1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

DSV Air & Sea, s.r.o.

DSV 19Ovládá přepravu ve vzduchu i na moři

Přeprava a logistika hýbou současným světem, který se díky globalizaci zmenšil. Každý den se přepraví tisíce tun nákladů. Kontejnery putují po moři, létají ve vzduchu, malé i velké náklady jsou přepravovány v kamionech. Ke klíčovým hráčům v segmentu přepravy patří dánský koncern DSV, jenž každý den zajišťuje komplexní přepravu a logistiku pro dodavatelský řetězec tisícovek společností. Záběr skupiny je sice globální, ale svým zákazníkům a jejich potřebám zůstává na blízku.

Pro společnost pracuje 45-tisíc lidí ve více než 80 zemích světa. Svoji pobočku má firma také v České republice. My jsme nahlédli do divize DSV Air & Sea, s.r.o., která se specializuje na námořní, leteckou a nadrozměrnou přepravu.

Pro úplnost je třeba dodat, že v České republice působí kromě DSV Air & Sea, s.r.o., ještě dvě další divize. Jednou z nich je společnost DSV Road, a.s., která zajišťuje hlavně pozemní přepravu. Začátkem letošního září vznikla třetí divize DSV Solutions, s.r.o., poskytující služby s přidanou hodnotou. Ty zahrnují například skladování, balení, distribuci nebo labeling.

Protože ekonomika nyní roste, DSV nemá o zakázky nouzi, právě naopak. Ekonomický vývoj totiž kopíruje i poptávku po přepravě a logistice. Daří se především letecké dopravě. Přepravní letouny odlétají plné, jen námořní doprava neroste tak významně, protože přeprava po moři trvá přece jen delší dobu. Na druhou stranu je ale cenově dostupnější. Úspěch na trhu znamená pro firmu i pozitivní ekonomické výsledky. Roční obrat společnosti DSV Air & Sea, s.r.o., loni dosáhl 1,2 miliard korun a letos by měla hospodářské výsledky z roku 2018 překročit. Největší podíl na obratu má námořní přeprava, a to ze 60 %, následuje letecká přeprava a nadrozměrné přepravy.

Sklady i unikátní překladiště

Pro každou firmu je důležité, aby neusnula na vavřínech a dánský koncern DSV si je toho dobře vědom, proto vsadil na strategii nákupu společností a na fúze. To se pochopitelně promítá i do rozvoje české pobočky. Když společnosti dosáhnou díky růstu určitého počtu zaměstnanců, rozdělují se na divize. „Pro nás se tímto milníkem stal rok 2005, kdy jsme se rozdělili na dvě divize, letos vznikla divize třetí. Od roku 2007 používáme jméno DSV. Do této doby firmy v koncernu DSV vystupovaly pod svými názvy, v České republice pod DFDS Transport, a proto se dánská matka rozhodla sjednotit vše pod jednu hlavičku DSV. Fúze, které proběhly, nás pochopitelně ovlivňují a někam posouvají. Ať to byla fúze s Frans Maas, ABX, AWT Čechofracht nebo naposledy s firmou Uti, je to vždy složitý proces, ale naštěstí, díky dobré práci všech zaměstnanců nás ovlivňuji a posouvají především pozitivně,“ konstatuje Lukáš Petránek, ředitel divize DSV Air & Sea, s.r.o.

Zázemí společnosti DSV v České republice se rozkládá v novém logistickém parku v terminálu o rozloze 23-tisíc m² blízko Letiště Václava Havla Praha nedaleko obce Pavlov. Kromě logistického skladu s 13-tisíci m² má také unikátní překladiště, takzvaný cross-dock, o ploše 7-tisíc m². „Náš cross-dock je jedinečný proto, že rozpon činí 45 metrů bez jediného sloupu, který by mohl překážet při manipulaci se zbožím. Překladiště funguje tak, že například ráno zásilka přijede, ale už odpoledne je přeložena do jiného kamionu a směřuje k zákazníkovi,“ vysvětluje Lukáš Petránek, v jehož divizi pracuje 60 lidí. Další dvě DSV divize v České republice mají na 300 lidí.

Letecká a námořní přeprava

Nadnárodní korporace představuje pro své dceřiné společnosti vždy silné zázemí. Nejinak je tomu i v případě DSV. Díky své rozsáhlé globální síti umí skupina zákazníkům nabídnout pohodlnou přepravu zásilek bez vstupu dalšího článku. „Není nutné, aby do procesu vstupovali další hráči. Protože je vše realizováno pod jednou značkou, jsou jednodušší toky, komunikace nebo platby. Navíc jsme všichni kolegové, takže si vycházíme vstříc. Zároveň vždy nasloucháme našim zákazníkům. Snažíme se plnit jejich požadavky, které se mohou lišit. Každý klient potřebuje trochu jiný servis. Když to shrnu, chceme dělat naše řemeslo profesionálně. Neříkáme, že jsme nejlevnější, na cenu netlačíme, hledíme hlavně na servis a na přístup k zákazníkům. To podle nás, představuje klíčovou přidanou hodnotu,“ dodává ředitel.

Denním chlebem v divizi DSV Air & Sea, s.r.o., je letecká a námořní přeprava. Ačkoli se mohou požadavky zákazníků na jednotlivé přepravy lišit, základní procesy jsou vždy podobné. Klient si objedná kontejner, který potřebuje přistavit v určený čas do firmy a po jeho naplnění odeslat například do Číny nebo do Ameriky. „K běžným službám přidáváme i nadstavbu, pokud ji zákazník požaduje. Služeb, které poskytujeme, je hodně. Například zajištujeme celní odbavení, umíme profesionálně zabalit zásilku nebo s jejím balením poradíme. Stejně tak zajištujeme nakládku do kontejneru a profesionální uchycení zboží proti pohybu, což je nezbytně nutné při námořní přepravě. Zajištujeme například i stěhovací služby, když firma potřebuje svého zaměstnance přestěhovat po světě. Máme vlastní pojišťovnu DSV Insurance A/S sídlící v Broendby v Dánsku. Případné pojistné plnění by mělo být vyřešeno do 7 pracovních dní,“ doplňuje Lukáš Petránek.

Bez lidí to nejde

Ačkoli i do přepravy a logistiky pronikají trendy, jako je automatizace a robotizace, nejsou v tomto segmentu tak rozšířené jako například ve výrobě. Klíčoví zůstávají především lidé, a o ty je nyní nouze. „Bez lidí to v našem oboru nikdy nepůjde. Jsou pro nás důležití. Nezaměstnanost je nyní nízká, což je na jednu stranu dobře, ale firmy tím trpí. Zvlášť ve Středočeském kraji, kde sídlí naše společnosti, je nezaměstnanost dlouhodobě velmi nízká. To znamená, že si lidé vybírají, v podstatě jsou společnostmi přetahováni,“ uvádí Lukáš Petránek.

Společnost DSV chce být hlavně dobrým zaměstnavatelem, a tak motivovat pracovníky, aby u ní zůstali. „To je pro nás nejdůležitější. Proto sázíme na kvalitní ohodnocení pracovníků, vytváříme jim příjemné prostředí v rodinné firmě se západní kulturou. Navíc lidé u nás v podstatě hned vidí výsledky své práce, což si myslím, že je pro ně důležité. Velice si vážíme toho, že naše divize má velmi malou fluktuaci. Srdce našeho týmu tvoří lidé, kteří s námi zůstávají už 10 nebo 15 let, a to v dobách dobrých i horších,“ dodává ředitel.

Aktuálně největší výzvou jsou pro společnost stále zaměstnanci, konkrétně zaškolení nových spolupracovníků, které firma nedávno přijala. „Loni jsme po lidech měli velkou poptávku, ale podařilo se nám nakonec naplnit stav, který jsme si předsevzali. Rozšiřujeme kanceláře, aby naši pracovníci mohli pracovat v komfortním prostředí a odvádět dobrou práci. Připravujeme také rozpočet na další rok. A pravděpodobně nás v budoucnu čeká další fúze, protože taková je strategie naší dánské matky,“ uzavírá Lukáš Petránek.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...