1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

USA poprvé potrestaly výrobce větrné energie za zabíjení ptáků

windfarm fullWashington - Americká vláda poprvé potrestala provozovatele větrných elektráren za to, že lopatky jejich větrných turbín ve velkém zabíjejí ptactvo.

 

Společnost Duke Energy podle páteční dohody zaplatí vládě milion dolarů (přes 20 milionů Kč) za to, že její dvě větrné farmy ve státě Wyoming usmrtily 14 orlů a asi 150 dalších ptáků.

Dohoda u urovnání žaloby s Duke Energy je prvním počinem federální vlády proti výrobcům "zelené" větrné energie v rámci zákona o ochraně stěhovavého ptactva. Vláda prezidenta Baracka Obamy, která štědře podporuje obnovitelné zdroje energie, léta ignorovala zprávy o masovém usmrcování ptáků větrnými turbinami, třebaže zabití každého chráněného opeřence porušuje federální zákon. Ropným společnostem a provozovatelům přenosových sítí mezitím úřady ukládaly vysoké pokuty za ptáky uhynulé v ropných skvrnách nebo zabité elektrickým proudem na vedení.

Duke Energy se v rámci vyrovnání přiznala k tomu, že "budovala projekty větrných elektráren způsobem, o němž předem věděla, že pravděpodobně povede k úmrtí ptactva", sdělil Robert G. Dreher z odboru ochrany přírody u federálního ministerstva spravedlnosti. Duke Energy je jednou z předních amerických energetických společností s tržní hodnotou kolem 50 miliard dolarů.

Vládní biologové v září vydali studii, podle níž větrné turbiny ve Spojených státech od roku 2008 zabily nejméně 67 orlů bělohlavých a skalních. Jde ale jen o bezpečně doložené případy, které navíc nezahrnují například severokalifornský průsmyk Altamont Pass, kde větrné farmy zabíjejí odhadem 60 orlů ročně.

Ještě nebezpečnější jsou větrné turbiny pro netopýry. Studie v časopise BioScience tento měsíc odhadla, že větrné elektrárny jen loni v USA zabily 600.00 až 900.000 netopýrů.

"Větrná energie není zelená, jestliže kvůli ní umírají stovky nebo tisíce ptáků," řekl předseda ochranářské organizace American Bird Conservancy George Fenwick. "Skutečností bohužel je, že flagrantní porušování zákona je v této oblasti široce rozšířené," dodal.

25.11.2013  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...