1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

TS Plzeň, a.s.

TS Plzen 17Nejžhavější trhy jsou v Číně, Indii nebo v Turecku

Plzeň není jen městem piva. Svoji tradici má v západočeské metropoli také průmysl, především stroje značky Škoda.

Přes 150 let se tady vyrábí zařízení pro těžký průmysl, například válcovací tratě, kovací a vytlačovací lisy na ocel i železné kovy nebo vulkanizační lisy pro výrobu velkých pneumatik. Tyto stroje pracují po celém světě. Ačkoli už závod TS Plzeň, a.s., nenese původní značku Škoda, stále navazuje na tradici a know-how vybudované několika generacemi konstruktérů. A to mu pomáhá uspět u náročných zákazníků, kteří chtějí vytvořit strojní zařízení na klíč. O aktuální situaci v českém strojírenství, o nových zakázkách a o trzích jsme si povídali s Pavlem Silovským, technickým ředitelem společnosti TS Plzeň.

Začněme zeširoka. Jaká je kondice českého strojírenství?

Český strojírenský průmysl táhne hlavně výroba spotřebních produktů a na to navazující výroba potřebných strojů a zařízení pro jejich realizaci. To potvrzují také statistiky. V klasickém těžkém strojírenství je situace složitější, to vyplývá i z našich zkušeností. Naši potenciální zákazníci se soustředí hlavně na zvyšování výroby a prodeje svých produktů. Sledují vývoj trhu a na základě toho zvažují svoje investice.

A jak se daří vám, jako tradiční firmě ve strojírenském průmyslu? Jaký pro vás byl rok 2017?

Loňský rok byl pro naši společnost velmi náročný. Nepodařilo se nám podepsat všechny předpokládané kontrakty. Rozhodnutí o realizaci již několik let rozjednaných obchodních případů v Číně, Indii, Egyptě i v České republice zákazníci bohužel posunuli na rok 2018. Přesto se nám v roce 2017 podařilo získat zajímavou zakázku na dodávku válcovací tratě na speciální slitiny pro francouzského zákazníka AREVA NP, SAS. Zařízení válcovny musí být vyrobeno do konce roku 2018. Máme už zpracovaný projekt a naši konstruktéři připravují výrobní dokumentaci.

Jak se tato situace promítne do ekonomických ukazatelů vašeho podniku?

Rok 2017 nebyl z pohledu obratu tak úspěšný jako ten předcházející, a tak jsme nedosáhli obratu 500 milionů korun jako v několika uplynulých letech. Naše projekty jsou ale dlouhodobého charakteru a budou pokračovat ještě v příštím roce. Také předpokládáme, že rozjednané kontrakty, hlavně v Egyptě a v Číně, dovedeme k podpisu ještě v tomto roce. Předpokládáme, že rok 2018 bude z hlediska dotažených projektů i zisku úspěšnější.

Některé zajímavé zakázky máte před dokončením, na jiných pracujete. Jaké to jsou?

Pracujeme na modernizaci vulkanizačních lisů na výrobu pneumatik pro firmu Michelin. Dokončujeme montáž a zprovoznění prvních pěti lisů u zákazníka a zároveň naši konstruktéři už připravují výrobní dokumentaci pro modernizaci dalších pěti lisů, které budeme expedovat na konci prvního kvartálu roku 2018. Dokončujeme také poměrně velký projekt v Egyptě, kde naši technici a šéfmontéři řídí montáž a zprovoznění válcovny. Jedná se o teplou válcovací trať Duo, frézovací linku a studenou válcovací trať Kvarto na výrobu ploštin a pasů z barevných kovů, kterou jsme zkonstruovali a vyrobili jako subdodavatelé VÍTKOVICE MECHANIKA, a.s., a prostřednictvím VTK SPECIÁL, a.s., dodali konečnému zákazníkovi již na konci roku 2016. Dokončení zakázky se posunulo díky prodlevám na zákazníkově straně. Věříme, že letos se podaří již vše dotáhnout.

Pouštíte se i do zakázek na méně tradičních trzích. Na jakých projektech pracujete zde?

