1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Senegal začal těžit ropu, z projektu Sangomar chce mít až 100.000 barelů denně

Oil Well6Dakar - Africký stát Senegal v úterý začal těžit ropu, příbřežní projekt Sangomar se chce postupně dostat na 100.000 barelů denně. V tiskové zprávě o tom informovala australská společnost Woodside Energy, která je provozovatelem projektu. Nová senegalská vláda se snaží získat více peněz právě z prodeje nerostných surovin.

"Pro Senegal i pro společnost Woodside je to historický den," uvedla generální ředitelka australského podniku Meg O'Neillová. Plavidlo, které firma využívá k těžbě ropy, kotví zhruba 100 kilometrů od pobřeží u naleziště Sangomar.

Objev ropy a zemního plynu u pobřeží Senegalu v roce 2014 vyvolal naději, že by toto odvětví mohlo zemi zajistit příjmy v miliardách dolarů a tím pomoci transformovat její ekonomiku. Nová vláda, která se dostala k moci začátkem letošního roku, se ale zavázala přezkoumat smlouvy o těžbě ropy a zemního plynu se zahraničními společnostmi, neboť je označila za nevýhodné pro Senegal.

"Využívání našich přírodních zdrojů, které podle ústavy patří lidem, se od mé vlády dostane zvláštní pozornosti," řekl v dubnu prezident Bassirou Diomaye Faye ve svém prvním projevu k národu. "Budu pokračovat v odhalování skutečného vlastnictví těžebních společností a v auditu těžebního, ropného a plynárenského sektoru," citovala jej agentura AP.

Na nedělním shromáždění v Dakaru premiér Ousmane Sonko znovu potvrdil závazek své administrativy přezkoumat uzavřené smlouvy. Zároveň slíbil, že Senegal bude mít zaručen svůj podíl. "Nadnárodním společnostem budeme čelit," řekl.

Woodside Energy má v projektu 82procentní podíl, zbytek drží státní energetická společnost Petrosen. I když se neočekává, že produkce fosilních paliv bude v Senegalu tak vysoká jako u větších producentů, například v Nigérii, Petrosen předpokládá, že toto odvětví bude v příštích 30 letech generovat více než jednu miliardu dolarů (téměř 23 miliard Kč) ročně.

"První ropa z naleziště Sangomar znamená novou éru nejen pro průmysl a ekonomiku naší země, ale především pro naše lidi,“ uvedl v tiskovém sdělení generální ředitel společnosti Petrosen Thierno Ly.

Země má také projekt zkapalněného zemního plynu (LNG) na hranici s Mauritánií, kde by těžba měla začít na konci letošního roku. Na projektu s názvem Greater Tortue Ahmeyim se podílí britský energetický gigant BP, americký podnik Kosmos Energy, mauritánská ropná a plynárenská společnost SHM a firma Petrosen. Cílem je produkovat asi 2,5 milionu tun LNG ročně.

19.06.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...