1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Metaldyne Oslavany, spol. s r.o.

Metadlyne 16Práce u nás je atraktivnější i díky automatizaci

Vlivem všeobecně známých globálních faktorů je vývoj v odvětví automotive nadále značně nejistý, což se projevuje nejen na výsledcích jednotlivých automobilek, ale také jejich dodavatelů. Platí to rovněž v případě společnosti Metaldyne Oslavany, která se ve svých závodech v Oslavanech, Zbýšově a Ivančicích zabývá objemovým tvářením nejrůznějších ocelových dílů, určených zejména do osobních a nákladních aut. Přetrvávající pokles zakázek se jí daří částečně kompenzovat díky transferům výrob z německých závodů, které se koncem loňského roku staly novou akvizicí její mateřské korporace AAM z Detroitu.

 

Novinky v zakázkách či mzdách

„Vzhledem k pokračujícímu poklesu v odvětví výroby osobních i nákladních aut pro nás rok 2023 určitě nebude takový, jako jsme plánovali. Pokles objednávek ze strany našich zákazníků v řádu 25 až 30 % přetrvává už od roku 2022, který byl navíc velmi náročný také z pohledu růstu cen energií, oceli a dalších komodit. Stejně tak navyšovali ceny naši subdodavatelé kvůli vysoké inflaci, ale ne všichni zákazníci byli ochotni to akceptovat. Proto se až do poloviny roku 2023 snižovala naše ziskovost,“ popisuje vývoj na trhu Čestmír Weishäupl, jednatel společnosti Metaldyne Oslavany. Přestože stejně jako ostatní výrobní firmy uvítali stabilizování cen energií, dělají dál velmi aktivně maximum proto, aby se opět vrátili k lepším hospodářským výsledkům.

A to navzdory nepříznivým faktorům, jako jsou stávky v amerických automobilkách či globální politická situace, do které počátkem října neblaze vstoupil další konflikt na Blízkém východě. „Na druhou stranu došlo už v závěru roku 2022 k událostem, které měly pozitivní dopad na všechny tři naše české závody. Mateřská korporace dokončila akvizici společnosti Tekfor z německého Hausachu, která byla začleněna do naší evropské divize AAM Metal Forming. Následně bylo rozhodnuto o přesunu části zakázek do našich závodů, přičemž jde hlavně o technologie objemového tváření za studena v závodě Oslavany. Nové zakázky nám už částečně kompenzují pokles objednávek od stávajících zákazníků a také v příštím roce by měly být významnou položkou v našem výrobním plánu,“ pokračuje jednatel.

Za novinku lze označit také v červnu dokončený další přesun technologií, tentokrát ze sesterského závodu Metaldyne v Norimberku. „Všechny výrobní technologie byly po uzavření tohoto závodu přesunuty k nám do Zbýšova. Kromě organizačních změn, ke kterým u nás dochází prakticky každoročně, nyní pracujeme také na tom, abychom získali nové zakázky z oblasti elektromobility,“ doplňuje Čestmír Weishäupl s tím, že změny nastaly rovněž v personální politice společnosti Metaldyne Oslavany, která v současné době zaměstnává zhruba 450 lidí. K dříve avizovaným pěti stovkám se zatím z již uvedených důvodů nedostala, ale i tak zůstává na trhu práce ve svém regionu aktivním hráčem.

„Potřeba přijímat kvalifikované lidi u nás bude i nadále. Hledáme zaměstnance do údržby nebo mechatroniky, což je práce pro zručného elektrotechnika a mechanika, který se postará o naše stále se rozšiřující automatizační prvky. To je opravdu kvalifikovaná pozice, na kterou se odborníci shánějí velmi obtížně,“ navazuje jednatel společnosti, ve které po konzultacích s mateřskou korporací AAM vytvořili plán na udržení a motivování stávajících zaměstnanců a zároveň na zatraktivnění nabízených pozic pro potenciální kandidáty. „Oproti původnímu plánu jsme už v listopadu 2022 zvedli mzdy o 10 % a povedlo se nám prosadit také požadavek na pět týdnů dovolené, což platí od 1. července 2023. I to nám pomohlo k motivování zaměstnanců. Navíc máme poměrně zajímavé nástupní bonusy pro nové zaměstnance a také bonusy za doporučení. S odstupem několika měsíců můžeme říct, že to funguje, neboť zájemců se k nám hlásí spousta. Skutečně kvalifikované lidi si ale mezi nimi musíme pečlivě vybírat,“ sděluje Čestmír Weishäupl.

V personální sféře se společnosti Metaldyne Oslavany vyplácí také individuální přístup k zástupcům mladé generace, kterou mnohdy není lehké oslovit s nabídkou práce v jakémkoli průmyslovém odvětví. „V současnosti u nás máme například několik absolventů VUT v Brně, kteří původně přišli na trainee pozice, a dnes už velmi dobře zastávají různé technické a vedoucí funkce. Nedávno měli také prezentaci pro studenty VUT, od kterých už máme velmi pozitivní ohlasy. Oslovují nás s žádostmi o exkurze nebo o spolupráci na diplomových pracích. Určitě to tedy byl krok správným směrem a možná jsme měli i trochu štěstí, že se nám povedlo vybrat si ty správné lidi. Ne každý je totiž otevřený tomu, aby se naučil něco nového. Mladí kolegové s tím však většinou nemají problém,“ dělí se o další zkušenost.

Stále je co zlepšovat

Lisované, obráběné či jinak tvářené výrobky, kterými jsou nejčastěji drážkové náboje a hřídele pro pohony a převodovky, míří ze závodů v Oslavanech, Zbýšově a Ivančicích především k zákazníkům z automobilového průmyslu. Jsou mezi nimi firmy jako Daimler, BMW, Magna, ZF a další. Mezi zákazníky z jiných oborů, kterým dodávají například držáky filtrů, najdeme například firmy jako Hydac, Pall nebo Stihl. „S akvizicí závodů společnosti Tekfor k nám přišly některé nové projekty, které jsou nyní ve fázi vývoje. Jeden z nich by mohl zhruba na 50 % vytížit kapacitu našeho postupového lisu o výkonu 2-tisíce tun. Na rozdíl od konkurence, která stejný materiál zahřívá, jsme schopni pro zákazníka vyvinout technologii objemového tváření za studena,“ vysvětluje Čestmír Weishäupl.

Společnost Metaldyne Oslavany získala rovněž několik nových projektů pro interní zákazníky v rámci korporace AAM. Do budoucna mohou mít perspektivu některé prozatím menší zakázky pro automobilku Volvo a další zákazníky. Až 70 % zakázek nyní pochází z odvětví automotive, ale součástí firemní strategie je získat do roku 2030 významný podíl nových zakázek v dalších odvětvích. Dosavadní těžko předvídatelný vývoj v automobilovém průmyslu, který se má výrazně transformovat s nástupem elektromobility, vede dodavatele k větší obezřetnosti. „Obecně jsou teď podnikatelské subjekty mnohem opatrnější například při zvažování větších investic. A pokud už investují, snaží se dosáhnout co nejrychlejšího zavedení automatizace napříč výrobou i administrativou,“ upřesňuje jednatel.

Svá slova může opřít o zkušenosti z posledních let, kdy v českých výrobních závodech významně investovali do nové neutralizační stanice, linky povrchových úprav, žíhací pece nebo do přesunu technologií a vybavení prostor ve třetím závodě v Ivančicích. „Nyní investujeme sice v menším měřítku, ale stále platí, že rozšiřování automatizace je naší prioritou. Na roky 2024 a 2025 máme připraveny dílčí projekty tak, abychom opět snížili počet operátorů, kteří se dosud zabývají fyzicky náročnými nekvalifikovanými činnostmi. Do konce příštího roku budeme mít v Oslavanech celkem osm automatizačních projektů, jeden bude například pro jedno-zdvihové konvenční lisy, které jednoduše obslouží méně lidí. Ve Zbýšově zase zlepšujeme kontrolní mechanismy na různých výrobcích pro naše zákazníky,“ dodává Čestmír Weishäupl, který se těší také na efekt užšího propojení s novými kolegy z německého závodu v Hausachu, kde mají automatizaci na špičkové úrovni.

„V celkovém výhledu na rok 2024 zůstávám realistou, protože vývoj v našem odvětví bude zřejmě nadále nejistý. Přesto, že nám pomůže přesun technologií z německých závodů a přínosem budou také automatizační projekty pro závody v Oslavanech a ve Zbýšově, zůstávají před námi letos další výzvy. Půjde nám stále o zlepšování a zvyšování efektivity a aktivní hledání všech možných cest pro udržení ziskovosti naší výroby,“ uzavírá jednatel společnosti Metaldyne Oslavany.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...