1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Veolia Energie pokračuje v přípravě multipalivového kotle v Teplárně Karviná

veolia logoKarviná - Společnost Veolia Energie ČR získala souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí v procesu EIA a zahajuje další legislativní i technické kroky přípravy stavby multipalivového kotle v Teplárně Karviná. Nový kotel bude umět spalovat biomasu a tuhá alternativní paliva vyrobená z komunálních dále nerecyklovatelných odpadů.

Firma to sdělila ČTK v tiskové zprávě. Modernizace teplárny má podle dřívějších údajů přijít na více než miliardu korun.

"Souhlas v procesu EIA znamená, že Veolia může pokračovat ve svém dlouhodobém záměru další ekologizace Teplárny Karviná s cílem dosáhnout nižších emisí z výroby tepla a elektřiny, na jehož konci bude přechod od uhlí k biomase a tuhým alternativním palivům doplněným o zemní plyn pro období výkonových špiček," uvedl ředitel regionu Morava společnosti Veolia Energie Kamil Vrbka. Emise oxidu uhličitého se podle něj sníží až o 80 procent.

Teplárna Karviná a Teplárna ČSA dodávají teplo a teplou vodou 50.000 domácností, školám, nemocnicím, úřadům i firmám v Karviné, Havířově a okolních obcích. Zahájení provozu nového kotle firma plánuje na rok 2026.

Nový kotel je podle firmy důležitý i proto, že rozšíří palivový mix teplárny, čímž posílí stabilitu, bezpečnost a cenovou dostupnost dodávek tepla. "V dnešní době hraje velkou roli dosažitelnost a cenová stabilita paliv, a kdo má možnost využívat místní zdroje, které se nemusí složitě dovážet z velké dálky, má výhodu," uvedla firma.

Tuhá alternativní paliva vyrobená z komunálních dále nerecyklovatelných odpadů jsou podle Veolie považovaná za ekologický a legislativně preferovaný způsob využití vytříděných lokálních odpadů. "Veolia bude přednostně využívat vytříděné a zpracované odpady z regionu, čímž pomůže městům a obcím splnit povinnost omezit skládkování odpadů na minimum a využít je ve prospěch obyvatel," uvedla firma.

Teplárna v Karviné už podstoupila v letech 2013 až 2017 rozsáhlou ekologizaci, díky níž snížila emise o stovky tun ročně. "Nové plynové kotle sníží emise o dalších 50 procent a inovativní technologie multipalivového kotle pak povede k úplné minimalizaci emisí při výrobě tepla," uvedla Veolia.

Veolia Energie dodává teplo a elektřinu domácnostem, institucím a podnikům v Moravskoslezském, Olomouckém, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Středočeském kraji a také v Praze. Zaměstnává okolo 1400 lidí.

15.11.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...