1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

ArcelorMittal Frýdek-Místek, a.s.

arcelor mittal ostravaUnikátní výroba vysokouhlíkaté a transformátorové oceli

V České republice nenajdeme příliš mnoho firem, jejichž historie sahá do poloviny 19. století a které de facto bez přestávky fungují do dnešních dnů. Jednou z takových výjimek je společnost ArcelorMittal, která sídlí ve Frýdku-Místku a je součástí mateřské firmy ArcelorMittal Ostrava.

Její historie sahá do roku 1833, kdy se firma nazývala Karlova huť a v dnešním frýdecko-místeckém areálu se tehdy nacházelo pouze šest hamrů, kladiv, a čtyři zkujňovací výhně, které zpracovávaly surové železo. První válcovna se ve Frýdku-Místku začala budovat v roce 1906 a sloužila k válcování zatepla. Umožňovala válcovat plechy o tloušťce 4 až 60 milimetrů. První zmínka o válcování zastudena pochází z roku 1957, které bylo zaměřeno hlavně na konstrukční ocel a na takzvané balicí plechy. Produkce, která se ve frýdecko-místeckém závodě vyrábí do současnosti, poprvé opustila továrnu v roce 1961.

Nosným produktem aktuálního výrobního programu firmy je takzvaná transformátorová ocel. Díky zlepšení technologie jí firma ArcelorMittal vyrábí ročně na 48 kilotun. Kromě toho produkuje i dynamo, tedy neorientovanou ocel, o celkovém ročním objemu asi 5 kilotun. Souborně se jedná o ocel pro elektrotechnický průmysl. Kromě toho letos firma opět obnovila produkci hlubokotažných ocelí. Vedle toho se ArcelorMittal ve Frýdku-Místku zabývá i válcováním plechů, dnes už pouze zastudena. „Zpracováváme takzvané teplé svitky, což je vstupní materiál, který nám dodává naše mateřská firma ArcelorMittal Ostrava. Pracujeme technologií HRC (Hot Rolled Cold), při níž se musí svitky nejdříve odmořit, to znamená povrchově připravit a očistit od okují. Následně se materiál válcuje ve dvou KVARTO stolnících a poté jde zhruba 40 % produkce ještě na odmaštění, kde se povrch opět zbavuje válcovacích emulzí a zbytků nečistot. Následně se celá produkce rekrystalizačně žíhá ve stacionárních poklopových pecích a pak už zbývá jen hlazení a finální dělení materiálu do sortimentu, který vyžaduje zákazník. To znamená buď na pásky, tabule či svitky,“ popisuje výrobně-technický ředitel společnosti ArcelorMittal Frýdek-Místek Ing. David Božoň jednotlivé výrobní fáze a dodává, že u transformátorové oceli je výrobní proces ještě dvakrát náročnější než proces klasického hlubokého tahu či výroba nízkouhlíkatých ocelí. Právě proto umí tento druh oceli vyrobit pouhých 14 producentů na celém světě. A jedním z nich je frýdecko-místecký ArcelorMittal.

Do roku 2008 transformátorová ocel zažívala boom a marže z prodeje byly veliké. V roce 2009 došlo k obrovskému propadu zejména cen a marže prudce klesaly. „I přes tento negativní vývoj jsme tady ve Frýdku-Místku nikdy nezažili období, kdy bychom provoz neměli naplněn na 100 %. Zájem o transformátorovou ocel byl i v době největší krize a výroba běžela po celé období naplno,“ popisuje Božoň s tím, že největším problém na trhu byla prodejní cena. Tento negativní cenový vývoj pokračoval až do prvního, resp. druhého čtvrtletí letošního roku. V současné době nastává mírné oživení cenové politiky. Firma v podstatě celou výrobu transformátorové oceli exportuje na zahraniční trhy, podíl vývozu u nízkouhlíkatých hlubokotažných ocelí tvoří 55 % produkce. Nejdůležitějšími trhy pro produkci transformátorové oceli jsou Francie, Itálie a Turecko, kam směřuje 50 % exportu. Dále je to Čína, Tchaj-wan, Spojené arabské emiráty, Chorvatsko, Bulharsko nebo Maroko.

O vysokouhlíkatou ocel je ve světě zájem

Válcovna ArcelorMittal Frýdek-Místek přišla v letošním roce na trh s novým produktem – vysokouhlíkatou ocelí. Ta je oproti běžné oceli pevnější, houževnatější a tvrdší. Je určena zejména pro automobilový průmysl, kde se využívá pro výrobu lamel do spojek a brzd. Dále pro kovozpracující průmysl na výrobu nožů, pil a třeba bruslí. V zemědělství se používá na výrobu lišt do kombajnů a nachází uplatnění i ve výrobě pro vojenské účely. „S vývojem nového produktu jsme začali loni v létě a dnes již máme zkušební zakázku ze Slovenska, poptávku ze Slovinska a spolupracujeme i s českou firmou,“ říká výrobně technický ředitel David Božoň. Jak výroba uhlíkaté, tak i transformátorové oceli je podle Božoně v České republice i ve střední Evropě unikátní. Tato unikátnost pak pro firmu představuje jednu z největších komparativních výhod ve srovnání s konkurencí. Firma sází i na férovou a dobře fungující spolupráci s českými i zahraničními zákazníky a v neposlední řadě těží i ze svého geografického umístění. Díky němu se jí daří držet logistické náklady na přijatelné úrovni.

Největší investice do výroby firma provedla v letech 2007 až 2009. Tehdy se zvýšila kapacita všech zařízení pro výrobu transformátorové oceli z 21 na 47 kilotun. Společnost investovala do modernizace a inovací celého výrobního procesu, takže dnes vyrábí na unikátním zařízení německé firmy LOI, které v té době bylo jediné na světě, v němž byl použit zemní plyn pro vysokoteplotní žíhání do 1200 °C. ArcelorMittal Frýdek-Místek je dceřinou společností huti ArcelorMittal Ostrava, která je také výhradním dodavatelem vstupního polotovaru – pásů ve svitcích válcovaných za tepla – pro výrobu vysokouhlíkatých ocelí. „Těžíme z toho, že naše mateřská firma a hlavní dodavatel vstupních materiálů v jednom, se nachází pouhých 20 kilometrů od našeho závodu. Další obrovskou výhodou je velice úzká spolupráce výzkumného oddělení, takže můžeme zavádět inovační řešení do výroby velice rychle a navíc můžeme pružně reagovat v případě jakýchkoli problémů s výrobou. Naši zákazníci také oceňují, že celková doba od výroby surového železa až po finální produkt je velice krátká, na hranici čtyř týdnů,“ zdůrazňuje Božoň.

Inovace materiálů, výroby i náročný americký trh

Do budoucna se firma hodlá zaměřit nejen na nové materiály, ale i další vývoj současné produkce. V oblasti transformátorové oceli zákazníci vyžadují nižší ztráty energií, což se promítne na zvýšení efektivity transformátorů. To jsou úkoly, které před společností ArcelorMittal Frýdek-Místek stojí do budoucna. Další výzvě pak firma čelí na americkém trhu, kde v současné době vede antidumpingové řízení. Zástupci americké vlády z Washingtonu několikrát společnost ArcelorMittal ve Frýdku-Místku podrobili náročnému auditu a v září by mělo být jasné, zda firma obstála a bude moci za určitých podmínek dodávat na americký trh elektroocel. Pokud vše dobře dopadne, měla by mít frýdecko-místecká společnost jako jediný evropský výrobce na dalších pět let zajištěny dodávky na trh v USA.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...