1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

M.L.S. Holice, spol. s r.o.

M.L.S.Holice 22Soustředíme se na stále výkonnější a komplexnější stroje

„Nejvíce si vážím toho, že jsme s našimi lidmi úspěšně prošli všemi úskalími a výzvami, které se před námi během posledních let objevily,“ říká Vladan Hlaváč, ředitel společnosti M.L.S. Holice, která loni na podzim s hrdostí oslavila jubilejní 30. výročí od svého založení.

V roce 1993 se stala nástupcem bývalého národního podniku MEZ a následně se rozvíjela jako součást francouzské firmy Leroy Somer, která se v roce 2017 začlenila do japonské skupiny Nidec, celosvětového lídra na trhu elektrických točivých strojů. Dnes má v Olomouci-Holici dva výrobní závody, ve kterých pracuje zhruba 800 zaměstnanců. Je největším průmyslovým zaměstnavatelem ve městě a zároveň největším výrobcem elektrických generátorů v Česku.

Co především jste si chtěli u příležitosti 30. výročí od založení firmy připomenout?

Samozřejmě, že 30. výročí od založení firmy je milník, který v každém z nás vyvolává trochu jiné vzpomínky a představy. Emotivnější byly oslavy určitě pro naše kolegy, a že jich není málo, kteří pamatují i období samotných začátků před více než 30 lety. Pozvali jsme také řadu bývalých kolegů, zaměstnanců i ředitelů, kteří vzpomínali na 90. léta a na první aktivity navazující na činnost původní opravny MEZ s dojetím i úsměvem. Za všechny, kteří se k firmě přidali později, si nejvíce vážím toho, jak jsme prošli všemi výzvami a úskalími, která se během let objevila. Týkala se třeba náběhů nových výrob či rozšiřování závodů. V letech 2012 až 2016 jsme procházeli katarzí, propadem zakázek a propouštěním zaměstnanců. Následně přišel růst, ale potom zase covid a další krizové momenty, které nebyly jednoduché. Firma je však zvládla a věřím, že i do budoucna se dokážeme poprat s čímkoli.

30 let je doba, po které se ve firmách postupně obměňují generace. Je to také váš případ?

Vnímáme, že svět kolem nás se mění a měnit se musí i naše firma a všichni, kdo v ní působí. Na jednu stranu máme spoustu zkušených zaměstnanců, na kterých je firma postavená. Opíráme se tedy o dlouhodobost našich klíčových lidí, což je podle mého názoru výhoda. Potřebujeme totiž skutečně hluboké znalosti oboru, kterým se zabýváme. U řady zkušených kolegů navíc vidím, že jsou pořád schopni se motivovat, chtějí se zlepšovat a objevovat nové příležitosti. Na druhou stranu myslíme i na generační obměnu. V současné době máme zaměstnance všech věkových skupin, přičemž mladší inklinují hlavně k IT technologiím nebo robotizaci. Daří se jim v tom a mám pocit, že z nich mohou vyrůst naši dlouholetí zaměstnanci. Další mladé kolegy nabíráme do dělnických pozic, což je o něco náročnější. I tak ale na nich chceme ve výrobě do budoucna stavět. Stejně tak rozvíjíme spolupráci se školami, jejichž studenty k nám bereme na brigády či praxe. Absolventy pak rádi přivítáme přímo v našich řadách. Věřím zkrátka, že jako tradiční firma, která má svoji historii, dokážeme být atraktivní i pro mladší generace.

V jaké kondici vás 30. výročí zastihlo? Byl pro M.L.S. Holice rok 2023 úspěšný?

V rámci kalendářního roku 2023 pro nás bylo velmi dobré první pololetí, kdy jsme dosahovali až rekordních výkonů ve výrobě i v prodejích. Za poslední měsíce loňského roku jsme naopak pocítili docela silné oslabení, a to hlavně v poptávce po výkonově menších generátorech. Pomohla nám ovšem zvýšená poptávka po velkých generátorech z kategorie až do 4 MW výkonu, které aktivně dodáváme zejména výrobcům generátorových setů pro datová centra. V tomto segmentu zaznamenáváme nadále značnou poptávku a snažíme se co nejvíce posilovat naše kapacity. Celkově sice měly naše objemy prodejů meziročně klesnout o zhruba 10 %, ale provozní ziskovost za rok 2023 nám vzrostla až o 60 %. To je velmi pozitivní vývoj, který byl dán i změnou situace na komoditním a materiálovém trhu. Ceny oceli, mědi a dalších komodit byly pro nás mnohem příznivější než v roce 2022. Totéž se dá říct o cenách energií.

