1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

MEHLER ENGINEERED PRODUCTS, s.r.o.

Mehler 17Ve firmě je hlavní činností skaní a nánosování přízí

Společnost MEHLER ENGINEERED PRODUCTS, s.r.o., byla založena v roce 2005. Tehdy to byla malá firma, která začala s nánosováním přízí, což byla pro jilemnický závod v podstatě zcela nová výrobní oblast. Za tradiční výrobu byla totiž považována produkce tkaných textilií, konkrétně technických tkanin.

Ty se vyráběly pod hlavičkou společnosti Technolen technický textil, s.r.o., a to více jak 100 let. V roce 2007 došlo k fúzi obou společností a firma následně vystupuje již pouze pod hlavičkou MEHLER. V současnosti má podnik MEHLER ENGINEERED PRODUCTS pouze jeden výrobní závod v Jilemnici v Podkrkonoší. Podnik patří podle prokuristy a finančního ředitele Ing. Jana Kolína k mateřské firmě Mehler Engineered Products GmbH v německé Fuldě a je zastřešována koncernem KAP-Beteiligungs AG. „V současnosti máme dvě výrobní divize. Je to divize technických přízí, ve které se soustřeďujeme na režné/skané příze a dále na upravené/nánosované příze. Druhou divizí je Loctite, což je výroba pro koncern Henkel. Jedná se rovněž o přízi. Ta je povrstvována silikonovou pastou a produkt je vhodný k těsnění potrubí,“ říká Jan Kolín.

Nejen madla na jezdících schodech

Technické tkaniny byly historicky skutečně největší a velmi úspěšnou divizí firmy. V roce 2008 slavil podnik již stoleté výročí jilemnické přádelny a tkalcovny. V roce 2013 však došlo na základě strategického koncernového rozhodnutí k prodeji a přemístění celé divize do dceřiné společnosti v Portugalsku. „Tato éra je bohužel již nenávratně pryč a v současné době se tedy soustřeďujeme na nánosované příze, to je náš nejvýznamnější artikl,“ zdůrazňuje Jan Kolín. Prokurista MEHLER ENGINEERED PRODUCTS říká, že ve zmíněných dvou divizích je skutečně velký rozdíl. Divize technických přízí dodává hlavně pro gumárenský a automobilový průmysl. Produkty nacházejí uplatnění zejména jako výztužné materiály při výrobě gumových hadic, klínových řemenů a pružných kotoučových spojek pohonných a řídících hřídelí, které se označují jako tzv. hardy spojky. „Z našich polotovarů se také produkují pneumatiky, jiné se zase používají do vzduchových vaků pérování motorových vozidel (tzv. air springs). Zdůraznil bych, že hlavní funkcí nánosované příze je její využití jako výstužný materiál. Jako příklad použití mohu uvést madla na jezdících schodech. To madlo totiž není celogumové, ale je protkané přízí. A tu dodáváme my,“ líčí Jan Kolín. Samotná guma by totiž neměla požadovanou pevnost.

S produkty Henkel (obchodní označení výrobku je Loctite nebo Tangit) se můžete setkat velmi snadno. Produkt je určen k přímé spotřebě konečným zákazníkem (zejména instalatérům, topenářům, alebo pro běžnou domácnost). Najdete ho na pultech Hobby marketů. Jeho výraznou růžovou tubu nelze přehlédnout. Název společnosti MEHLER si podle něj ale stále nenašel mezi pracovníky firmy své plnohodnotné místo. Dělníci mu říkají postaru Technolen technický textil, což je vlastně předchůdce dnešního podniku. „Tato společnost ale v Česku stále existuje, dokonce velmi úspěšně a my jsme s ní v kontaktu i v současné době. Takže ty vazby zde jsou a budou i nadále.“

BMW, Audi, Mercedes, Škoda…

Jaký je vztah MEHLER ENGINEERED PRODUCTS k mateřské firmě? „My samozřejmě podléháme mateřské společnosti v Německu a dalo by se říct, že tento podnik nás výhradně řídí. Když to zjednodušíme, tak společnost MEHLER ENGINEERED PRODUCTS má vlastně jen dva zákazníky: jedním je mateřská společnost v německé Fuldě a tím druhým je koncern Henkel. Veškerou u nás vyrobenou přízi dodáváme jako polotovar do mateřské firmy v Německu a ta jí dál prodává konečnému zákazníkovi, se kterým my nejsme v žádném vztahu. Jsme tedy subdodavatelem pro mateřskou společnost. Tam se také uskutečňuje centrální nákup a prodej. I na textilních veletrzích, kde vystavujeme nejrůznější produkty, se vlastně také prezentujeme jako součást MEHLER Group. Dělají to tak i další závody, které jsou součástí koncernu, tedy továrny z Portugalska, Indie, Číny a Ameriky,“ pokračuje prokurista Jan Kolín.

