1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Transformace německé energetiky ohrožuje zaměstnanost v průmyslu

german flag1Berlín - Transformace německé energetiky založená na podpoře obnovitelných zdrojů energie ohrožuje zaměstnanost v průmyslových odvětvích.

Zvýšení příspěvku na obnovitelné zdroje v příštím roce může způsobit zánik 86.000 pracovních míst, uvádí studie, kterou o víkendu zveřejnil německý Institut pro budoucnost práce (IZA).

IZA ve své studii vychází z údajů z let 2003 až 2007. Z nich vyplývá, že jakékoli zdražení elektřiny vedlo průmyslové firmy k hledání úspor na jiném místě a nejčastěji se projevovalo propouštěním. IZA na základě historických údajů předpokládá, že zvýšení příspěvku na zelenou elektřinu z letošních 5,23 centu (1,44 koruny) za kilowatthodinu na 6,24 centu (1,71 koruny) za kilowatthodinu způsobí v krátkodobém horizontu ztrátu 86.000 pracovních míst. To odpovídá 1,4 procenta zaměstnanců v německém průmyslu.

Studie uvádí, že zdražování elektřiny ohrožuje především zaměstnance s vysokou nebo naopak s nejnižší kvalifikací. Středně kvalifikované pracovníky si firmy ponechávají. "Vysvětlujeme si to tím, že podniky při drahé elektřině omezují provoz svých strojů. Tím zanikají pracovní místa spojená s těmito zařízeními, postihuje to tedy inženýry a dělníky u pásu," uvedl jeden z autorů studie Nico Pestel.

Zániku pracovních míst se obávají i německé odbory. Německý Odborový svaz pracujících v kovoprůmyslu (IG Metall) proto vyzývá novou vládu konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), aby připravila reformu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie. "Pokud se nic nestane, hrozí zánik až 200.000 pracovních míst," varoval v sobotním vydání listu Mannheimer Morgen předseda IG Metall Detlef Wetzel.

Německá vláda už v minulosti kvůli ochraně svých tradičních průmyslových odvětví přiznala podnikům s energeticky náročnou výrobou úlevu z placení příspěvku na obnovitelné zdroje. Výjimka se z odvětví jako je výroba oceli nebo chemický průmysl rozšířila i na další podniky a nyní ji využívají tisíce firem. Evropská komise ale v pátek oznámila, že brzy zahájí oficiální vyšetřování, zda výjimka nenarušuje hospodářskou soutěž. Pokud komise rozhodne, že pravidlo odporuje právu EU, hrozí německým firmám, že budou muset zpětně doplatit na podporu obnovitelných zdrojů miliony eur.

Transformace energetiky má zajistit radikální proměnu energetického mixu v Německu. Zatímco v současnosti se většina elektřiny v zemi vyrábí v uhelných a v jaderných elektrárnách, v roce 2030 by měla polovina vyrobeného proudu pocházet z obnovitelných zdrojů.

18.12.2013  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI