1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Turecko potvrdilo Iráku, že bude ctít verdikt arbitráže o ropě z Kurdistánu

oil barrelsAnkara/ Bagdád - Turecko potvrdilo Iráku, že bude v otázce vývozu ropy z Kurdistánu ctít rozhodnutí arbitrážního soudu, který vynesl verdikt ve prospěch irácké strany. S odkazem na nejmenovaný zdroj o tom informovala agentura Reuters. Poslední loď s ropou z Kurdistánu umožnilo Turecko naložit v pátek, píše agentura Bloomberg.

O dodávky prostřednictvím nového ropovodu z irácké autonomní oblasti Kurdistán do Turecka se země přely od roku 2014. Irák rovněž hrozil postihy jakýmkoliv kupcům ropy z kurdské oblasti. Centrální irácká vláda tvrdí, že má jako jediná právo obchodovat s přírodními zdroji země. Turecko podle ní tím, že umožnilo export ropy z kurdské oblasti bez souhlasu Bagdádu, porušilo dohodu o tranzitu ropovodem z roku 1973.

"Turecko již bez souhlasu Iráku neumožní nakládku ropy ve prospěch Kurdistánu," uvádí podle agentury Bloomberg dokument vydaný lodním úřadem v tureckém ropném terminálu nedaleko Ceyhanu. Nákladky ropy z Kurdistánu následně Turecko zastavilo.

Podle údajů agentury Bloomberg prošlo v lednu terminálem u Ceyhanu více než jeden milion barelů ropy denně, což představuje jedno procento celosvětových dodávek. Bagdád posílá do Ceyhanu 75.000 barelů denně, zatímco kurdská regionální vláda posílá přibližně 400.000 barelů denně, píše Bloomberg.

28.03.2023 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...