1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA, s.r.o.

Prakab 16Do rozšíření výroby letos investujeme 200 milionů korun

O více než 100 let zkušeností se může ve svém dalším rozvoji opřít společnost PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA, která je předním výrobcem se špičkovým know-how v oblasti kvalitních silových a železničních zabezpečovacích kabelů. Přestože jsou její výrobky většinou skryty, mají mimořádný význam pro fungování moderního světa. Jako inovativní a spolehlivý partner svých zákazníků pracuje každodenně na tom, aby se energie či informace dostaly bezpečně na určené místo.

Pro letošek plánuje tradiční firma se závodem v pražské Hostivaři expanzi na švýcarský trh či 200milionovou investici do výroby hliníkových kabelů. Více už nám v rozhovoru řekne technický a výrobní ředitel Ing. Jiří Dedek.

Na úvod se zeptám, jaké jsou vaše celkové plány a cíle pro letošní rok?

Těžiště našich aktivit máme nadále v železničních kabelech, kde rozvíjíme spolupráci se stávajícími zákazníky. Na tuzemském trhu je pro nás klíčovým partnerem společnost AŽD Praha. Ze zahraničních zákazníků je to především německý státní dopravce Deutsche Bahn. Další oblastí našeho zájmu zůstává energetika, kde sledujeme rostoucí poptávku po řešeních, jako jsou fotovoltaika, výstavba větrných parků nebo elektromobilita. Jde o aplikace, které rozšiřují možnosti uplatnění našich výrobků. Zároveň klademe důraz na segment ohnivzdorných FRNC kabelů, se kterými chceme ještě více expandovat na německém trhu. Zcela nové příležitosti se před námi otevírají ve Švýcarsku, což je trh s nejnáročnějšími zákazníky. Celkově máme na letošní rok naplánovaný udržitelný růst a myslíme i na investice do nových technologií, strojů či továrního softwaru. Posunout dál se chceme také v oblasti digitalizace a automatizace či optimalizace toku materiálu napříč naší továrnou.

Za novými příležitostmi jdete na švýcarský trh. V čem spočívá jeho náročnost?

Do Švýcarska budeme nově dodávat hlavně FRNC a železniční kabely, což pro nás bude velká výzva. Už dříve jsme však zvládli přechod do náročných podmínek německého trhu, a tak věřím, že jsme připraveni na další technologický krok i na novou úroveň zákaznických požadavků. Švýcarské dráhy jsou v Evropě opravdu nejnáročnější, protože mají například velmi vysoké požadavky na přenosové vlastnosti či specifické požadavky na korozivzdornost kabelů. Po technické stránce je to hodně zajímavé a my jsme rádi, že s každý novým trhem máme jako výrobce šanci udělat další technologický krok a zdokonalit výrobní procesy.

S jakými dalšími trendy se dnes setkáváte v poptávce vašich zákazníků?

Obecně mají dnes zejména zákazníci z odvětví železnic stále větší tendenci k tzv. kombinovaným kabelům. Jako příklad mohu uvést kombinaci optických a metalických kabelů, u kterých je signál vedený optickou cestou a energie zase klasickým metalickým kabelem. Jde o moderní přístup, který vyžaduje ze strany železnic také úpravy norem a zařízení, což v poměrně konzervativním prostředí tohoto odvětví zabere ještě nějaký čas. My jsme ale už teď tomuto trendu otevřeni a jsme připraveni kombinované kabely dodávat. Ostatně, již vyrábíme například hybridní kabely, do kterých lze dodatečně přidat třeba datové optické kabely, a to pro Pražskou energetiku a další zákazníky.

Chystáte novinky rovněž v segmentu nehořlavých FRNC kabelů?

S dodávkami FRNC kabelů se snažíme expandovat hlavně do Německa ve spolupráci s našimi partnery, kteří dodávají systémy pro kabelové trasy. Budeme tam procházet také novými zkouškami a certifikacemi, které jsou důležité pro aplikace kabelů v praxi. Naším novým výrobkem jsou kabely s názvem PRAFlaTec, které rozšiřují segment nehořlavých PRAFla kabelů. Podle dosavadních testů vypadají velmi dobře a zdá se, že bychom i s jejich pomocí mohli opět zefektivnit a zoptimalizovat ekonomičnost naší výroby.

Když už jsme u výroby, chystáte na letošní rok nové investice do technologií či strojů?

V současné době se investičně zaměřujeme hlavně na výrobu kabelů s hliníkovými jádry pro energetiku. Být u dalšího rozvoje tohoto odvětví je pro nás strategicky důležité. Letos tedy budeme investovat do strojního zařízení, které rozšíří naši výrobu v tomto segmentu, zhruba 200 milionů korun. Považujeme to za dynamický impuls k tomu, abychom mohli v dalších letech získávat nové zakázky a růst. Jinak výše naší letošní investice je až trojnásobkem běžného investičního plánu, což jen potvrzuje, že nové příležitosti v energetice jsou skutečně velmi významné a dávají nám velký smysl.

Uplatňují se ve vašich výrobních procesech také trendy jako digitalizace a automatizace?

V rámci automatizace stále vylepšujeme naše výrobní linky směrem k možná až plnému autonomnímu řízení. A to hlavně s ohledem na stále složitější získávání lidských zdrojů pro obsluhu linek. Zároveň zjišťujeme, že postupně zaváděný autonomní systém výroby nezpůsobuje vyšší nezaměstnanost, ale spíše dává příležitosti k lepšímu ohodnocení vysoce kvalifikované technické pracovní síly. Musíme samozřejmě reagovat i na další trendy, takže společně se zvyšováním automatizace řešíme také zavádění prvků virtuální reality, kterou bychom chtěli využívat například při nastavování strojů a technologií nebo při výpomoci údržbě. Pracujeme i na zavádění nízkonákladových elektronických „Poka-Yoke“ zařízení, která snižují chybovost lidské obsluhy, předcházejí zmetkovitosti a výrobě nekvality. Například vybavujeme naše linky gravimetrickými násypkami, které dovolují sledovat v reálném čase množství materiálu. Díky tomuto nástroji jsme schopni okamžitě zjistit tendenci k nestabilitě a předcházet tak nekvalitě i nadměrné spotřebě materiálu.

PRAKAB je aktivní také v oblasti ESG a udržitelnosti. Jaké plány máte pro letošní rok?

Prioritou číslo jedna je pro nás snižování uhlíkové stopy, kterou již několik let detailně analyzujeme a měříme. Chceme ji měřit nejen za celou firmu, ale i za naše hlavní produkty. Snižování se věnujeme nejen uvnitř firmy, ale chceme snížit i uhlíkovou stopu v dodavatelském řetězci. Konkrétně tam, kde máme přímý vliv, což je doprava materiálu a výrobků. Jako příklad udržitelné cesty, po které jdeme, zmíním optimalizaci osvětlení uvnitř našeho závodu či novou fotovoltaickou elektrárnu na střeše jedné z hal. V nejbližších letech budeme podobné projekty realizovat i na dalších budovách v našem areálu. Co se týká produktů, vyvíjíme tzv. zelený kabel, který bychom rádi uvedli na trh jako plně recyklovatelný výrobek. Kromě toho rozjíždíme několik projektů s cílem redukovat technologický odpad ve výrobě a naprostou novinkou je projekt na využívání dešťové vody pro chlazení části výrobních technologií. V celé mateřské skupině SKB Group pak realizujeme i projekty zaměřené na sociální aspekty, včetně mnoha různých podpůrných programů pro naše zaměstnance. Dalšími letošními novinkami budou například globálně uznávaná certifikace EcoVadis nebo také náš historicky první ESG report.

S jakou strategií přistupujete k dalšímu personálnímu rozvoji firmy?

Chceme teď především stabilizovat náš tým, doplněný o nové kolegy, které jsme přijali zhruba před rokem. Věřím, že tak dokážeme zvyšovat náš výrobní výkon i bez potřeby náboru dalších zaměstnanců. V personální oblasti se celkově soustředíme na to, abychom ještě více pracovali v týmech a mohli navzájem co nejtransparentněji sdílet své myšlenky. To je nutné i s ohledem na letošní investice i na očekávání našich stávajících a také nových zákazníků. Přestože je nás dnes ve firmě zhruba 350 zaměstnanců a průběžně rosteme, chceme zůstat podnikem, který má ve skupině SKB svůj tradiční rodinný status.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...