1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Saudi Aramco podepsala smlouvu o výstavbě petrochemického komplexu v Číně

oil refineryRijád - Saúdskoarabský ropný gigant Saudi Aramco podepsal se svými čínskými partnery smlouvu o výstavbě rafinérského a petrochemického komplexu na severovýchodě Číny za 83,7 miliardy jüanů (267,6 miliardy Kč). Komplex má zahájit činnost v roce 2026 a pomoci uspokojit rostoucí poptávku po pohonných hmotách a chemikáliích v Číně.

Projekt je druhou velkou rafinérskou a petrochemickou investicí firmy Aramco v Číně a přichází po loňském rekordním zisku firmy 161 miliard USD (3,5 bilionu Kč), uvedla agentura Reuters.

Komplex postaví a bude provozovat společný podnik Huajin Aramco Petrochemical Company (HAPCO). Většinový podíl 51 procent ve společném podniku vlastní čínský státní výrobce vojenského vybavení NORINCO Group. Aramco má podíl 30 procent a čínská společnosti Panjin Xincheng 19 procent.

Součástí komplexu bude rafinerie s kapacitou 300.000 barelů denně a závod na produkci etylenu a para-xylenu. Výstavba komplexu začne ve druhém čtvrtletí, až projekt získá potřebná povolení. Plný provoz má zahájit do roku 2026. Aramco bude do závodu dodávat až 210.000 barelů ropy denně.

Saudi Aramco také podepsala předběžnou smlouvu s provincií Kuang-tung o spolupráci v odvětvích, jako je energetika, finance, výzkum a inovace. Kuang-tung je ekonomicky největší čínskou provincií a přitahuje zájem globálních firem, jako je ExxonMobil a BASF, které tam stavějí velké petrochemické komplexy.

29.03.2023 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...