1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Spotřeba tepla v Praze meziročně klesla o 5,5 pct, vliv má hlavně teplé počasí

teplaren3Praha - Spotřeba tepla v Praze během aktuální topné sezony dosud meziročně klesla o 5,5 procenta. Snížení odběrů odpovídá zejména klimatickým podmínkám během roku. ČTK to řekl manažer zákaznického portfolia Čechy z Pražské teplárenské Pavel Maďar. Letošní topná sezona v ČR je podle Teplárenského sdružení nejteplejší za více než 60 let.

 

Skupina Veolia Energie, do níž Pražská teplárenská spadá, zahájila topnou sezonu na většině míst 9. října. To bylo podle Maďara o tři týdny později, než je obvyklé. Celkem Pražská teplárenská dodala do 240.000 pražských domácností do konce března 5954 terajoulů tepla. "Aktuálně topná sezóna ještě nekončí, obvykle se vytápění ukončuje ve druhé polovině května, což závisí na splnění podmínek podle měření teploty ovzduší v dané lokalitě," podotkl Maďar.

Spotřeba tepla letos klesá po celém Česku. Celkově je letošní odběr z centrálního zásobování teplem oproti desetiletému průměru o 15 procent nižší. Průměrná teplota od září do konce dubna byla podle dat Českého hydrometeorologického ústavu kolem 7,1 stupně Celsia, což je o dva stupně více než činí průměr za posledních deset topných sezon.

"Především vlivem počasí tak bude dodávka tepla z tepláren historicky nejnižší. Topit se začalo o měsíc později než obvykle, až v polovině října, a od února bylo počasí teplotně o měsíc napřed," uvedl mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

Některé tuzemské teplárny kvůli teplému počasí v první polovině dubna přerušily dodávky, ve druhé polovině měsíce je ovšem opět obnovily.

Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu trvá od začátku září do konce května. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů Celsia a nečeká se ochlazení.

09.05.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...