1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Shell má díky vysokému růstu cen ropy rekordní zisk, zvýší dividendu

shell gas station 1Londýn - Britská energetická společnost Shell zvýšila v prvním čtvrtletí upravený čistý zisk na rekordních 9,13 miliardy USD (212,1 miliardy Kč), o rok dříve měla zisk 3,23 miliardy USD. K výraznému zlepšení přispěly vysoké ceny ropy a plynu na světových trzích a také solidní výsledky obchodní divize firmy.

Shell ve své výsledkové zprávě také uvedl, že asi o čtyři procenta zvýší dividendu.

Firma ve čtvrtletí odepsala 3,9 miliardy dolarů po zdanění v souvislosti s rozhodnutím opustit aktivity v Rusku. Shell se tak rozhodl vzhledem k tomu, že ruská vojska 24. února zahájila invazi na Ukrajinu. Shell ukončí také obchodování s ruskými podniky.

Výsledek za první čtvrtletí překonal odhady analytiků. Ti v průměru očekávali, že zisk dosáhne 8,67 miliardy USD.

Společnost Shell se tak přidala ke svým evropským rivalům, jako je BP a TotalEnergies, kteří na začátku roku také zaznamenali výrazné zlepšení hospodaření. Norský Equinor, který je významným prodejcem plynu v Evropě, ve středu oznámil rekordní zisk.

Shell uvedl, že na dividendy a na odkup svých akcií v prvním čtvrtletí vynaložil 5,4 miliardy dolarů. V plánu má odkoupit za první pololetí vlastní akcie za 8,5 miliardy USD. Dividendu za první čtvrtletí zvýšil na 25 centů.

Pokud se situace na trhu výrazněji nezmění, pak firma počítá s tím, že na platby akcionářům ve druhém čtvrtletí vynaloží více než 30 procent cash flow, tedy volné hotovosti.

16.05.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

220x660 sk 2022

 

Nenechte si ujít...