1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

V Chebu se od května sníží cena tepla, více než se čekalo

Tepelne rozvodyCheb - Ceny tepla v Chebu se sníží od 1. května o 324,5 Kč za gigajoule. Je to více, než se ještě v březnu předpokládalo. Umožnil to vývoj na trhu s plynem, který je hlavním zdrojem energie pro vytápění. Obyvatelé města tak od května zaplatí místo 1611,50 korun za gigajoule 1287,00 korun.

Podle starosty Chebu Jana Vrby (ANO) není vyloučeno, že cena v druhé polovině roku klesne ještě jednou. Vytápění zajišťuje napůl městská společnost Terea.

"Do zbytku roku by cena, která je teď vyhlášená od 1. května, neměla být vyšší. A pokud se podaří nakoupit, podle informací které máme od provozovatele, ještě levněji plyn, což se předpokládá, tak by ta cena mohla být ještě nižší. Bohužel ta cena s sebou nese to, že na začátku roku se pálil ještě plyn nakoupený draze, a to se do té ceny bohužel musí promítnout," uvedl starosta Vrba.

K udržení ceny tepla pomáhalo i to, že v loňském roce a pro letošní rok bylo schváleno, že společnost Terea nevyplatí dividendy. Firma tak mohla disponovat větším balíkem likvidních peněz na nákupy plynu. Tato výhoda ale podle Vrby za současné situace, kdy ceny plynu klesly na trzích už na úroveň cen před agresí Ruska na Ukrajině, přestává být přínosem. Firma už má dostatečné cash-flow, a nevyplacené dividendy tak spíše leží na účtě společnosti, místo aby se daly použít na hospodaření města.

Do budoucna by situaci s hospodařením s energiemi v Chebu měla řešit energetická koncepce, kterou pro město zpracovává externí dodavatel. Měla by se týkat hlavně diverzifikace zdrojů energie pro vytápění, ale i využití alternativních a obnovitelných zdrojů pro komunální energetiku.

14.04.2023 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...