1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Airbus vyvíjí regionální letadlo s hybridním motorem

airbus logo1Mnichov - Evropský výrobce letadel Airbus pracuje na vývoji malého letadla, které by poháněl hybridní elektrický motor. Nové letadlo by mohlo představovat první krok firmy mezi výrobce menších regionálních letadel.

Nyní se firma zaměřuje na velká letadla pro více než 150 osob.

Regionální letadla jsou určena pro 70 až 90 osob. Vývoj nového letadla, které by při vzletu a přistání používalo elektrický pohon, může trvat 15 až 20 let, řekl novinářům technologický ředitel Jean Botti.

Airbus již nyní pracuje na elektrickém dvousedadlovém letadle poháněném dvěma elektrickými motory. Doufá, že tato technologie mu pomůže přinést elektrický motor i do větších letadel. Dvoumístné letadlo bude vhodné pro krátké mise, jako trénink pilotů a akrobacii. Letadlo má používat lithium-iontové polymerové baterie s výdrží půl hodiny. Cílem je prodloužit jejich výdrž až na hodinu.

Podle Bottiho jsou právě baterie velmi složité: "Způsobují nám velké bolesti hlavy." Botti byl součástí týmu, který vyvíjel před 20 lety bateriemi poháněná vozidla pro General Motors, a potvrdil, že Airbus se inspiroval u elektrických aut. Odmítl však uvést, kolik firma plánuje investovat do hybridních a elektrických technologií.

Dvoumístný E-Fan má být vyráběn v závodě v Bordeaux v jihozápadní Francii a výroba by mohla začít na konci roku 2017. Botti dodal, že by rád viděl prototyp regionálního letadla s hybridním motorem v roce 2030, napsala agentura Reuters.

Hybridní pohon se v současnosti využívá především v silniční a železniční dopravě. Je kombinací různých druhů pohonů, obvykle elektromotoru a spalovacího motoru, což umožňuje úsporu pohonných hmot.

07.05.2014  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...