1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Rusko chce posílat do Číny plynovodem přes Kazachstán 35 mld. metrů krychlových

gas pipelineMoskva - Rusko plánuje posílat do Číny přes Kazachstán přibližně 35 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Agentuře TASS to řekl velvyslanec Kazachstánu v Rusku Dauren Abajev. To odpovídá zhruba kapacitě přepravy plynovodu Síla Sibiře, kterým nyní proudí ruský plyn do Číny.

Jeho kapacita by měla do roku 2025 dosáhnout 38 miliard metrů krychlových.

Kazachstán a Rusko se loni dohodly na trase budoucího plynovodu, který má podpořit dodávky mezi oběma zeměmi a do Číny. O objemech přepravy se však zatím nemluvilo.

"Chceme maximálně využít náš tranzitní potenciál," řekl Abajev. "Hovoříme o 35 miliardách metrů krychlových plynu (ročně), které budou dodávány do Číny," dodal s tím, že se jedná o cenách plynu.

Plynovod přes Kazachstán by pomohl Rusku postiženému západními sankcemi kvůli konfliktu na Ukrajině zvýšit prodej do Asie. Zajistil by také dodávky pro centrální, severní a východní regiony Kazachstánu. Zatím se však nepodařilo dosáhnout dohody s Čínou.

Moskva již několik let jedná s Pekingem o vývozu plynu, mimo jiné prostřednictvím projektu Síla Sibiře 2, který má vést přes Mongolsko. Podle odborníků ale Čína bude potřebovat další zemní plyn až po roce 2030.

Ruský prezident Vladimir Putin má koncem tohoto měsíce navštívit Čínu a očekává se, že se bude jednat o energetických otázkách. Čína je jedním z největších odběratelů ruské ropy.

Vývoz ruského plynu potrubím do Evropy se loni kvůli sankcím snížil téměř o polovinu. Evropa byla kdysi hlavním trhem pro ruskou ropu a plyn. Ruský plynárenský gigant Gazprom za loňský rok utrpěl ztrátu sedm miliard USD, což byla jeho první roční ztráta od konce 90. let, uvedla agentura Reuters.

Podle výpočtů agentury Reuters se dodávky zemního plynu od Gazpromu do Evropy v roce 2023 propadly o 55,6 procenta na 28,3 miliardy metrů krychlových. Gazprom nezveřejňuje vlastní statistiky vývozu od začátku roku 2023.

Dodávky ruského plynu do Evropy dosahovaly svého vrcholu v letech 2018 a 2019, kdy činily zhruba 175 až 180 miliard krychlových metrů ročně. V roce 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, však klesly na 63,8 miliardy krychlových metrů.

16.05.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...