1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Rokytnice na Rychnovsku převezme většinu tepelného hospodářství,lidé zaplatí míň

Teplaren4Rokytnice v Orlických horách - Výrobu tepla pro dvoutisícovou Rokytnici v Orlických horách na Rychnovsku od 1. června zajistí ve třech ze čtyř kotelen městská společnost CENTEP. Cena bude 1400 korun za gigajoule (GJ), což je o 300 Kč/GJ méně než doposud. ČTK to řekl starosta Jiří Štěpán (Rokytnice PRO).

V roce 2022 zhruba 1000 obyvatel města přišlo o dodávky tepla kvůli sporu dosavadního dodavatele, společnosti Ekoenergy Moravia (EEM), s radnicí o cenu.

"Nalezli jsme v těchto dnech konečnou dohodu na naplnění smluv o smlouvách budoucích ze závěru roku 2022, na základě které město uzavřelo s firmou EEM smlouvu o vypořádání provedených investic. Nemůže se tak už opakovat situace z roku 2022," řekl ČTK Štěpán.

Městem vlastněná firma CENTEP nyní uzavřela s EEM kupní smlouvu na nákup strojního a technického vybavení kotelen KB1, KB2 a KB3. Předání zařízení je naplánované na 31. května. "Od 1. června bude teplo v těchto kotelnách vyrábět firma CENTEP. Firma CENTEP tak bude koncovým dodavatelem tepla," uvedl starosta.

Firma EEM si zatím do 14. června 2026 ponechá čtvrtou kotelnu ve městě, která zásobuje teplem zhruba 90 domácností. I za teplo z této kotelny zaplatí odběratel 1400 korun za gigajoule.

EEM v Rokytnici vyrábí teplo od počátku roku 2017 na svém zařízení, které má v objektech města na základě desetiletého kontraktu. Na podzim 2022 město s firmou uzavřelo novou dohodu, na základě které byly obnoveny dodávky tepla od EEM za výrazně vyšší cenu s tím, že palivo bude zajišťovat CENTEP a dodávky tepla skončí k letošnímu 31. květnu. V tento termín budou vypořádány investice a vybavení kotelen bude odprodáno firmě CENTEP.

Podle uzavřených smluv nájemní vztah mezi městem a EEM končí 31. května. "Město se zavázalo uhradit firmě EEM peněžité vypořádání zhodnocení městského majetku ve výši 846.860 korun bez DPH určeného znaleckým posudkem, a to do 31. května," uvedl Štěpán.

Součástí smlouvy je také pořízení revizního znaleckého posudku na konečnou částku zhodnocení nájmu nájemcem. Částka vypořádání se tak podle radnice může změnit. "Smlouvou o vypořádání investic a kupní smlouvou na kotle a technické vybavení jsme učinili zásadní krok k další energetické stabilitě města," sdělil Štěpán.

Další uzavřenou smlouvou, která vyřešila otázku vytápění v Rokytnici, je smlouva mezi CENTEP a EEM. Tím městská firma odkoupila strojní a technické vybavení kotelen KB1, KB2 a KB3 za 4,8 milionu korun bez DPH. I v tomto případě se smluvní strany dohodly, že nechají vypracovat revizní znalecký posudek ke stanovení konečné ceny vybavení kotelen.

"Nejistota v zajištění dodávek tepla a vysoká cena tepelné energie pro odběratele v Rokytnici od června končí. Kromě převzetí kotelen od stávajícího dodavatele tepla CENTEP pořídil i nový zdroj pro kotelnu KB 2," dodal jednatel CENTEP Marian Klásek.

28.05.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...