Když se pak podíváme na koncové zákazníky, objevili bychom tam automobilové značky z celé Evropy. „Prostřednictvím mateřské společnosti dodáváme nánosovanou přízi na výrobu pružných kotoučových spojek (výrobcem je společnost SGF v Německu) a ty se používají do všech aut v Evropě, které mají pohon zadních kol nebo do čtyřkolek. Jsou to například Audi, BMW, Mercedes nebo i Škodovky. V gumárenském průmyslu dodáváme například do firmy Continental nebo Pirelli,“ upozorňuje Jan Kolín.

Důraz na loajalitu a ekologii

MEHLER ENGINEERED PRODUCTS má v jilemnickém závodě 160 zaměstnanců a chystá se rozšiřovat výrobu, takže bude další pracovníky nabírat. „Nové zaměstnance ale sháníme v podstatě neustále, protože někteří pracovníci jsou již v důchodovém věku, pracují pro podnik řadu let a brzy ho natrvalo opustí. Ženy zase odcházejí na přechodnou dobu na mateřskou dovolenou a také místo nich hledáme náhradu. Obecně se dá říci, že v současné době, kdy je velmi malá nezaměstnanost, hledáme dělnické profese velice obtížně a jsme rádi za každou pracovní sílu, kterou se nám podaří získat,“ popisuje Jan Kolín. V oblasti přízí převažují spíše muži, v divizi Loctite naopak ženy, protože se jedná o manuální práci vyžadující dostatečnou zručnost.

Dříve měla Jilemnice textilní průmyslovku. Škola ale už v současnosti nefunguje, protože o obor nebyl velký zájem. Odtud tedy noví pracovníci neproudí a firma si v současnosti nové zaměstnance musí vychovávat sama. „Snažíme se naše pracovníky motivovat, vytvářet jim co nejlepší pracovní podmínky a tím, že jsme textilní firma, je u nás pracovní prostředí skutečně velmi příjemné. Protože pracujeme pro automobilový průmysl, máme velmi vysoké nároky na kvalitu. Naše pracovníky ale motivujeme zejména finančně. Máme propracovaný systém odměn a bonusů, které jsou hlavně založeny na finanční bázi, dále pak příspěvky v sociální oblasti, velký důraz klademe také na loajalitu ke společnosti,“ zdůrazňuje Jan Kolín.

Ve firmě dbají taky na kvalitu a ekologii. Mají zavedeny systémy certifikace ISO 9001, ISO 14001 a certifikaci pro automobilový průmysl ISO/TS 16949. „U těchto certifikací se kladou vysoké nároky na kvalitu a ekologii, pokud bychom náročné podmínky nesplňovali, tak je nezískáme a neobhájíme. Máme tedy nejvyšší úroveň řízení v kvalitě i ekologii. Pro gumárenský a automobilový průmysl, jehož subdodavatel jsme, je to samozřejmost. Firma loni dosáhla obratu 644 miliónů Kč, letos plánujeme nižší obrat, přibližně 621 miliónů korun. Má to ale souvislost se změnou sortimentu a dále s vývojem měnového kurzu české koruny. Objemově dochází naopak k nárůstu výroby.“

Co se týče vývoje, tak v Jilemnici podnik nedisponuje vlastním oddělením vývoje. To řeší globálně mateřská společnost v Německu. „Koncern vyhodnocuje veškerá rizika, jež souvisejí se změnou technologie, která by mohla znamenat, že náš výrobek (polotovar) již nebude nadále využíván nebo se jeho použití výrazně sníží. Sledujeme novinky a nabídku firem v gumárenském průmyslu. Tím, že jsme v kontaktu přímo se zákazníky jako Pirelli či Continental, vidíme, že například posun od klasických pneumatik nebude tak rychlý. Důvod spočívá v bezpečnosti, přeci jen klasická příze představuje lety vyzkoušený materiál. Tak tomu bude i v dalších oblastech,“ uzavírá Jan Kolín.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...