Sankce vůči Rusku nebudou mít dopad na plynovod South Stream
- Podrobnosti
- Kategorie: Energetika
Vídeň - Evropské sankce vůči Rusku nebudou mít žádný dopad na plánovaný plynovod South Stream, který má přepravovat ruský plyn do Evropy.
Uvedl to podle agentury Reuters šéf rakouské energetické společnosti OMV Gerhard Roiss v rozhovoru s časopisem Profil.
Nejnovější sankce Evropské unie uvalené na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině se týkají například přístupu na finanční trhy či dodávek vyspělých technologií pro ropný průmysl. Nezahrnují však žádná opatření k omezení dodávek plynu, upozorňuje Reuters.
OMV v červnu podepsala s ruským plynárenským gigantem Gazprom konečnou dohodu o výstavbě rakouské větve plynovodu South Stream. Vůči projektu South Stream má však výhrady Evropská komise, která po březnovém připojení ukrajinského Krymu k Rusku proces schvalování výstavby tohoto plynovodu pozastavila. Komise tvrdí, že projekt South Stream v současné podobě odporuje antimonopolním pravidlům Evropské unie, protože nenabízí žádný přístup třetím stranám.
Roiss nicméně vyjádřil přesvědčení, že Brusel nakonec výstavbu plynovodu povolí. "Evropa by se sama střelila do nohy, kdyby výstavbě zabránila," prohlásil. Šéf OMV již v červnu upozornil, že Evropa ruský plyn potřebuje. Dodal, že v budoucnosti ho bude potřebovat ještě více, protože evropská těžba klesá.
South Stream má přivádět ruský plyn do západní Evropy přes Černé moře a Balkán, a vyhnout se tak Ukrajině. Celkové náklady na tento projekt se odhadují na 40 miliard dolarů (zhruba 825 miliard korun).
07.08.2014 ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Firma innogy koupila síť 32 stanic na CNG od skup…
Category: Energetika

Praha - Energetická společnost innogy koupila síť plnicích stanic pro vozidla na stlačený zemní plyn (CNG) od s…
STV Group chce investovat do výroby dělostřelecké…
Category: Letecký a zbrojařský průmysl

Polička - Výrobce velkorážové munice společnost STV Group chce vybudovat kompletní řetězec výroby dělostřelecké…
Metrostav DIZ spustil přípravu projektu na stavbu…
Category: Energetika

Horní Počaply - Metrostav DIZ spustil přípravu projektu na stavbu paroplynové teplárny u Mělníku, samotné práce…
PRE spojila své dceřiné firmy SolidSun a Solarinve…
Category: Energetika

Praha - Pražská energetika ode dneška spojila své dceřiné firmy SolidSun a Solarinvest. Nově budou fungovat jak…
Nissan žádá dodavatele o odklad plateb, čelí finan…
Category: Automobilový průmysl

Tokio - Automobilka Nissan Motor požádala některé své dodavatele v Británii a v zemích Evropské unie, aby jí um…
Připojte se: