1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Airbus a Dassault Aviation budou spolupracovat na vývoji nového bitevníku

airbus logo1Paříž - Evropské konsorcium Airbus a francouzská společnost Dassault Aviation se dohodly na pokračování projektu vývoje nového evropského bitevního letounu FCAS. Listu Le Figaro to řekl šéf Dassault Aviation Éric Trappier. Jedná se o jeden z největších obranných projektů s předpokládanými náklady ve výši 100 miliard eur (2,4 bilionu korun).

"Ano, dnes je hotovo. Máme dohodu se společností Airbus. Všechny překážky byly odstraněny," potvrdil Trappier, podle něhož už zbývá jen formalita v podobě podpisu smluv, který se uskuteční za několik dní.

Oznámení Trappiera následuje zhruba dva týdny po tom, co německá ministryně obrany Christine Lambrechtová informovala o dohodě o FCAS na politické úrovni mezi Německem, Francií a Španělskem. Za tuto jihoevropskou zemi se do projektu zapojí firma Indra. Tři země si podle politiků rovným dílem rozdělí první náklady na vývoj ve výši 3,5 miliardy eur (85,4 miliardy Kč).

Z projektu by měl vzniknout nový bitevní letoun, který má od roku 2040 nahradit francouzské stíhačky Rafale a bitevník Eurofighter, na jehož vývoji a výrobě se vedle Německa a Španělska podílely také Británie a Itálie.

Podle pozorovatelů neshody kolem projektu FCAS v poslední době zhoršovaly vztahy mezi Berlínem a Paříží. V minulém roce Dassault Aviation a Airbus uzavřely dohodu o průmyslové spolupráci na projektu, tu ale pak blokovaly dohady o rozdělení úkolů.

06.12.2022 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...