1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Stát dá tři miliardy Kč na stavbu větrných elektráren, MPO vypsalo dotační výzvu

wind farm3Praha - Stát poskytne tři miliardy korun na výstavbu větrných elektráren. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) k tomu vypsalo novou dotační výzvu, v níž může jeden projekt získat až 750 milionů korun. Žádosti o dotaci bude ministerstvo přijímat až do konce října příštího roku. Informovalo o tom MPO.

Česko ve výrobě větrné energie dlouhodobě zaostává, jejím prostřednictvím pokrývá pouze jedno procento celkové tuzemské spotřeby energie.

Ministerstvo uvedlo, že dotační výzvou reaguje na nepříliš využitý potenciál energie z větrných zdrojů v ČR. "Jde přitom o jeden z levných obnovitelných zdrojů, s jehož rozvojem posílíme naši energetickou bezpečnost, lépe ochráníme životní prostředí a vytvoříme nové pracovní příležitosti v regionech," řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Cílem úřadu je podle něj navýšit navýšit instalovaný výkon větrných elektráren až pětkrát.

Dotační výzva podle ministerstva přispívá k naplňování energeticko-klimatických cílů a závazků z pravidel EU. "Věříme, že ze strany podnikatelů bude po realizaci projektů větrných elektráren velká poptávka. Tím přispějeme ke zvýšení soběstačnosti v dodávkách elektrické energie a naplnění klimaticko-energetických cílů ČR," dodal vrchní ředitel Sekce fondů EU Marian Piecha. Zprostředkujícím subjektem je Agentura pro podnikání a inovace.

Podle oborových zástupců i některých analytiků by v budoucnu mohl podíl větrné energie na tuzemském energetickém mixu výrazně vzrůst. "Myslím si, že větrná energie se na energetickém mixu Česka může dlouhodobě podílet až z desetiny. Je to jen otázka dostatečné politické podpory a zajištění financování," řekl analytik XTB Jiří Tyleček. Jako hlavní překážku dosavadního pomalého rozvoje v Česku považuje nechuť českých samospráv ke stavbě větrných elektráren a s tím spojený nedostatek pobídek.

Větrné elektrárny v České republice loni vyrobily 693 megawatthodin elektřiny, což bylo meziročně o 9,5 procenta více. I přesto tuzemské větrníky pokrývají pouze jedno procento tuzemské spotřeby. ČR tak výrazně zaostává za evropským průměrem, který loni stoupl na 19 procent. Vyšší výrobu elektřiny z větru mají i okolní státy, vyplývá z dat Komory obnovitelných zdrojů energie (OZE) a České společnosti pro větrnou energii.

28.06.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...