1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Daikin Airconditioning Central Europe – Czech Republic, spol. s r.o.

Daikin airconditioning cr 23Počítáme s vysokou poptávkou (nejen) po tepelných čerpadlech

Během minulého roku oznámila nadnárodní skupina Daikin Europe investici ve výši 50 milionů euro do nové výrobní haly v Brně, ale kromě toho hodlá dál investovat do výroby, vývoje a výzkumu také v Německu, Polsku či Belgii.

Od tuzemské investice očekává především až pětinásobné navýšení výrobní kapacity tepelných čerpadel a vytvoření zhruba 500 nových pracovních míst v jihomoravském regionu. Kromě toho se však celá společnost Daikin soustředí na plnění dlouhodobé strategie FUSION25 podporující obnovitelné zdroje energie, které se zvláště v kontextu aktuální energetické krize jeví výhodně jak z hlediska udržitelnosti, tak i energetické nezávislosti a úspor či ochrany klimatu.

Více už nám v rozhovoru řekne Vladimír Steiner, generální ředitel společnosti Daikin Airconditioning Central Europe – Czech Republic, která na českém trhu působí společně s brněnským výrobním závodem společnosti Daikin Device Czech Republic. Ta se dosud zabývala zejména produkcí kompresorů do vnitřních i venkovních klimatizačních jednotek. Právě na kompletní výrobu klimatizací se zaměřuje pro změnu plzeňský závod společnosti Daikin Industries Czech Republic. Dohromady se tak podílejí na produkci špičkových inovativních výrobků, které pomáhají vytvářet příjemné a udržitelné prostředí v interiérech domů, bytů, kanceláří či komerčních prostor po celém světě. Ostatně, japonská skupina Daikin se dnes prosazuje ve 127 zemích světa, kde má 12 výrobních závodů a 65 obchodních poboček či zastoupení.

Na úvod se zeptám, jak se vaší společnosti v roce 2022 dařilo v celoevropském kontextu?

Fiskální rok nám končí v březnu, což je zatím daleko, ale s 25-% nárůstem obratu v předchozím fiskálním roce za duben 2021 až březen 2022 zaznamenala společnost Daikin Europe desátý rok růstu v řadě a byl to rok rekordní s obratem 4,3 miliardy eur. Co se týče například prodejů tepelných čerpadel pro rezidenční projekty, jsme u nás za rok 2022 na 250 % oproti stejnému období v roce předchozím. Roste také zájem o vytápění klimatizačními jednotkami. Prodej našich splitových klimatizačních jednotek v roce 2022 vzrostl o 40 % a řešení multisplit, kdy je k jedné vnější jednotce připojeno až pět jednotek vnitřních, vzrostl v porovnání s rokem 2021 dokonce o 52 %. Česká republika, která je součástí regionu Daikin Central Europe, tedy k nárůstu obratu podstatně přispěla. A pokud jde o naše komerční řešení, i zde jsme zaznamenali významný nárůst prodejů, ačkoliv jde o projekty, které se plánují delší dobu, než po jakou čelíme energetické krizi.

Které novinky nebo události z posledního období považujete za nejvýznamnější?

Osobně mám radost z každého velkého dokončeného projektu. Za všechny povedené bych jmenoval například bleskovou výměnu chillerů neboli průmyslových chladicích jednotek ve společnosti Zentiva, vytápění a chlazení pro zelenou budovu The Flow Building na Václavském náměstí či pro budovu Via Una v ulici Na příkopě v Praze. Významným počinem bylo i zapojení společností Toyota Motor Manufacturing Czech Republic a Zaměstnanecká pojišťovna Škoda do našeho programu oběhového hospodářství „L∞P by Daikin – Recover – Reclaim – Reuse“, který ročně celosvětově ušetří 250-tisíc kilogramů nových chladiv, čímž snižuje dopad našeho odvětví na životní prostředí. Jinak novinek mezi výrobky pro domácnosti bylo také hned několik. Představili jsme nový design klimatizace Emura, který sklízí ocenění na prestižních mezinárodních soutěžích, novou multisplitovou klimatizaci Multi+, která dokáže ohřívat také teplou vodu. Řadu tepelných čerpadel Daikin Altherma 3 jsme rozšířili o malé středně-teplotní jednotky o výkonu 4, 6 a 8 kW s chladivem R-32, které je i přes vyšší účinnost výrazně ekologičtější.

Z globálního hlediska je vývoj v posledních letech pro mnoho firem velmi složitý. Jak se vyrovnáváte s dopady nejprve pandemie a nyní energetické krize?

Daikin má dlouhodobou strategii FUSION25, což znamená, že sázíme na obnovitelné zdroje energie, které se v kontextu aktuální situace jeví jako výhodné nejen z hlediska udržitelnosti a ochrany klimatu, ale také z hlediska energetické nezávislosti a úspor. Dále se snažíme uspokojit několikanásobně zvýšenou poptávku po tepelných čerpadlech v rezidenčním sektoru, a proto investujeme do rozšíření našich výrobních kapacit. Nedávno jsme oznámili investici ve výši 50 milionů eur do nové výrobní haly v Brně a investujeme také v Německu, Polsku či Belgii, a to nejen do výroby, ale také do vývoje a výzkumu.

Zmínil jste investici do nového závodu na výrobu tepelných čerpadel. Můžete nám tento projekt blíže představit?

V Brně už roste nová výrobní hala o velikosti 20-tisíc m2. Díky tomuto rozšíření zde Daikin do roku 2025 zpětinásobí svou výrobní kapacitu a regionu investice přinese kolem 500 nových pracovních míst.

Počítáte případně s tím, že může vzhledem k očekávané stagnaci ekonomiky dojít k poklesu poptávky po výrobcích značky Daikin?

Zatím jsme optimisté a předpokládáme, že poptávka klesat nebude. Jednak kvůli cenám za energie a snaze o větší energetickou soběstačnost a nezávislost na ruském plynu na celostátní úrovni i u koncových spotřebitelů, ale také díky evropské podpoře udržitelných řešení a snižování emisí skleníkových plynů.

Jaké jsou nyní hlavní trendy v oboru klimatizačních jednotek a tepelných čerpadel, jejichž výrobou se zabýváte? Řeší se také jejich energetická úspornost?

Vývoj klimatizací odráží poptávku zákazníků po maximální energetické efektivitě – naše nové modely klimatizací mají celoroční účinnost až A+++ v režimu chlazení i vytápění. Ruku v ruce s tím jde ale také design výrobků, zejména vnitřních jednotek, a také jejich nízká hlučnost. Výrobky Daikin patří k těm vůbec nejtišším na trhu.

Co bude prioritou z hlediska dalšího rozvoje společnosti Daikin Airconditioning Central Europe – Czech Republic v roce 2023?

Naše obchodní plány pro rezidenční sektor počítají s vysokou poptávkou po tepelných čerpadlech. Od roku 2019 je Daikin na evropském trhu tepelných čerpadel jedničkou a tuto pozici chceme posílit. Našim komerčním zákazníkům, tedy facility managerům, architektům a projektantům nebo majitelům komerčních budov chceme být nadále partnerem, na něhož se mohou i v této složité době spolehnout. Investorům a developerům proto také nabízíme tzv. „All in One“ řešení. To jim přináší celou řadu výhod – smlouvu s jediným dodavatelem chlazení a vytápění budovy, kterým je přímo výrobce Daikin, a tím jedna záruka a jeden servis, dále je to například bezpečný vzdálený monitoring a správa budovy či pomoc se zelenou certifikací budov. Pomáháme také se zhodnocením stavu zařízení a navrhujeme optimalizovaná řešení modernizací, oprav nebo obměn zařízení s ohledem na jejich spolehlivost, dopad na životní prostředí a energetickou náročnost.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...