1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Zisk nové vodní elektrárny ve Štětí půjde na charitu

water energyŠtětí - Společnost Metrostav dokončila hrubou stavbu objektu malé vodní elektrárny (MVE) ve Štětí na Litoměřicku. Projekt MVE Štětí je v Česku ojedinělý.

Vůbec poprvé za ním stojí nezisková organizace a zisk vodního díla bude určený na obecně prospěšné účely. ČTK to dnes je řekl stavbyvedoucí Jiří Škranc ze společnosti Metrostav.

Teď stavbaři připravují technologickou část elektrárny. Do objektu už dovezli dvě třílopatové turbíny. Dokončená elektrárna bude mít instalovaný výkon 5,2 MW a ročně vyrobí v průměru 31 GWh elektrické energie. "S výstavbou vodních elektráren máme bohaté zkušenosti, jen na Labi jsme jich v poslední době budovali šest, z nichž většinu jsme už dokončili. Štětí je ovšem výjimečné v tom, že to stavíme takzvaně na klíč. V praxi to znamená, že zajišťujeme celou realizaci od prvního kopnutí do země po konečné zprovoznění elektrárny," řekl Škranc.

Stavbaře částečně zbrzdily červnové povodně, přesto chtějí harmonogram stavby ve Štětí dodržet. V létě 2014 by tam měla být elektrárna uveden do zkušebního provozu, v únoru 2015 ji pak převezme objednatel a budoucí provozovatel, obecně prospěšná společnost Energeia.

Elektrárna bude sloužit výhradně k financování charity, mimo jiné dětského hospice na Kutnohorsku. "V podstatě elektrárnu stavíme ze sponzorských darů částečně, z větší části ta elektrárna bude financovaná samozřejmě z dlouhodobého úvěrového financování prostřednictvím nějaké renomované banky. Výnos, který bude nad to, co budeme splácet bankám a provozní náklady, které s tím souvisí, to vše půjde na charitu," řekl Marek Černocký z obecně prospěšné společnosti Energeia.

Celkové pořizovací náklady jsou vyčísleny na více než 900 milionů korun, z toho 100 milionů je dotace z Evropské unie.

Na Labi v Česku je v současnosti 63 vodních elektráren, kromě zdymadla na Střekově v Ústí nad Labem jde o malá vodní díla.

20.11.2013  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...