1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

NUVIA a.s.

NUVIA 2024Poptávka po automatizaci roste také v jaderné energetice

Inovativní systémová řešení především v rámci EPC projektů, inženýringu, služeb a produktů v jaderné energetice svým zákazníkům poskytuje třebíčská společnost NUVIA, která byla původně založena v roce 1995 pod názvem ENVINET. Postupně vyrostla do formátu úspěšné firmy s více než 200 zaměstnanci, avšak po roce 2012, kdy došlo k akvizici francouzskou nadnárodní skupinou VINCI, zvýšila počet zaměstnanců i obrat o dalších 50 %.

 

„V posledních letech náš růst zastavil covid, a zejména pak válka na Ukrajině, kde jsme dosahovali na 30 % našeho obratu. Zatímco dříve jsme výrazně expandovali směrem na východ, v současnosti je to (nejen) pro nás příliš rizikové teritorium, a tak jsme v tendrech v těchto oblastech výrazně zdrženlivější,“ říká na úvod obchodní ředitel Aleš Dokulil.

Neustálý rozvoj know-how

Z pozice systémového integrátora, který dokáže zákazníkům na míru dodat ucelené řešení sestavené z různých produktů a technologií, včetně zařízení vlastní výroby, hledá společnost NUVIA nové příležitosti na ostatních evropských trzích. Aktivní je například v Pobaltí, kde se prosazuje s různými přístroji a senzory pro monitoring radioaktivity v životním prostředí. „Daří se nám hlavně v Litvě, kde se účastníme rovněž tendru na ukončení provozu stávající jaderné elektrárny. Díky synergiím ve skupině VINCI se snažíme realizovat více zakázek také ve Francii či Německu. Jde opět o zařízení z oblasti radiačního monitoringu, konkrétně jsou to portálové brány, které slouží k průchodům do kontrolovaných pásem v jaderných elektrárnách. Na rozdíl od západních dodavatelů je naší výhodou, že dokážeme zákazníkům vyjít vstříc, pokud chtějí modernizovat či modifikovat jen část zařízení a část stávající technologie si chtějí ponechat,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti NUVIA.

Za konkurenční výhodu lze jistě označit také řadu referencí z předchozích let, kdy firma spolupracovala s předními výzkumnými organizacemi v rámci tzv. Big science, jako je například CERN ve Švýcarsku, ITER a JHR ve Francii nebo ESS ve Švédsku. „V klasické jaderné energetice vidíme zejména v zahraničí rostoucí poptávku po digitalizaci a automatizaci, v čemž máme velké know-how a daří se nám tam přenášet trendy z jiných průmyslů, kde již toto probíhá,“ pokračuje Aleš Dokulil. Většina projektů má podle něj za cíl automatizovat manuální proces, u kterého je zapotřebí například minimalizovat znaky možného nebezpečí. Automatizací zákazníkům pomáhají také zvyšovat kvalitu procesů, a to nejdříve sběrem potřebných dat a poté návrhem adekvátního řešení.

Na českém trhu je dlouhodobou prioritou spolupráce s oběma jadernými elektrárnami Skupiny ČEZ, kterým společnost NUVIA v minulosti dodávala například laboratorní vybavení včetně technologií a softwaru pro řízení a kontrolu chemických procesů či odborných služeb. „Postupně jsme začali dělat i EPC projekty (z anglického názvu „Engineering, Procurement and Construction“, který lze volně přeložit jako „dodávka na klíč“), což jsou projekty většího rozsahu, kdy se většinou jedná o kombinaci know-how z oblasti automatizace, elektro, SKŘ, IT, radiačního monitoringu a nově i protipožární ochrany,“ doplňuje obchodní ředitel s tím, že značné zkušenosti firma nabírala od roku 2015 také díky práci na několika etapách modernizace protipožární ochrany v JE Dukovany. Náročné zakázky za bezmála 20 milionů euro posílily know-how v oblasti protipožární ochrany, a zároveň vedly k založení nové sesterské společnosti NUVIA Služby specializující se na tuto tématiku.

