1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Španělská vláda se chystá snížit DPH na elektřinu z deseti na pět procent

electricity pylon 3Madrid - Španělská vláda má v úmyslu na polovinu snížit daň z přidané hodnoty (DPH) na elektřinu, aby pomohla domácnostem vypořádat se s výrazným růstem životních nákladů, zejména účtů za energie. Oznámil to dnes předseda vlády Pedro Sánchez.

Vláda už loni snížila DPH na elektřinu z původních 21 na deset procent, reagovala tehdy na prudký růst velkoobchodních cen elektřiny. Teď chce sazbu snížit až na pět procent.

"Na schůzi vlády příští sobotu snížíme DPH na elektřinu z deseti na pět procent. Tím v naší zemi ochráníme rodiny," řekl premiér na plenárním zasedání v dolní komoře parlamentu.

Vláda už také zrušila sedmiprocentní daň z hodnoty vyrobené elektřiny, kterou podniky veřejných služeb přenášejí do koncových cen pro zákazníky, uvedla agentura Reuters.

Prudký růst cen elektřiny v důsledku vysoké poptávky po pandemii a dopadů války na Ukrajině značně přispívá k růstu inflace nejen ve Španělsku, ale i v dalších zemích. Ve Španělsku byla míra inflace v květnu 8,5 procenta, což je maximum zhruba za 30 let.

Ministryně financí María Jesús Monterová v úterý oznámila, že vláda se chystá zdanit zisky elektrárenských společností. Neřekla ale, jak vysoká tato daň bude, nic bližšího k tomu dnes neřekl ani Sánchez.

Nějakou formu pomoci domácnostem kvůli prudkému růstu životních nákladů připravily i další evropské země, včetně Polska, Maďarska či Británie. Česká vláda nyní posuzuje návrh ministerstva průmyslu a obchodu na zavedení takzvaného úsporného tarifu. Kompenzovat by měl v době zvyšování cen energií část nákladů na spotřebu.

27.06.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

220x660 sk 2022

 

Nenechte si ujít...