1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Saúdové by z prodeje akcií Aramca měli získat 11,2 miliardy dolarů

Saudi aramco logoRijád - Saúdská Arábie by ze sekundárního prodeje akcií ropného giganta Saudi Aramco měla získat více než 11,2 miliardy dolarů (255 miliard Kč). Cena akcií byla stanovena na spodní hranici očekávání, uvedla firma podle agentury Reuters. Je to největší podobná transakce na světě za poslední tři roky, napsala agentura Bloomberg.

Rijád utržené peníze plánuje použít na transformaci ekonomiky.

Akcie Aramca byly oceněny na 27,25 rijálů (asi 166 Kč) poté, co společnost stanovila cenové rozpětí 26,7 až 29,0 rijálů. Nabídka byla pokryta čtyřikrát až pětkrát, řekla Reuters s věcí obeznámená osoba.

Mezinárodní poptávka byla větší než v případě primární veřejné nabídky (IPO) společnosti Aramco v roce 2019, uvedly dva zdroje Reuters. Zájemci pocházeli z Číny, z jiných částí Asie i Evropy, uvedl další zdroj Reuters.

Saúdská Arábie se snaží nalákat mezinárodní investory, aby mohla dát desítky miliard dolarů do projektů, které mají snížit její závislost na ropě. Peníze plánuje směřovat do cestovního ruchu, sportu, umělé inteligence a do obchodních center.

Aramco vyplácí největší dividendu na světě. Dividendy ropného gigantu mají větší hodnotu než součet dalších osmi největších dividend jiných společností dohromady.

Agentura Bloomberg odhaduje, že dividendový výnos Aramca bude v letošním roce činit 6,6 procenta. To je více, než vyplácejí téměř všechny velké evropské ropné společnosti.

13.06.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...