1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

V Česku je patrný trend úspory plynu, spotřeba je letos nejnižší za pět let

gas meterBrno - Od loňského počátku zdražování a také od začátku války na Ukrajině na konci února je v Česku patrný trend úspory plynu. V květnu byla spotřeba po očištění od vlivů počasí meziročně o 9,2 procenta nižší, bez očištění dokonce o třetinu.

Za prvních pět měsíců roku spotřeba meziročně klesla o 19,2 procenta, po očištění od vlivů počasí o 10,7 procenta. Celková spotřeba plynu byla v tomto období nejnižší za posledních pět let jak před očištěním, tak po očištění od vlivů počasí, uvedl v tiskové zprávě analytik společnosti Amper Meteo Petr Skalák. Češi tak zjevně začali šetřit.

U elektřiny, která také výrazně zdražila, podobný trend vysledovat nelze, což je podle Skaláka vysvětlitelné tím, že je snazší snížit potřebu ohřevu teplé vody či vytápění než šetřit v používání spotřebičů. "Například ledničku nikdo nevypne," podotkl Skalák. V květnu byla spotřeba elektřiny meziročně o 1,8 procenta nižší, po očištění o vliv počasí byla prakticky totožná. Proti rokům před epidemií covidu-19 byla spotřeba nižší před očištěním i po něm.

"Námi nasbíraná data odráží současný raketový růst cen energií, a to zejména plynu. V příštích měsících bezesporu uvidíme další pokles spotřeby související s tím, jak se postupně začne projevovat snaha firem o úspory a investice do efektivnějších technologií," uvedl předseda představenstva společnosti Amper Savings Martin Nádeníček. Firma ze skupiny Amper zajišťuje mimo jiné projekty energetických úspor a optimalizaci energetického hospodářství.

Plyn zdražil za poslední rok několikanásobně. Na začátku loňského roku stál podle údajů na webu Kurzy.cz okolo 200 korun za jednu megawatthodinu, loni v létě to bylo okolo 300 korun. Po zahájení ruského vpádu na Ukrajinu na konci února se cena postupně zvýšila tak, že se od začátku května pohybuje nejčastěji mezi 600 a 700 korunami za MWh. Cena elektřiny se loni a burze pohybovala v první polovině roku okolo 1500 korun za jednu MWh, v létě už to bylo 2000 korun. V prosinci cena krátce vystřelila k 8000 korunám, na začátku roku megawatthodina stála 3000 korun a od té doby se cena zvýšila na aktuálních zhruba 6000 korun.

15.06.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

220x660 sk 2022

 

Nenechte si ujít...