Vzhledem k dalšímu očekávanému rozvoji tuzemské jaderné energetiky se snaží pokračovat ve spolupráci s nejvýznamnějšími domácími i zahraničními dodavateli. Smyslem je naučit se kooperovat tak, aby byli do budoucna schopni společně realizovat tak obrovské projekty, jako je výstavba nových bloků v JE Dukovany. Oficiálně vše zastřešuje organizace Czech Power Industry Alliance (CPIA), která vznikla v roce 2015 jako koordinátor strategických zájmů, partnerství a spolupráce českých technologických dodavatelů pro energetické zdroje včetně jaderné energetiky. „Usilujeme zejména o co největší zapojení českého průmyslu při plánovaném rozšíření jaderných bloků v Dukovanech, případně i v Temelíně. Přestože jsme primárně příznivci jaderného průmyslu, bojujeme i za zájmy ostatních odvětví, která se mohou do výstavby zapojit,“ upřesňuje Aleš Dokulil.

Nové reference i příležitosti

Z hlediska technologického zázemí je pro společnost NUVIA klíčové, že má vlastní vývojové centrum v Brně a další vývojářské kapacity soustředí na centrále v Třebíči. K tomu využívá propojení s odborníky z partnerských organizací, se kterými spolupracuje na vývoji různých zařízení. V Česku je to například Státní ústav radiační ochrany či Ústav jaderné fyziky. Prostřednictvím mateřské společnosti VINCI probíhá intenzivní spolupráce rovněž s francouzským vývojovým centrem CEA. O tom, že firma nadále vidí značný potenciál hlavně v jaderné energetice, svědčí také loni zahájená investice ve výši 180 milionů korun do nové výrobní haly s administrativní budovou, která vyroste do konce letošního roku v jejím areálu v Třebíči. „Jde o důležitý předpoklad našeho budoucího růstu. V novém zázemí dokážeme pracovat na větších a komplexnějších projektech, jako jsou třeba automatizované linky,“ popisuje obchodní ředitel.

Právě automatizace bude i do dalších let zřejmě jedním z nejvíce poptávaných řešení. Potvrzuje to i příklad zakázky z Belgie, kam společnost NUVIA dodává dvě automatizované linky s roboty pro manipulaci, měření a třídění sudů s jaderným odpadem. „Pro nás je to skvělá reference, protože takto komplexní technologii dodáváme zřejmě jako jediní na světě. Tzv. in house dokážeme spojit naše technické síly a dodat kompletní řešení sami, od spektrometrického měření, odběru vzorků, přes manipulaci a roztřídění sudů, až po naprogramování softwaru, který činnost vizualizuje. Těší nás, že jsme už zaznamenali poptávku po tomto řešení i z dalších zahraničních elektráren,“ podotýká Aleš Dokulil, který si velmi cení všech projektů a zakázek, díky kterým může firma růst a následně nabízet ještě rozsáhlejší a komplexnější řešení.

Z hlediska obchodních plánů pro něj zůstává prioritou návrat na ukrajinský trh, odkud stále přichází řada požadavků. „Bezpečnostní situace nám bohužel zatím nedovoluje realizovat na Ukrajině nové projekty. Zároveň vidíme velké příležitosti i v projektech modernizace jaderných elektráren v Česku, kde se účastníme mnoha výběrových řízení a postupně plníme kapacitu na další roky. Uvidíme, kolik z nových příležitostí se nám podaří využít, ale určitě si slibujeme už do příštího roku nejvíce realizací za poslední dobu,“ dodává obchodní ředitel společnosti NUVIA. Poté, co firmě v období covidu a války na Ukrajině klesl obrat z jedné miliardy na přibližně 600 milionů korun, očekává, že se ekonomické ukazatele v roce 2024 opět zvednou. Zvláště, pokud se bude držet nastavené strategie, která velí zůstat v jaderné energetice důvěryhodným partnerem s významným know-how pro oblast elektro, radiačního monitoringu, automatizace i protipožární ochrany, kterou chtějí dál podporovat a rozvíjet.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...