1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Interplex Precision Engineering Czech Republic, s.r.o.

interplex 18K růstu a rozvoji byznysu pomohl razantní program změn

Od roku 2014 je součástí globální skupiny, která dodává své produkty velkým světovým hráčům nejen v oboru automobilového průmyslu. Písecká společnost Interplex Precision Engineering Czech Republic, která dosahuje ročního obratu ve výši 1,1 miliardy korun a zaměstnává zhruba 600 pracovníků, se za poslední rok zásadně změnila. Úspěšný rozvojový program oceňují především nároční zákazníci, kterými jsou firmy Continental či Bosch.

 

Interplex Precision Engineering Czech Republic v Písku navazuje na tradici původního Kovosvitu, který v roce 2001 koupila singapurská společnost Amtek. K další obměně vlastnické struktury došlo v roce 2014 na základě fúze s americkou firmou Interplex, jejíž historie sahá až do roku 1958. „Celá naše skupina, jejíž centrála je v Singapuru, má v současné době tržby kolem 1 miliardy dolarů a zaměstnává zhruba 13-tisíc lidí, a to ve 32 výrobních závodech, které se nacházejí ve 13 zemích,“ říká na úvod našeho rozhovoru Petr Martínek, generální ředitel podniku, který produkuje hlavně lisované kovové díly do systémů řízení pro přední světové automobilky od Volkswagenu po Lamborghini.

Jakým způsobem se v posledních letech proměnila vaše firemní strategie?

Na začátek je třeba říct, že naše firma prošla náročným obdobím, kdy měla problémy se spolehlivostí dodávek i s kvalitou výrobků. To se zákonitě promítalo do ekonomických výsledků i do vztahů se zákazníky, kterým chyběla důvěra. V únoru loňského roku jsme však zahájili razantní program změn, které byly zaměřeny v první řadě na dodávky zákazníkům a na kvalitu výroby, ale také na opatření uvnitř firmy. Začali jsme investovat do pracovního prostředí a zavedli otevřený způsob komunikace s cílem firmu stabilizovat a zlepšit ve všech klíčových ukazatelích. Po více než roce můžeme říct, že se nám podařilo naše cíle splnit a že většina zákazníků nás vnímá úplně jinak než v minulosti. Vztahy se výrazně zlepšily hlavně díky tomu, že jsme se stali čitelní, zlepšili jsme plánování výroby a začali spolehlivě dodávat. Firma je tedy nastartovaná k tomu, aby mohla dál růst a rozvíjet svůj byznys.

Kam byste se chtěli posunout během letošního roku?

Pro náš rozvoj bylo nesmírně důležité, že už před dvěma lety došlo ke změnám na úrovni nejvyššího vedení skupiny Interplex. Z toho vyplynuly nově stanovené cíle, které jsou mnohem ambicióznější a konkrétnější než dříve. Jedním z hlavních je pro nás intenzivní rozvoj v oblasti automobilového průmyslu. Máme však za úkol se dál rozvíjet i v dalších technických produktech, jako jsou třeba dodávky komponentů pro skladovací zařízení společnosti Amazon. Zvažujeme také zavedení nových technologických procesů. Jedná se o laserové svařování či lisování plastů, což bude velice perspektivní vzhledem k nástupu elektromobilů a hybridních vozidel, jejichž motory obsahují spoustu elektronických prvků.

Které produkty nyní tvoří základ vaší výroby?

Mezi naše hlavní produktové skupiny patří komponenty pro systémy řízení automobilů. Jsou to například různé kovové prvky, které drží nebo ovládají volant. Druhou velkou skupinou jsou elektronické jednotky, kterých v moderních automobilech neustále přibývá. Jsou to krabice či víka pro počítačové jednotky, autorádia, navigace a další zařízení. Tyto výrobky jsou velice náročné na přesnost a na elektrotechnickou funkčnost. Navíc se u nich začíná zvyšovat tlak na čistotu, takže budeme investovat do procesu odmašťování a čištění výrobků. Vedle toho se však chceme rozvíjet také v oblasti elektrotechnického průmyslu, kam dodáváme komponenty pro různé stykače, spínače a další části elektrického okruhu.

Kde všude se lze s vašimi výrobky setkat?

Finálních aplikací je opravdu velké množství, protože komponenty dodáváme nadnárodním korporacím, které následně realizují montáž u svých zákazníků. Dodáváme například pro evropské firmy Continental, Bosch či ThyssenKrupp, ale našimi zákazníky jsou také finální dodavatelé japonských automobilek. S našimi výrobky se tak můžete setkat prakticky u všech světových značek od Volkswagenu přes značky skupiny PSA až po Lamborghini. Zákazníky máme zkrátka po celém světě včetně Brazílie, Číny, USA, Indie či Singapuru.

V jakých parametrech se nejvíce změnily požadavky vašich zákazníků?

Obecně lze říct, že se nyní proměňuje celý automobilový průmysl. Zatímco dříve se sledovalo zejména procento zmetkovitosti ve výrobě, dnes zákazníci kladou důraz na kvalitativní problémy. Sleduje se tedy počet incidentů, což je daleko tvrdší parametr. Je proto zcela běžné, že dostanete reklamaci na jeden díl s drobnou vadou ze stovky tisíc kusů. Nejvíce patrné je to u globálních firem, které již pracují na vývoji vozidel s autonomním řízením. Požadavky na absolutní kvalitu a přesnost jsou sice velmi náročné, ale přirozené, protože tato auta si prostě chyby nemohou dovolit.

Takový trend zvyšuje tlak na inovace a investice do technologií. Je tomu tak i u vás?

Naším specifikem jsou lisovací stroje vysoké tonáže, tudíž jsme schopni produkovat výrobky, které jsou poměrně atypické. Jsou to například 800-tunové lisy. V loňském roce jsme kupovali další, jednalo se o investici ve výši 1,6 milionu euro. Investujeme ovšem také do technologií zvyšujících čistotu produktů, takže jsme na začátku letošního roku nainstalovali nový čisticí stroj v hodnotě 350-tisíc euro. Do technologického vybavení tedy investuje celá skupina Interplex velmi intenzivně. Jedině tak budeme konkurenceschopní a nabídneme výrobky v kvalitě odpovídající nejvyšším požadavkům.

Zmiňoval jste také laserové a robotické svařování. Co očekáváte od těchto technologií?

Co se týče robotického svařování, jeho výhoda spočívá v perfektní opakovatelnosti celého procesu a v téměř nulové chybovosti. Laserové svařování je otázkou nejbližší budoucnosti, jelikož automobilky budou požadovat ještě výraznější odlehčení výrobků a automobilů jako takových. Díky laserovému svařování se i naše výrobky pro systémy řízení dají vytvořit z lehčích materiálů a s většími nároky na přesnost. Dosud používáme z velké části ocelové materiály, speciální ocele či pozinkované materiály, ale čím dál více se jako lehčí alternativa objevuje hliník.

Jak se vám daří po personální stránce? Prakticky celý průmysl nyní volá po nových pracovních silách.

Stejně jako ostatní se i my potýkáme s nedostatkem personálu ve výrobě. V rámci praktických řešení se snažíme motivovat pracovníky ke zvyšování produktivity a hodně investujeme do efektivity procesů. Zabýváme se vzděláváním a rozvojem zaměstnanců tak, aby byli univerzálně použitelní na více pracovištích. Nejvíce nyní pociťujeme nedostatek odborných profesí, především nástrojařů. Proto jsme uvítali výpomoc v rámci skupiny Interplex, kdy k nám přijelo více než 20 pracovníků z Indie, kde je nástrojařská profese tradičně kvalitní. Z dlouhodobého hlediska však stavíme na spolupráci se středními školami z našeho okolí a postupně vyhledáváme potenciální talenty. Celkově jsme přesvědčeni o tom, že naprosto klíčová je pro rozvoj firmy pozitivní pracovní atmosféra, kterou se nám podařilo v posledních měsících nastolit. Se zaměstnanci se bavíme o našich výsledcích i o požadavcích zákazníků tak, aby věděli, že jsou součástí týmu, který má perspektivu.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...