Pravdou je, že momentálně nejžhavější trhy jsou v Číně, Indii nebo v Turecku, to jsou ale zároveň problematické destinace, politicky i hospodářsky. Pro naše asijské zákazníky připravujeme pěchovací, děrovací a protahovací lis. Jednáme o realizaci dodávek nových velkých hydraulických lisů o síle 90 MN a 200 MN pro volné kování. Pro evropského zákazníka připravujeme rekonstrukci menšího kovacího lisu. TS Plzeň, a.s., je přední výrobce hydraulických lisů pro volné kování nejen v České republice, ale i ve světovém měřítku. V roce 2017 jsme předali jeden z největších kovacích lisů na světě o síle 140/170 MN pro firmu Doosan v Jižní Koreji. Uspěli jsme i na náročném evropském trhu, kam jsme pro francouzskou firmu AREVA dodali v roce 2013 kovací lis o síle 90 MN.

Dlouhodobě působíte ve třech hlavních oborech, již zmiňované výrobě kovacích lisů, válcoven a vulkanizačních lisů. Nebojíte se ale pronikat i do dalších oblastí?

To je pravda. Snažíme se uspět i v dalších oborech. V České republice jsme jediným výrobcem produkčních válcovacích tratí na barevné kovy a speciální slitiny včetně linek na oboustranné frézování ploštin ze slitin mědi. Naším dalším nosným oborem jsou vulkanizační lisy pro produkci pneumatik velkých rozměrů. V těchto oborech rozšiřujeme náš sortiment o zařízení větších výkonů. Nyní například s jedním zákazníkem pracujeme na projektu vulkanizačního lisu, který bude vyrábět pneumatiky o průměru až 130 palců. Snažíme se uspět nejenom na domácím trhu, který je svojí velikostí omezen, ale především v zahraničí. Zde máme stále možnost navazovat na dlouholetou tradici plzeňské značky Škoda.

Čím si získáváte nové zákazníky?

Pohybujeme se v oblasti, kde se stále častěji dělají projekty přímo na míru pro zákazníky, a my jsme v tomto ohledu velmi flexibilní. Zákazníkovi dokážeme vyhovět. Když například požaduje válcovací tratě, například na válcování speciálních materiálů, tak technologii vyvíjíme společně s ním. Pravdou je, že zákazníci požadují dodání projektu na klíč, ale zároveň chtějí mít kontrolu nad projektem, chtějí vidět a vědět, na čem pracujeme. Zakázky tedy realizujeme na klíč, včetně montáže a zaškolení obsluhy, což zákazníci velmi kvitují. Dílem i proto, že u zákazníků dochází ke generačním obměnám a nastupující generace nemá tolik zkušeností a často ani není čas, aby ji zaměstnavatele proškolili, proto požaduje zaškolení od dodavatele.

Kolik lidí dnes zaměstnáváte? A jak vnímáte situaci na pracovním trhu? Hovoří se o nedostatku kvalifikovaných pracovníků, a to napříč všemi průmyslovými obory.

V TS Plzeň, a.s., pracuje 230 zaměstnanců, ale v celé skupině ŽĎAS, kam naše firma patří, je zaměstnáno kolem 2300 lidí. Plzeň je nedaleko německých hranic a je tady řada podniků, kde mohou u výrobních linek pracovat i lidé bez kvalifikace. I tito zaměstnavatelé mají problém sehnat pracovníky. Takže ano, vidíme, že najít kvalifikované dělníky, středoškolsky nebo vysokoškolsky vzdělané technické odborníky není snadné. Navíc, aby se z člověka stal dobrý konstruktér, trvá to několik let. Ještě před nějakou dobou se firmy předháněly a dobré pracovníky přeplácely, ale to přestává fungovat, protože na pracovním trhu prostě nejsou.

S jakými vizemi jste vstoupili do roku 2018? Co vás čeká?

Letos bychom rádi dokončili montáže, především v Egyptě. Máme rozjednané další kontrakty, zejména v Číně a v Indii na dodávku kovacích lisů a věříme, že alespoň některé z nich se nám podaří realizovat. Našemu dalšímu nosnému oboru, válcovnám, se snad také bude dařit. Rádi bychom uspěli s dodávkou válcovacího zařízení u významného českého podniku, který plánuje rekonstrukci kvůli navyšování kapacity. Na lepší časy se snad blýská i v oboru vulkanizačních lisů. Jeden z našich tradičních zákazníků plánuje rozšiřování výroby. A tak věříme, že pro nás rok 2018 bude úspěšný.

Průmysl Dnes

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...