meziročně vzrostly tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží zhruba o 1,345…
Volkswagen dál trvá na uzavírání továren, řekl jeh…
Category: Automobilový průmysl
Berlín - Automobilka Volkswagen dál trvá na propouštění a uzavírání továren v Německu, navzdory eskalujícím pro…
Připojte se: