1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

SumiRiko AVS Czech, s.r.o.

Sumiriko avs 18Špičková kvalita všude tam, kde se tlumí vibrace

Z dlouhé tradice gumárenského a plastikářského průmyslu ve Zlínském kraji vychází dodnes mnoho firem. Jednou z těch, které si jdou již od 90. let svojí vlastní cestou, je společnost SumiRiko AVS Czech z Drnovic u Valašských Klobouk.

Tamní výrobní závod vyprodukuje ročně zhruba 70 milionů různých druhů gumových anti-vibračních dílů, které nacházejí uplatnění u největších světových automobilek typu Volkswagen, Škoda, Daimler, BMW či Nissan.

Současný rozvoj společnosti stojí na spolupráci v rámci japonského nadnárodního koncernu Sumitomo Riko Japan, do kterého drnovický výrobní závod, ve kterém pracuje zhruba 500 zaměstnanců, patří od roku 2013. Mateřská firma představuje absolutní špičku v segmentu anti-vibračních komponentů, má největší podíl na světovém trhu a těží z dlouhodobě budovaného know-how a stability typické pro japonské prostředí. V Evropě je pro ni klíčová centrála v německém Steinau.

Dříve byl podnik, který sídlí v malé obci se čtyřmi stovkami obyvatel, součástí mezinárodních skupin WOCO a Anvis. Z historického hlediska byl po roce 1989 důležitým milníkem přechod na produkci anti-vibračních a těsnicích dílů nejprve pro bílou techniku a stavebnictví. K tomu došlo v roce 1995. Až o 9 let později se veškerý výrobní program tohoto druhu přesunul do Polska a firma se následně začala orientovat výhradně na náročnou sféru globálního automotive byznysu.

Růst a investice

„Dnes dodáváme díly hlavně pro evropský trh, a to automobilkám, jako je Volkswagen, který tvoří až 50 % našeho obratu. Dalšími značkami, u kterých se můžete s našimi výrobky setkat, jsou Daimler, BMW, Renault, Porsche, Lamborghini, ale také Peugeot a Nissan. Našimi zákazníky jsou jak přímo výrobci automobilů, tak i jejich subdodavatelé,“ říká ředitel společnosti Jan Častulík, podle kterého se loňský rok nesl ve znamení maximálního vytížení kapacit, takže na prahu roku 2018 stojí před výzvou operativně investovat do nových strojů a shánět nové zaměstnance. Ostatně, velmi podobně jsou na tom prakticky všechny výrobní firmy nejen v automobilovém průmyslu.

Přestože byly vlastnické vztahy od 90. let minulého století poměrně složité, podařilo se v období po roce 2004 úspěšně získat certifikace ISO/TS 16949 a ISO 14001 a také absolvovat zákaznické audity u všech velkých značek v automobilové branži. V posledních třech letech se výrobní zázemí rozrostlo o přibližně 60 %. Zvětšila se výrobní hala, sklady, rekonstruovaly se staré budovy či trafostanice. Zhruba 100 milionů korun se investovalo do budov a dalších 100 milionů do strojů a technologií. To vše s cílem zvýšit obrat o 20 až 30 %.
„Pro období roku 2017, které skončí až březnem 2018, odhadujeme obrat ve výši zhruba 67 milionů euro, tedy o přibližně 5 milionů eur více než byl původně plánovaný rozpočet. Výše obratu u nás zároveň v podstatě odpovídá roční produkci dílů, které odeberou naši zákazníci,“ doplňuje finanční ředitel Petr Střelec s tím, že hlavní skupinou výrobků jsou gumové silentbloky, které se používají například pro uložení motorů nákladních aut.