V roce 2022 podnítila poptávku po vašich výrobcích energetická krize. Jak tomu bylo loni?

Poptávka zejména po menších generátorech kopírovala vývoj energetické krize, která v roce 2023 postupně odezněla. Nyní, kdy je vývoj na trhu s energiemi stabilnější, poptávka po menších strojích nadále oslabuje. Svou roli sehrál také konflikt na Ukrajině, jejíž elektrická infrastruktura byla v roce 2022 bohužel významně narušena. Když před minulou zimou tamní vláda zrušila dovozní cla na generátorové sety, jejichž součástí jsou i naše průmyslové generátory, vyvolalo to vlnu poptávky, která v naší výrobě doznívala až do poloviny roku 2023. Po opětovném zavedení cel už další náznaky růstu poptávky na Ukrajině nemáme.

Ve kterých světových teritoriích je naopak poptávka zákazníků nadále rostoucí?

Obecně přetrvává poptávka po velkých generátorech pro datová centra. Jde o segment, který v dnešním technologickém světě roste hlavně díky investicím lídrů z oboru IT. Výstavba nových datových center probíhá na velmi rozvinutých trzích s dobře fungující elektrickou infrastrukturou. Typicky je to Evropa, USA či některé státy v Asii. Každé datové centrum potřebuje záložní zdroj pro případ výpadku elektřiny, a právě k tomu slouží naše stroje v generátorových setech. Jsme rádi mimo jiné za velmi úzkou spolupráci se skupinou Rolls Royce, která ve svém segmentu Power Systems vyrábí generátorové sety pro zákazníky z IT sektoru. Tyto zakázky jsou pro nás velmi významné a měly by být stabilní i do budoucna.

V loňském rozhovoru jste zmínil, že inovujete část vašich produktových řad. Platí to stále?

Nadále pracujeme na několika inovačních projektech, které se týkají procesních inovací ve výrobě i produktových inovací. Za nejvýznamnější inovaci považuji náš nový generátor s označením LSA55, pod kterým si můžeme představit o kategorii větší stroje, než jaké dnes běžně vyrábíme. Mají hmotnost přes 10 tun a výkon 6 až 8 MW. V současné době máme první prototypy a probíhá příprava sériové výroby, kterou bychom chtěli postupně zahájit během letošního roku. To pro nás bude opět znamenat rozšíření produktového portfolia směrem k ještě komplexnějším strojům. Domníváme se, že na to máme, jelikož jsme získali spoustu zkušeností na menších generátorech a do budoucna můžeme získat další kompetence i díky úzké spolupráci s našimi francouzskými partnery.

S jakými hlavními plány a prioritami jdete do roku 2024?

Počítáme s tím, že zřejmě bude trvat slabší poptávka po menších generátorech, a naopak dál poroste segment větších strojů. I proto procházíme od začátku roku strukturální změnou a převádíme naše kapacity primárně do výroby větších strojů. Jak už jsem zmínil, budeme také rozbíhat sériovou výrobu nového produktu, a navíc půjdeme i do náročnějších a specifických řešení, která se v rámci společnosti Nidec Leroy Somer zatím vyrábějí pouze ve Francii. Měli bychom převzít výrobu komplexnějších strojů ve stávajících produktových řadách. Jedná se o výrobky s vyšší přidanou hodnotou, které budou vytvářet nové nároky nejen na výrobu, know-how, zpracování, design či přípravu, ale také na naše dodavatele. Vnímáme to jako kontinuální růstový vývoj naší společnosti. Dnes generujeme zhruba 50 % výkonu evropské části naší skupiny, která má další dva závody ve Francii. V roce 2024 bychom chtěli náš podíl zvýšit až na 60 %, což znamená, že význam našich aktivit ve skupině by měl dál růst.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...