1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

DAIDO METAL CZECH, s.r.o.

Daido metal 18Klíčové je vzdělávání a motivace zaměstnanců

Česká šikovnost a japonská preciznost se od roku 2005 spojuje v brněnském výrobním závodě společnosti DAIDO METAL CZECH, která patří mezi přední dodavatele kluzných ložisek pro automobilový průmysl. Úspěšný podnik, ve kterém pracuje 350 zaměstnanců, pokračuje v progresivním vývoji, kdy pro letošní rok plánuje tržby v objemu 870 milionů korun a produkci ložisek dosahující 74 milionů kusů.

Uvedené cíle pro letošní rok a jejich srovnání s loňskými výsledky svědčí o tom, jak se jí daří. Abychom byli přesní, v roce 2016 dosáhly tržby společnosti DAIDO METAL CZECH výše 775 milionů korun a vyrobeno bylo 68 milionů kusů ložisek. Výrobní společnost sídlící strategicky v jihomoravské metropoli je součástí holdingu japonské skupiny DAIDO METAL Co., LTD, která se řadí k vůbec největším výrobcům ve svém oboru na světě. Vedoucí postavení zaujímá na trhu motorových ložisek a mezi její zákazníky patří všechny hlavní automobilky.

Rozšířili portfolio i výrobu

„V rámci holdingu DAIDO METAL jsme jeden z mála závodů, který zajišťuje výrobu nejen polymerových ložisek, ale především motorových ložisek a rovněž ložisek do turbodmychadel na jednom místě,“ říká provozní ředitel Tomáš Kubík s odkazem na postavení v rámci japonského holdingu, který byl založen již v roce 1939 a jehož další pobočky najdeme kromě domovského Japonska, hlavně v Asii a dále v Evropě a Severní Americe. Z hlediska portfolia zákazníků je pro brněnský závod stěžejní zejména segment všech nejpřednějších evropských výrobců dieselových a benzínových motorů, ale vyrábí také ložiska do palivových čerpadel, kompresorů, klimatizací či tlumičů. Samozřejmostí je připravenost flexibilně reagovat na změny, které vývoj motorů v automobilním průmyslu přináší.

Všechny výrobky tedy směřují primárně na celý evropský trh, což znamená, že význam exportu je zásadní. Vývoz za české hranice se týká téměř 75 % výrobků. V tuzemsku má společnost DAIDO METAL CZECH jen několik zákazníků. „Za důležité strategické kroky, ke kterým došlo v posledních letech, považujeme rozšíření produktového portfolia, a to díky zavedení výroby motorových ložisek v roce 2010 a ložisek pro turbodmychadla v roce 2016. Dále to bylo navýšení výrobních kapacit, kdy jsme v roce 2012 přistavěli novou halu, a v neposlední řadě důraz na neustálé vzdělávání a motivaci našich zaměstnanců,“ vysvětluje zástupce výrobního podniku. Právě poslední dva faktory, vzdělávání a motivaci zaměstnanců, považuje za naprosto klíčové pro další fungování společnosti.

Jak by měl budoucí rozvoj vypadat? „Naše rozvojové plány flexibilně reagují na požadavky našich koncových zákazníků. V přímém kontaktu se zákazníky jsou naši aplikační inženýři z prodejních organizací holdingu DAIDO METAL. Zodpovědností našeho výrobního závodu není návrh a vývoj ložisek, ale návrh a vývoj výrobního procesu ložisek,“ odpovídá Tomáš Kubík, podle kterého jsou nyní výrobní kapacity dostatečné. Počet výrobních linek se průběžně optimalizuje s ohledem na potřeby a výhledy zákazníků. K rozšiřování výrobních kapacit a novým investicím do nových technologií pak dochází vždy na základě nových projektů, které dohodnou prodejní organizace holdingu.

Vsadili na personální trénink

V případě značky DAIDO METAL je to tedy globální vývoj, který neustále přichází s novými myšlenkami a snahou o vylepšování vlastností ložisek tak, aby motory byly úspornější, odolnější a spolehlivější. To vše v návaznosti na ochranu životního prostředí a efektivitu výroby. Důležitým cílem je přitom zkrácení celého sériového výrobního cyklu, díky čemuž bude společnost schopna rychleji reagovat na potřeby zákazníků.

Jak již naznačil provozní ředitel, v brněnském závodě se věnují vývoji a výzkumu samotného výrobního procesu, a to od roku 2013, kdy tam bylo pod hlavičkou mateřské společnosti DAIDO METAL Co., LTD, založeno Evropské technické centrum. Zabývá se výzkumem tribologických vlastností materiálu a výsledky svého výzkumu následně předává v podobě analýz zkoušených materiálů k dalšímu využití v holdingu. Výzkumníci mají k dispozici vyspělé programy pro simulaci procesů, které umožňují sledovat únavové vlastnosti navržených ložisek a materiálů. Významná je taktéž spolupráce s brněnským Vysokým učením technickým (VUT), které firmě dodalo testovací stroj pro analýzu životnosti ložisek v motoru.

Výzvy společnosti

Vlastními silami a moderními metodami společnost DAIDO METAL CZECH řeší také výzvy z personální oblasti. Stejně jako všechny ostatní výrobní firmy pociťuje nedostatek kvalifikovaných lidí zejména u technických pozic, jako jsou seřizovači, údržbáři, inspektoři, nástrojáři či technici, ale i u nižších operátorských pozic, které zastávají práci při balení či vizuální kontrole ložisek. „Nedostatek lidí na těchto pozicích řešíme již od roku 2013 vlastními silami. Používáme systém zaškolování metodami Training Within Industry, a to ve spolupráci s konzultační společností a vlastními kouči a trenéry z řad manažerů, supervizorů nebo vedoucích operátorů,“ nabízí výrobní ředitel praktické řešení problematiky.

Training Within Industry (TWI) je mezinárodně uznávaná vzdělávací metoda, která slouží k zavedení základních tzv. zeštíhlujících standardů přímo ve výrobním provozu. Je také nástrojem pro řízení a motivaci zaměstnanců. Manažery učí odpovědnosti za svůj tým, a vedoucím pracovníkům ukazuje, jak zvládat konkrétní problémy či jak vhodně plánovat rozvoj svých podřízených. Pro úspěšné naplnění vize dodávat na evropský trh ložiska nejvyšší kvality, jsou takové projekty zlepšování rozhodující. Což platí i v rámci celého holdingu, který chce být světovou jedničkou na trhu kluzných ložisek a který plánuje každý rok postupně navyšovat výrobní kapacitu instalací nových výrobních linek, modernizací výroby a zvyšováním efektivity.

Společnost DAIDO METAL CZECH, která disponuje širokou škálou technologií a know-how vycházející z tradice nadnárodního holdingu, bude nadále usilovat o vylepšování pozice centrálního výrobního závodu v Evropě. Počítá se také s dalším rozšiřováním výroby. Filozofie však zůstává stejná: vyrábět ložiska s vynikajícími vlastnostmi, vysokou kvalitou, přesností, dlouhou životností, komplexní zákaznickou podporou, a to ekologickými postupy, které garantují šetrnost k lidem i přírodě.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...