1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

South Stream posílí pozici Srbska na Balkáně

gas pipeline1Bělehrad - Srbská část ruského plynovodu South Stream posílí pozici země na Balkáně a zajistí její ekonomice nová pracovní místa. Agentuře AP to před oficiálním zahájením výstavby srbského úseku řekl tamní premiér Ivica Dačić.

 

Premiér ujistil, že tradiční úzké vztahy Srbska s Ruskem neovlivní snahu země vstoupit do Evropské unie. Poznamenal ale také, že blíže k Rusku dotlačily Srbsko samy západní mocnosti.

Plynovod, jehož stavbu organizuje ruský plynárenský koncern Gazprom, má přepravovat ruský plyn pod Černým mořem přes Balkán do západní Evropy. Vyhne se tím Ukrajině a Bělorusku, tedy zemím, přes které nyní proudí většina ruského plynu do Evropy. Spory Ruska s oběma zeměmi ohledně ceny za plyn v minulosti několikrát narušily dodávky plynu do Evropy.

South Stream má začít přepravovat ruský zemní plyn do Evropy od prosince 2015. Plynovod má vést pod hladinou Černého moře a dál přes Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Slovinsko a Rakousko až do severovýchodní Itálie. Další větve povedou do Chorvatska, Makedonie, Řecka a Turecka. Ročně má plynovod přepravovat asi 63 miliard metrů krychlových plynu.

Plynovodu South Stream bude konkurovat plánovaný projekt Trans-Adriatic Pipeline (TAP). Ten by měl přepravovat do Evropy plyn z nalezišť v Ázerbájdžánu.

25.11.2013  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...