1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Současný jaderný tendr umožňuje s rozhodnutím o počtu bloků počkat

nuclear power 3Praha - Stávající nastavení tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Česku umožňuje vládě nejprve vybrat jeho vítěze a o počtu budovaných bloků rozhodnout později. Klíčovým parametrem pro rozhodnutí o počtu reaktorů v takovém případě může být další vývoj ceny elektřiny, která se může měnit. Tvrdí to analytici oslovení ČTK.

Premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce II uvedl, že vláda by měla mít jasno o tom, kolik jaderných reaktorů se bude na základě současného tendru stavět, do konce srpna. Zároveň však upozornil, že dosavadní harmonogram soutěže se nemění a rozhodnutí o dodavateli může padnout už v červenci, jak vláda dříve uváděla.

"Vybrat jednu firmu a poskytnout ji exkluzivitu je standardní. Až poté se rozhodnout pro počet bloků je myslím správné," uvedl analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Podle něj přitom není nutné s rozhodnutím o přesném počtu stavených bloků spěchat. "Takové rozhodnutí může nastat klidně až za několik let," řekl Dohnal. Podle něj současný vývoj v ceně energií, její odpoutání od cen povolenky a možný další pokles cen plynu, umožňuje s rozhodnutím ohledně počtu bloků ještě pár let váhat.

Analytik XTB Tomáš Cverna označil postup vlády za zvláštní, i podle něj však při současném nastavení tendru, který byl na začátku letošního roku rozšířen z původně jednoho poptávaného reaktorů až na čtyři, přichází tato varianta postupu do úvahy. "Jiná situace by nastala, kdyby byly vyžádány nabídky pouze na jeden a vláda jich chtěla stavět více. V tomto případě by se musela uspokojit pouze s jedním nebo vypsat nový tendr," uvedl Cverna. Upozornil, že rozhodujícím parametrem aktuálního tendru bude cena za megawatthodinu elektřiny.

Odlišný názor má spolumajitel společnosti Greenbuddies Aleš Spáčil. "Domnívám se, že součástí zadání musí být rozsah dodávky, protože ten u různých dodavatelů různě ovlivňuje výši ceny, koncentraci dodavatele na konkrétní dodávku a v konečném důsledku i proveditelnost. Považuji za důležité se nejprve na rozsahu dodávky shodnout a pak vybírat," řekl. Zdůraznil, že průběh a výsledek tendru bude přímo závislý na jeho přesném zadání.

Zástupce minoritních akcionářů ČEZ Michal Šnobr dnes na sociální síti X nastíněný harmonogram kritizoval. "Takže vláda rozhodne o vítězi a ještě nebude vědět kolik bloků? Tohle je komedie," napsal.

V současném tendru, v němž vláda v lednu vyzvala uchazeče o podání nabídek na stavbu až čtyř jaderných reaktorů, podaly nabídky francouzská firma EDF a jihokorejská KHNP. Kabinet se na jejich základě chce rozhodnout o počtu budovaných bloků. Nabídky nyní vyhodnocuje ČEZ, který je v pátek s vlastním doporučením předá vládě. Jeden nový jaderný blok by měl vzniknout v Dukovanech, při případné větší výstavbě by vznikly až dva v Dukovanech a dva v Temelíně.

21.06.2024 Zdroj: ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...