1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

V Mauritánii má vzniknout zařízení na výrobu zeleného vodíku za 34 mld. USD

hydrogenBerlín - Konsorcium Infinity Power plánuje postavit v Mauritánii zařízení na výrobu zeleného vodíku. Investice by mohla činit až 34 miliard USD (758,2 miliardy Kč).

Německý projektový developer Conjuncta oznámil, že spolu se svými partnery z konsorcia podepsal s vládou Mauritánie memorandum o porozumění o výstavbě závodu.

Součástí konsorcia je také egyptská energetická společnost Infinity a firma Masdar ze Spojených arabských emirátů, která patří mezi přední investory do obnovitelných zdrojů energie. Výrobní kapacita má činit až osm milionů tun zeleného vodíku nebo jiných konečných produktů na bázi vodíku ročně. Kapacita elektrolyzéru má být až deset gigawattů.

"(Tento projekt) bude mít silnou vazbu na Německo jako poskytovatele technologií i potenciálního odběratele zelené energie," uvedl šéf firmy Conjuncta Stefan Liebing.

Německo se snaží zvýšit kapacitu obnovitelných zdrojů, aby kompenzovalo dovoz ruských paliv a splnilo klimatické cíle. V prosinci Berlín schválil výstavbu první potrubní sítě pro vodík.

Projekt se má nacházet severovýchodně od hlavního města Nouakchott. První fáze by měla být dokončena v roce 2028, plánovaná kapacita první fáze je 400 megawattů.

Podle Frankfurter Allgemeine Zeitung je projekt dosud největší německou investicí v této oblasti. Po dokončení bude zařízení třikrát větší než projekt zeleného vodíku plánovaný v Namibii, za kterým stojí německá firma Enertrag.

Zájem o zelený vodík roste po celém světě. V Evropě se těmto projektům věnuje ještě větší pozornost od začátku války na Ukrajině. Cílem je najít alternativu k ruskému plynu. Investoři vidí velký potenciál zejména v Africe. Velké projekty se plánují také v Jihoafrické republice, Angole, Maroku a Egyptě.

Zelený vodík se vyrábí za pomoci obnovitelné elektřiny a je považován za čistou alternativu zemního plynu pro odvětví, jako je výroba oceli nebo chemický průmysl.

13.03.2023 Zdroj: ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...