1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Českomoravský beton, a.s.

Ceskomoravsky betonBetonářský holding investuje do vývoje i nových produktů

Když vyslovíte mezi stavbaři slovo beton, většině se automaticky vybaví jméno firmy, která je jedním z největších tuzemských výrobců transportbetonu, akciové společnosti Českomoravský beton. Firma se sídlem v Berouně v letošním roce oslavila 23 let od svého vzniku.

V roce 1991 byla založena první společnost na výrobu transportbetonu provozující betonárnu v Chomutově, na jejímž vzniku se podílela společnost Vulkan Leimen, jedna z dceřiných společností koncernu HeidelbergCement Group. Úspěšný provoz vedl v roce 1993 k založení holdingové společnosti Vulkan Bohemia, s.r.o., jejímž cílem bylo vytvořit na území České republiky síť moderních betonáren a zahájit na českém, moravském i slovenském trhu stavebních hmot expanzi pod obchodní značkou TBG.

O 10 let později došlo ke změně obchodní značky i obchodního názvu holdingové společnosti na Českomoravský beton, a.s. Ten dnes dodává prostřednictvím svých dceřiných společností transportbeton v široké škále pevnostních tříd a druhů z téměř 70 betonáren na území České i Slovenské republiky. Vedle výroby transportbetonu se skupina Českomoravský beton zabývá také vývojem nových technologií a stavebních materiálů, které usnadňují realizaci stavby a vyhovují i náročným technickým požadavkům zákazníků.

Více než 20 dceřiných společností v ČR a na Slovensku

Pod značku Českomoravský beton dnes patří 22 dceřiných společností, které se zabývají převážně výrobou transportbetonu. „Máme podíl i ve dvou výrobnách prefabrikátů a ve společnosti Betotech, která se zabývá technologií betonu. Kromě toho máme podíl i ve společnosti TBG Pražské malty, která je zaměřena na výrobu speciálních značkových produktů,“ říká generální ředitel společnosti Českomoravský beton Ing. Zdeněk Gärtner. Českomoravský beton působí prostřednictvím dvou dceřiných společností i na Slovensku. Společnost Betonpumpy a doprava SK se zabývá čerpáním betonu, TBG Doprastav provozuje celkem 11 betonáren.

Hlavním produktem firmy je transportbeton, tedy stavební materiál, který najde uplatnění na téměř každé stavbě. Na základě požadavku zákazníka na výsledný produkt se v betonárně smíchají všechny potřebné suroviny a čerstvý beton se nákladními vozy či speciálními autodomíchávači přepravuje na stavbu. Tam by mě být do cca dvou hodin uložen do konstrukce. V betonárnách rozmístěných po celé České republice i na Slovensku dokáže společnost vyrobit beton podle více než stovky receptur. „Záleží na požadavcích každého zákazníka - jakou chce mít maximální velikost zrna, pevnost betonu, zda požaduje beton vodotěsný či odolný proti různým chemickým látkám,“ říká Gärtner a dodává, že firma dokáže vyrobit i vysokopevnostní betony, které se používají do speciálních konstrukcí, těžké betony, jež se uplatňují v případech, kdy je třeba například odstínit rentgenové záření, nebo naopak lehké betony do konstrukcí, které vyžadují, aby použitý materiál neměl vysokou objemovou hmotnost.

V posledních letech získaly na oblibě i barevné betony pod obchodním názvem Colorcrete, do kterých se přidávají barevné pigmenty, betony s přídavkem ocelových vláken pod obchodním názvem Steelcrete nebo betony s přídavkem polypropylenových vláken, která zlepšují vlastnosti betonu. V nabídce firmy jsou i speciální lehce zhutnitelné nebo samozhutnitelné betony s obchodním názvem Easycrete, které usnadňují manipulaci na stavbě. Kromě toho se firma zaměřuje i na oblast litých podlah, kde nabízí cementové nebo anhydritové potěry Cemflow a Anhyment a čerstvé maltové směsi pro zdění Malmix.

Beton do tunelu Blanka, na dálnice i mosty

Transportbeton i další stavební materiály dodává společnost předním stavebním firmám na českém trhu. V portfoliu zákazníků lze najít lídry jako je Metrostav, Skanska, Strabag, Hochtief či Eurovia, ale i menší firmy. Mezi stavby, které by bez společnosti Čekomoravský beton nevznikly, patří dálnice D8 a D3, rychlostní komunikace R7, dokončovaný tunel Blanka i most přes Vltavu v pražské Troji. Dodávky směřují i do dalších významných infrastrukturních staveb, na výstavbu metra a tunelů. Přestože firma spolupracovala na řadě významných staveb i menších projektů, ani jí se nevyhnula krize, jež v uplynulých letech zasáhla celé stavebnictví. „Od roku 2008 do loňského roku se pokles spotřeby transportbetonu v České republice pohyboval kolem 35 %. Jde o signifikantní propad, který samozřejmě nepříznivě ovlivnil všechny výrobce transportbetonu, nás nevyjímaje. Zaznamenali jsme zhruba stejný pokles produkce,“ vysvětluje Gärtner. Tento pokles se pochopitelně odráží v posledních letech i v celkových tržbách firmy a v jejím hospodářském výsledku.
 
I v tomto nelehkém období se ale společnost Českomoravský beton snaží investovat. „Usilujeme o to, aby naše výrobní zařízení odpovídala požadavkům dnešní doby. Většina našich betonáren je velmi moderní, jsou vybaveny recyklačními zařízeními a nejrůznějšími filtry, takže své okolí zatěžují minimálním způsobem prachem, hlukem i zbytkovým betonem. Investice směřují především do technologií, a to jak v případě nákupu nových betonáren, tak i v případech rekonstrukce a vylepšení technických parametrů stávajících provozů,“ tvrdí Gärtner. S ohledem na ochranu životního prostředí stojí za zmínku speciální recyklační zařízení, kterými se firma snaží jednotlivé betonárny vybavovat a která dokáží separovat zbytkový beton na základní suroviny, jež lze znovu použít do výroby.

Vzdělávají se zaměstnanci i odborná veřejnost

Část investic směřuje i do vzdělávání a školení zaměstnanců. Firma zaměstnává v celé České republice na 450 pracovníků na nejrůznějších úrovních, čemuž odpovídá i míra nezbytného vzdělávání. Firma čerpá dotace z fondů Evropské unie a i díky nim může školit své zaměstnance například v oblasti vymáhání pohledávek. Samozřejmostí je dnes podle Gärtnera také pořádání odborných seminářů zaměřených na výrobu transportbetonu. Firma se snaží podporovat ve vzdělávání i své zákazníky, proto už pátým rokem pořádá pro autorizované inženýry a techniky, projektanty, architekty, zaměstnance stavebních úřadů a další odborníky ve stavebnictví odborné semináře v rámci projektu Beton University. „Odborné semináře pořádáme na různých místech České republiky přibližně šestkrát do roka. Jejich prostřednictvím se snažíme informovat odbornou veřejnost o novinkách v oblasti výroby transportbetonu v České republice i o širokých možnostech jeho využití,“ dodává Gärtner. Společnost nevylučuje, že by se její betonárny mohly v budoucnu objevit i v nových lokalitách, ale mnohem důležitější bude snaha zkvalitňovat stávající provozy. „Určitě budeme investovat do vývoje a do nových produktů tak, abychom byli schopni nabídnout našim zákazníkům to nejlepší na trhu,“ uzavírá hlavní plány firmy na nadcházející období generální ředitel společnosti Českomoravský beton Zdeněk Gärtner.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

 220x660 2023CZ

Nenechte si ujít...