1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Růst těžby ropy v Iráku uspokojí zvýšenou globální poptávku

oil barrelsPaříž - Rostoucí světovou poptávku po ropě v letošním roce více než dostatečně uspokojí vzestup její těžby v Iráku a dalších zemích. Předpověděla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Cenové tlaky na trhu s ropou se tak i přes zvýšené mezinárodní napětí zmírní, uvedla agentura, která je hlavním energetickým poradcem vyspělých zemí.

"Třebaže napětí na mezinárodním poli narůstá, tlak na trzích s ropou se podle všeho zmírňuje," uvedla IEA v pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu.

IEA konstatovala, že těžba v Iráku minulý měsíc vzrostla o více než půl milionů barelů denně (b/d) na 3,62 milionu barelů. Dostala se tak na maximum od roku 1979. V únoru vývoz z Iráku vzrostl proti lednu o 572.000 barelů na 2,8 milionu b/d a pokud to vydrží, mohl by Irák letos zaznamenat nejvyšší nárůst těžby v historii.

Produkce Saúdské Arábie minulý měsíc vzrostla o 90.000 barelů na 9,85 milionu b/d. To pomohlo vyrovnat další propad v Libyi a zvýšit produkci celého ropného kartelu OPEC o půl milionu barelů na 30,5 milionu barelů za den.

IEA zaznamenala v posledních měsících zvýšenou poptávku, ta ale byla podle agentury přechodnou reakcí na velmi chladnou zimu v Severní Americe. Pokles zásob ropy ve vyspělých zemích se tak prodloužil ze čtvrtého čtvrtletí do ledna, nyní se už ale situace obrací, uvedla agentura.

15.03.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...