Společnost G-Team se chce podílet na stavbě Dukovan, s KHNP má memorandum
- Podrobnosti
- Kategorie: Energetika
Praha - Pražská inženýrská, výrobní a servisní společnost G-Team se chce podílet na stavbě nových bloků jaderné elektrárny Dukovany. S korejskou firmou KHNP, kterou vláda pro stavbu vybrala, podepsal G-Team v polovině června memorandum o spolupráci.
U klasických elektráren se G-Team specializuje zejména na strojovny, řekl ČTK výkonný ředitel společnosti Jiří Ryška.
"Se společností KHNP jsme v jednání již dlouhou dobu a 13. června jsme podepsali memorandum o spolupráci. Rádi bychom se podíleli na výstavbě nových bloků v rámci našich možností a zkušeností, více zatím sdělit nelze," uvedl Ryška.
"Pro klasické elektrárny se specializujeme především na strojovny, to znamená dodávky, kompletní montáže technologie, potrubních systémů včetně montáží parních turbín a generátorů a následný servis a údržbu. Jsme jedním z dodavatelů, který tyto činnosti realizuje jak pro ČEZ, tak pro výrobce parních turbín, jako jsou například Doosan Škoda Power či Siemens," doplnil Ryška. Plzeňská Doosan Škoda Power by podle dřívějšího vyjádření KHNP měla dodávat turbíny pro nové jaderné bloky v Česku.
G-Team je na trhu v segmentu jaderné energetiky více než 30 let. Spolupracuje na strojní a stavební údržbě jaderných elektráren Temelín a Dukovany, vedle toho realizuje 43 samostatných investičních akcí v jaderném sektoru. Podle poslední zveřejněné účetní závěrky v obchodním rejstříku hospodařila v roce 2021 se ziskem 4,2 milionu korun a měla 116 zaměstnanců.
Podle dřívějšího vyjádření KHNP by měly české firmy pokrýt zhruba 65 procent celkových dodávek při stavbě nových jaderných bloků. Korejská firma podepsala s českými společnostmi více než 76 memorand o porozumění jako základ budoucí spolupráce, včetně závazných dohod. Mezi firmami, které dohody s KHNP uzavřely, jsou vedle G-Teamu například Doosan Škoda Power, ŠKODA JS, Metrostav DIZ, OSC, Nuvia, MICo, Sigma Group, ÚJV Řež, I&C Energo, ZAT, Reko Praha, ABO Valve, VALVEA, Infer, HOCHTIEF a další.
Vláda ve středu rozhodla, že nové jaderné bloky v Česku postaví KHNP, dala jí přednost před francouzskou EDF. Kabinet zároveň rozhodl o stavbě dvou reaktorů v Dukovanech, cena za jeden blok by měla dosáhnout zhruba 200 miliard korun. Stavba by měla začít v roce 2029, první blok by měl začít vyrábět elektřinu v roce 2036. Vláda zároveň bude jednat s KHNP o opci na další dva jaderné bloky v Temelíně.
31.07.2024 Zdroj: ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Výrobce stavební profilů Nevoga měl loni obrat dvě…
Category: Stavebnictví

Znojmo - Znojemský výrobce stavebních profilů a plastových prvků pro stavby Nevoga loni dosáhl obratu dvě milia…
Vývoz LNG z Ruska v prvním čtvrtletí klesl o 1,2 p…
Category: Energetika

Moskva - Vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 1,2 procenta na 8,…
V Plzni na Borských polích vznikne do léta 2027 ce…
Category: Stavebnictví

Plzeň - V Plzni na Borských polích poblíž univerzity vznikne do léta 2027 celkem 650 bytů za 1,75 miliardy Kč.…
Dceřiná společnost Metrostavu postaví v Norsku tun…
Category: Stavebnictví

Praha - Dceřiná společnost Metrostavu s přízviskem Norge postaví v Norsku 12,4 kilometru dlouhý tunel za 6,3 mi…
Stavebnictví v Ústeckém kraji loni meziročně klesl…
Category: Stavebnictví

Ústí nad Labem - Stavebnictví v Ústeckém kraji loni meziročně kleslo. Výraznější byl propad u bytové výstavby,…
Připojte se: