1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

ITW PRONOVIA, s.r.o.

ITW PronoviaBudoucnost stavíme na inovacích

Ve Velké Bíteši nedaleko dálnice D1 sídlí relativně mladá, ale už velmi úspěšná firma ITW PRONOVIA. Během 20 let si dokázala vybudovat velice dobré jméno v oblasti dodávek do automobilového průmyslu. Díky napojení na nadnárodní korporaci ITW může uspokojovat potřeby a plnit požadavky většiny světových výrobců automobilů na všech kontinentech.

Decentralizované řízení umožňuje využívat výbornou znalost lokálních evropských trhů a může se tak zaměřit i na specifická řešení jednotlivých zákazníků. ITW nabízí příležitost nejen vzdělaným a motivovaným pracovníkům, kteří zde mohou uplatnit své nápady, ale sází především na inovace a vývoj, které jsou hlavním motorem rozvoje firmy do budoucna. I o tom hovořil ředitel firmy ITW PRONOVIA Tomáš Borský v rozhovoru pro Průmysl Dnes.
 
Součástí vaší společnosti jsou čtyři divize. Můžete je v krátkosti představit?

Nejstarší je divize Powertrain Plastics, kde vyrábíme plastové komponenty do motorového prostoru automobilů, tedy v podstatě to, co se nachází pod kapotou motoru v autě. Jedná se především o součásti chladicího systému vozu, jako jsou termostaty a regulátory chladicí kapaliny a vše co s termo-managementem motoru souvisí. Druhou divizí je Release&Trim, kde primárně produkujeme kompletní klikové systémy vozu sestávající se z vnitřní a vnější kliky a jejich napojení na zámkový systém vozu. Na nejmladší plastové divizi Fuel vyrábíme kompletní plastové systémové řešení pro tankování vozu, skládající se z tankovacích dvířek, tankovacího hrdla, zamykacího push-push systému a bezzátkové uzávěry palivových nádrží s automatickou detekcí správné palivové pistole. Čtvrtou naší divizí je divize Metal, kde vyrábíme kovové komponenty pro bezpečnostní systémy v autě, což jsou výrobky z hlubokotažné oceli, takzvané difuzory do airbagů.

Kdo jsou vaši hlavní odběratelé?

80 % odběratelů tvoří přímo automobilky a 20 % zákazníků tvoří dodavatelé automobilek kategorie Tier 1. Našimi největšími a klíčovými zákazníky jsou německé automobilky Audi, BMW, Daimler, VW. Dále pak Jaguar, Land Rover, Volvo, Renault/Nissan, Škoda, Fiat, PSA, GM, Mini, Honda. V našem portfoliu zákazníků máme prakticky všechny významné automobilky působící na evropském trhu s výjimkou korejských. Značky Kia a Hyundai v České a Slovenské republice zásobují naše sesterské závody v Jižní Koreji a Polsku.

Jaká část vašeho sortimentu zůstává na českém trhu a kolik produkce exportujete? Které jsou vaše nejdůležitější exportní trhy?

Prodej v České republice tvoří zhruba 7 % z celkového obratu, zbytek jde na export. Nejdůležitějším trhem je Evropská unie, především Německo, Francie, Velká Británie, Španělsko, Švédsko a Itálie.

Jak se na vaší produkci odrazila krize ve výrobě aut v minulých letech?

V letech 2008 a 2009 nám meziročně klesly tržby o 30 %. Od té doby jsme však až do roku 2013 zaznamenali nárůst o 45 %. To znamená, že v minulém roce obrat firmy dosáhl hranice 4 miliard korun.

Jak řídíte kvalitu vašich výrobků a jaké máte možnosti kontroly kvality?

Vhledem k tomu, že 100 % naší produkce dodáváme pouze do automobilového průmyslu, tak veškeré řízení kvality se řídí principy filozofie nulových vad „Zero Defects“. Kontrola kvality u nás začíná už při vlastním vývoji, v rámci zpracování designu produktu, následně návrhu celého výrobního procesu tak, abychom zcela eliminovali jak lidskou chybu, tak i případnou chybu ve výrobním procesu, respektive plně automatizovali systém detekce případných vad. Používáme primárně integrované poka-yoke systémy v kombinaci s kamerovými testy. Pro testování tankovacích a chladicích systémů jsou doplněny o 100-% diferenční tlakové zkoušky. Všechny naše výrobky jsou opatřeny výrobními, čárovými a data-matrix kódy pro 100-% dohledatelnost a zpětné sledování výroby.

Celý systém řízení kvality zahrnuje i komplexní školení pracovníků na produkt, proces a specifické zákaznické požadavky. Tyto jsou klíčové u pohledových dílů resp. lakovaných a chromovaných dílců, kdy musíme jednoznačně definovat hranici mezi tím, co je ještě akceptovatelné pro finálního zákazníka a co již nikoli. Samozřejmostí je certifikace ISO/TS 16949, stejně jako environmentální standard ISO 14001 a opakovaná ocenění za prémiovou kvalitu našimi zákazníky.

ITW PRONOVIA je součástí nadnárodní korporace ITW. Jaké to přináší výhody vaší firmě a potažmo i vašim zákazníkům?

Jednoznačně primární výhodou je globální působnost korporace ITW. Díky tomu můžeme našim cílovým zákazníkům poskytnout všechny naše služby lokálně ve stejné kvalitě na všech kontinentech, kde se auta vyrábějí. To znamená na americkém, evropském i asijském trhu, stejně jako v Jižní Americe a v Austrálii. Pouze automobilová větev ITW v současnosti působí ve 20 zemích světa, v 92 výrobních lokacích a zaměstnává 9-tisíc lidí. ITW však není pouze dodavatelem do oblasti automotive, ale portfolio značky ITW zasahuje do dalších šesti průmyslových segmentů. Jedná se například o oblast testovací a zkušební techniky (například značky Instron, Loma, Kester), dále oblast chemického průmyslu (Devcon, Plexus, Slime), potravinářství (Hobart, Foster, Avery Berkel), svařovací techniky (Miller, Corex, Elga), obalové techniky (ZIP-PAK, ITWgraphics, Hartness) nebo oblast stavebnictví (Spit, Elematic, Paslode). Investiční portfolio korporace ITW zahrnuje široké spektrum průmyslové výroby a pokud nastane v některém odvětví stagnace nebo recese, vykompenzuje to jiný obor. Z toho vyplývá i dlouhodobá finanční stabilita ITW a nezávislost na jednom průmyslovém odvětví. To se projevilo například i v roce 2008, kdy začala krize v oblasti automotive, avšak ostatním segmentům se dařilo a to vykompenzovalo tento propad.

Součástí vaší obchodní strategie jsou tři základní pravidla – je to decentralizace, 80/20 a inovace. Můžete tato pravidla charakterizovat blíž?

Naše decentralizovaná firemní kultura jednoduše znamená, že každá obchodní jednotka je řízena samostatně, nikoli centrálně, eliminujeme byrokracii, máme velice plochou organizační strukturu, která nám dovoluje pružně reagovat na požadavky a potřeby našich zákazníků a dělat rozhodnutí. Zatímco naše konkurence investuje do systémů řízení komplexity, my ji od začátku eliminujeme. Základní koncept pravidla 80/20 je prostý: 20 % našich výrobků a zákazníků vytváří 80 % našeho profitu. Tudíž i naše úsilí a aktivity soustředíme na klíčové výrobní portfolio, zaměřujeme se na naše klíčové zákazníky a neustálou inovací nabízíme jedinečná řešení.

Co se inovací týče, tak v roce 2013 máme zaknihováno více než 700 patentů. Mezi naše úspěšné výrobkové inovace posledních let patří například bezzátkový systém hrdla nádrží s integrovanou detekcí správné palivové pistole – známá pod reklamním sloganem automobilek: „Už jste někdy namíchali svému čtyřkolovému miláčkovi koktejl z nafty a benzínu?“ Tato aplikace vznikla na základě požadavku finálních zákazníků a stala se již novým standardem pro Ford, GM, Honda, Renault, Peugeot, Citroen, Audi a další OEM tento trend následují.

Jak se vyvíjely tržby společnosti v posledních letech a jaký byl celkový hospodářský výsledek?

Od roku 2009 firma trvale roste. Jak jsem již zmiňoval, do roku 2013 představoval nárůst tržeb 45 %. Meziroční nárůst byl v minulém roce přibližně 27 %. Z hlediska hospodaření překonáme v obratu hranici čtyř miliard korun a v roce 2016 je náš prodejní plán nastaven na 5 miliard. Z hlediska provozní ziskovosti se pohybujeme na úrovni 10 % a stejný vývoj očekáváme i do budoucna.

Jakou část finančních prostředků investujete do inovací a vývoje?

Dlouhodobý průměr se pohybuje kolem 5 % z obratu.

Kolik zaměstnáváte pracovníků?

V současné době zaměstnáváme 700 zaměstnanců a navíc využíváme zhruba 300 agenturních pracovníků.

Jaké jsou plány firmy v oblasti výroby do budoucna?

Nadále se budeme soustředit především na inovace v našich klíčových produkčních skupinách.
V oblasti klikových systémů jsme vyvinuli novou externí kliku, která je integrovaná v karoserii vozu a splývá s ní tak, že není vidět. Když chce majitel auta otevřít dveře, klika „vyjede ven“ z karoserie. Tento koncept je již integrován u prémiových značek jako Jaguar a Tesla. Díky tomu jsme se stali první společností, která tuto aplikaci úspěšně validovala a dodává v sérii. U tankovacích systémů jsme již ke zmiňovanému bezzátkovému systému pro uzavírání nádrží nově vyvinuli ITW zamykací systém s funkcí push-push pro dvířka na tankování. Další naše aktivity soustředíme na budoucnost, což je „tankování“ alternativních paliv – hybridní a elektro vozy.

V oblasti termostatů jsme vyvinuli a patentovali tzv. Eball valves, což jsou kulové plastové ventily termostatů, které oproti standardním ventilům zajistí podstatně nižší odpor v oběhu chladicí kapaliny vozu a zásadně sníží požadavek na výkon vodní pumpy. Díky tomu se motor rychleji zahřívá, auto začne rychleji topit a vše má za následek vyšší efektivitu motoru a nižší spotřebu paliva. Na divizi Stamping jsme zavedli nový procesní standard výroby, obdobu tzv. hlubokotahu, kde dovedeme vyrobit výrobky, difuzory airbagů, až do hloubky 20 centimetrů. Toto procesní know-how a patentovaná technologie byla vyvinuta v naší sesterské organizaci v USA a implementována jako první v Evropě.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...