1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Slováckým vodárnám a kanalizacím loni vzrostly zisk i výnosy

water tap 2Uherské Hradiště - Slováckým vodárnám a kanalizacím (SVAK), které provozují sítě pro veřejnou potřebu ve městech a obcích na Uherskohradišťsku, loni vzrostl zisk meziročně o 2,3 milionu korun na téměř 19,8 milionu. Podnik meziročně navýšil také výnosy, a to z předloňských zhruba 464,5 milionu korun na loňských 537,6 milionu.

ČTK údaje získala z výroční zprávy firmy zveřejněné na webu vodáren. Na 10. června je svolána valná hromada společnosti, která rozhodne o rozdělení zisku.

Hospodaření společnosti také loni ovlivnila válka na Ukrajině. "Ta rozhoupala hlavně ceny elektrické energie a zemního plynu, což mělo za důsledek zvýšení cen všech komodit, stavebních prací, materiálů a služeb. Významnou skutečností bylo zastropování cen elektrické energie a zemního plynu ze strany státu," uvedl ve výroční zprávě předseda představenstva SVAK, poslanec a starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS).

Firma loni zaznamenala meziročně mírně nižší spotřebu pitné vody z vodovodu. Zákazníkům dodala 4,763 milionu metrů krychlových vody, o 197.000 metrů krychlových méně než předloni. Společnost odkanalizovala 5,398 milionu metrů krychlových odpadní vody, předloni to bylo 5,512 milionu.

Podnik loni uvolnil na investice skoro 70 milionů korun, meziročně přibližně o 24,3 milionu více. Mezi nejvýznamnější projekty patřily rekonstrukce kanalizace v Brněnské ulici ve Starém Městě, rekonstrukce výtlačného řadu v Kněžpoli a rekonstrukce vodovodního řadu v Nivnické ulici v Uherském Brodě. Pro letošek plánují SVAK investovat 119 milionů a předpokládají dosažení zisku minimálně 15 milionů korun.

Společnost loni zaměstnávala v přepočteném stavu zhruba 242 pracovníků. "Proti předchozímu roku se průměrný přepočtený stav zaměstnanců nezměnil. Produktivita výnosů na jednoho zaměstnance vzrostla o 15,73 procenta," uvedl místopředseda představenstva a ředitel vodáren Lubomír Trachtulec.

Slovácké vodárny a kanalizace provozovaly loni vodovody pro veřejnou potřebu v 52 městech a obcích Uherskohradišťska. Pitnou vodou zásobovaly přes 114.000 obyvatel, což představovalo přibližně 80,6 procenta obyvatel okresu. Firma loni provozovala více než 865 kilometrů vodovodní sítě a 31.498 vodovodních přípojek. Vlastní též tři úpravny vody. Ve 47 městech a obcích okresu loni provozovala kanalizaci, na kterou bylo napojeno přibližně 103.500 obyvatel.

Lidé na Uherskohradišťsku platí letos za metr krychlový vody 112 korun, loni to bylo 104,83 koruny. Největšími akcionáři SVAK jsou města Uherské Hradiště, které drží 30,09 procenta akcií, Uherský Brod s 16,99 procenta akcií a Staré Město s 6,08 procenta akcií.

04.06.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...