Dále jsou to gumové díly pro převodovky a momentové vzpěry dodávané pro celou skupinu Volkswagen, tedy včetně série škodovek od Superbu, přes Octavii až po nové modely Karoq a Kodiaq. „Další velkou skupinou dílů jsou gumové tlumiče vibrací, které se montují na spoustu citlivých míst v automobilech. Může to být přední náprava, motor či volant. Zákazníci jdou za námi s konkrétními požadavky, kdy potřebují snížit vibrace na jednotlivých dílech. My pracujeme na jejich vývoji tak, aby následně mohla začít sériová výroba,“ vysvětluje Jan Častulík. Významné zastoupení mezi výrobky, a to v řádu milionů kusů za rok, mají také díly pro uložení chladičů pro vozy BMW či gumová lůžka pro uložení stabilizačních tyčí na přední i zadní nápravě, které v množství zhruba 20 milionů kusů odebírá Mubea Prostějov.

Větší soběstačnost

V samotné výrobě se společnost SumiRiko AVS Czech snaží neustále inovovat technologické procesy a také dosahovat větší efektivity zejména díky robotizaci. „Od roku 2014 jsme například rozšířili nástřik adhezivních prostředků, které umožňují vytvořit pevnější spoje mezi gumovými díly a kovovými materiály, jejichž vibrace je třeba tlumit. Máme ale také inovovanou spalovnu s novou spalovací jednotkou, která kompletně odsává výpary při teplotě 800°C,“ pokračuje ředitel firmy, ve které je základním výrobním procesem vulkanizace gumy neboli pryže.

Materiál musí získat elastické vlastnosti, aby mohl v autech, jejichž motory vibrují prakticky neustále, efektivně plnit anti-vibrační funkci. „Pryž získáváme ze dvou typů kaučuku, přičemž nejlepší vlastnosti má stále ten přírodní, který naše mateřská společnost pěstuje v Japonsku na vlastních plantážích. Další alternativou je EPDM, pryž z umělého kaučuku, kterou lze s výhodou použít u dílů vystavených vyšším teplotám. Jsou to třeba uložení chladičů či výfuků,“ podotýká Jan Častulík, který pro letošní rok plánuje rozšířit strojní vybavení o dalších 5 až 10 %. Nyní mají v Drnovicích k dispozici celkem 61 strojů určených na procesy vstřikování plastů, nanášení adhezivních prostředků, vulkanizaci pryže a montáž. „Už máme objednány nové lisy, ale trošku nás brzdí limity na trhu práce. Nové zaměstnance je v našem regionu velmi těžké najít, a to přesto, že se snažíme zlepšovat podmínky na pracovištích. V krátkodobém horizontu to lze řešit jedině pracovníky ze zahraničí a do budoucna také pokračováním robotizace a automatizace. Zatím u nás máme osm manipulačních robotů, které používáme při montáži dílů,“ komentuje ředitel společnosti téma budoucnosti zvané Průmysl 4.0.

Jako velmi perspektivní se však jeví také spolupráce se školami ze zlínského regionu. Týká se to všech úrovní od základních škol přes učiliště až po zlínskou Univerzitu Tomáše Bati, jejíž technologická fakulta produkuje absolventy zabývající se chemií či moderními materiály. „Na vývoji nových produktů spolupracujeme také se zlínským zkušebním ústavem. Jsme rádi, že je v regionu silné a tradiční know-how, které nám pomohlo dostat se na současnou úroveň,“ uvědomuje si Jan Častulík nezbytnou provázanost s průmyslovou historií. S jakou vizí však chce vést společnost SumiRiko AVS Czech do dalších let? „Naší vizí je dosáhnout v našem závodě větší soběstačnosti a více se starat o vývoj, který dnes vychází především z evropské centrály v Německu. Chceme se dál zlepšovat tak, abychom měli větší know-how, byli více konkurenceschopní a měli ještě větší přínos pro celou skupinu. Věříme totiž, že naši vývojáři jsou stejně kvalitní a šikovní jako ti na Západě,“ dodává na závěr ředitel firmy, která v rámci Evropy působí také ve Francii, Polsku, Španělsku a Rumunsku.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...