1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Prefa Brno, a.s.

Prefa Brno 20Do roku 2024 jdeme s mírným optimismem

Druhý nejúspěšnější rok v novodobé historii má za sebou společnost Prefa Brno, která rok 2023 zakončila s tržbami na úrovni 1,5 miliardy a ziskem ve výši 200 milionů korun. „Historicky nejlepší pro nás byl rok 2022, který nám vyšel až extrémně dobře. Nečekáme, že by se takový výsledek mohl každoročně opakovat, proto loňský rok hodnotíme velmi dobře, a to i přes značný pokles v některých produktových segmentech, jako je například betonová dlažba,“ říká Michal Ševčík, technický ředitel společnosti Prefa Brno, která je předním tuzemským výrobcem betonových stavebních dílců.

Její výrobní závody, ve kterých pracuje zhruba 400 zaměstnanců, se nacházejí v Kuřimi, Oslavanech, Hodoníně, Strážnici a Veselí nad Moravou. Vznikají v nich originální výrobky jako konstrukční systémy pro průmyslovou i občanskou výstavbu, velkorozměrové nádrže, speciální prefabrikáty pro inženýrské stavby, systémová řešení pro kanalizace či produkty pro městský mobiliář a zahradní architekturu.

Které faktory v současnosti nejvíce ovlivňují úspěšnost firem na stavebním trhu?

V našem případně to jsou určitě šikovní lidé, včetně obchodníků a dalších zaměstnanců. Pozitivní vliv na naše výsledky měla také schopnost vyrovnat se s nárůsty cen elektřiny a plynu. Dále nám pomáhá velmi široký sortiment, což je naše výhoda oproti konkurenci, která se zabývá například pouze jedním segmentem produktů. Tradičně nejsilnější jsme v segmentu pozemních staveb, kde se uplatňují naše výrobky jako prefabrikované betonové skelety pro výrobní nebo skladovací haly, ale jsou to třeba také stropní panely do hal i typových domů. Hlavně díky šíři našeho sortimentu se nám loni opravdu dařilo, i když například v segmentu dlažeb jsme zaznamenali meziroční propad až o 30 %. Pro letošek předpokládáme, že vývoj v jednotlivých segmentech bude podobný. Optimisticky se díváme opět zejména na segmenty, jako jsou skelety pro pozemní stavby, ale i výrobky pro kanalizace nebo nádrže.

Loni se vám povedlo také dokončit novou výrobní halu v Oslavanech. Byla to událost roku?

Určitě to pro nás byla hlavní událost roku 2023. Jednalo se o vůbec největší investici v naší historii. V nové hale za zhruba 200 milionů korun budeme vyrábět stropní panely, překlady i drobný stavební materiál ze segmentu zahradní architektury, což jsou třeba plotové desky v různých dekorech nebo květináče. Od počátku letošního roku rozjíždíme zkušební provoz. Celkově od investice očekáváme hlavně zefektivnění výroby a zvýšení produktivity až o 80 %, a to při stejném počtu zaměstnanců. Také nás těší, že máme prostor pro další rozvoj. Aktivní jsme loni byli také v oblasti obnovitelných zdrojů a úspor energií. V našem areálu ve Strážnici jsme dokončili výstavbu naší první fotovoltaické elektrárny o výkonu 430 kWp, která je dimenzována tak, aby v létě ve špičce pokryla veškerou spotřebu elektřiny. Další fotovoltaiky budeme v podobném rozsahu realizovat v nejbližších letech na dalších výrobních halách. Chceme být připraveni na možné budoucí výkyvy na trhu s energiemi. První instalace nás stála 12 milionů korun s tím, že jsme využili státní dotace, o které budeme žádat také při realizaci další solárních zdrojů.

Vraťme se ještě k nové výrobní hale. Do jakých technologií jste investovali?

V nové hale máme poloautomatickou linku na výrobu stropních panelů, překladů a silničních panelů. Moderní linka funguje na bázi poloautomatické betonáže a formování, plně automaticky pak probíhá transport podložek do zrací komory, zakládání ve zrací komoře a také vývoz výrobků z komory. Co se týče zracích komor, na podobném principu už fungují naše výrobní linky na dlažbu. To jsou ale prefabrikáty o rozměru do 1 m2. Na nové lince ovšem můžeme produkovat mnohem rozměrnější výrobky. Součástí haly je také pracoviště na výrobu plotových desek a květináčů. Už se těšíme, až začneme pracovat na rozšíření našeho sortimentu, kde jsme byli v posledních letech limitováni možnostmi staré haly.

Máte naplánované i další investiční projekty podobného charakteru?

Na letošní rok takto velké investice neplánujeme, ale pokračujeme v přípravách projektů nových výrobních hal v našich dalších závodech, z nichž jsou čtyři betonářského a jeden strojírenského zaměření. Připravujeme projekty, u kterých bychom letos mohli získat stavební povolení. Potom uvidíme, jaký bude náš ekonomický a investiční výhled na další roky. V každém případně chceme být připraveni a mít nejen projekty, ale i platná stavební povolení.

Pomáhají investice do modernizace závodů také na trhu práce? Hlásí se vám noví uchazeči?

Investice mají svůj efekt také v tomto směru. Zatímco do starého provozu jsme zaměstnance sháněli jen stěží, díky zázemí moderní haly nemáme problém nové lidi získat. Když zájemcům, a hlavně mladým lidem, ukážeme novou automatickou linku, je to pro ně rozhodně atraktivnější než stará ruční „betonařina“. Je zřejmé, že mladá generace dnes raději obsluhuje moderní stroje nebo pracuje s roboty. Nové zaměstnance přijímáme do našeho týmu i s ohledem na přirozenou fluktuaci prakticky neustále. Pro šikovné betonáře nebo svářeče práci vždy mít budeme a rádi je u nás přijmeme.

Loni jste také uvedli do provozu nový e-shop. Jak se vám tato novinka osvědčila?

Náš e-shop je v provozu delší dobu, ale loni jsme změnili celý jeho systém. Zákazníci si postupně zvykají a nakupují online hlavně drobnější stavební materiál. Nejvíce se takto prodávají plotové systémy, takže již chystáme nový konfigurátor plotů a také dlažeb. Zákazníci si pak budou moci sami sestavit a vybrat řešení přesně podle svých představ. Nám od nich následně přijde už hotová objednávka. Jinak v oblasti elektronických nástrojů nás zajímá také přechod na projektování staveb v BIM, kde chceme projektantům poskytovat podporu například formou 3D modelů našich výrobků.

S jakými plány a ambicemi jste vstoupili do letošního roku?

Celkově jsme mírně pozitivní. Čekáme, že rok 2024 bude zhruba na úrovni roku loňského. Vývoj ve stavebnictví bude opět záviset na stavu na trhu hypoték. Uvidíme, jaké budou úrokové sazby, od nichž se bude odvíjet tempo bytové výstavby. Věnovat se však chceme také oblasti ESG a udržitelnému rozvoji. Už v minulém roce jsme nakoupili první vysokozdvižné vozíky s elektropohonem. Výrobci nám vyšli vstříc, takže si od nich můžeme koupit i elektrické vozíky v „terénním“ provedení, které v našem provozu potřebujeme. Loni jsme koupili dva a v budoucnu chceme kupovat další, které mohou být případně i na plyn.

Na kterých referenčních zakázkách budete pracovat?

Nosnou zakázkou pro letošní rok bude výroba a dodávka prefabrikovaných dílů pro konstrukci nové multifunkční arény v Brně. Pro nás jakožto brněnskou firmu jde o velmi prestižní zakázku a jsme moc rádi, že se nám ji povedlo získat. Technickou zajímavostí tam budou prefabrikované tribunové prvky z lehkého betonu. Zároveň dál vyrábíme i prefabrikáty z klasického a těžkého betonu, které dodáváme mimo jiné na Evropský spalační zdroj ve švédském Lundu, což je největší neutronové vědecké pracoviště na světě. Tato zakázka poběží celý letošní rok. Objemově je spíše menšího rozsahu, ale máme z ní velkou radost, protože do zemí, jako je Švédsko, naše výrobky obvykle nevyvážíme.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...