Armáda chce koupit 16 víceúčelových vrtulníků do roku 2020
- Podrobnosti
- Kategorie: Letecký a zbrojařský průmysl
Praha - Armáda bude chtít nakoupit asi 16 nových víceúčelových vrtulníků. K akvizici má dojít mezi roky 2016 a 2020. Nové helikoptéry mají ve vojenském letectvu nahradit dosluhující bojové vrtulníky Mi-24 a Mi-35, stejně jako záchranářské stroje Sokol.
ČTK to před generálním štábem řekl jeho náčelník Petr Pavel. Vojsko se podle něj poohlíží po vrtulnících v o něco nižší třídě, než do jaké patří legendární americké blackhawky.
Velení armády nechce nahrazovat zastaralé bojové vrtulníky novými válečnými stroji. Podle náčelníka štábu jsou současné bojové helikoptéry příliš nákladné. "Chceme jít radši cestou menšího počtu víceúčelových vrtulníků," řekl ČTK Pavel. Nové stroje by tak měly být schopny převážet vojáky, účastnit se bojů i sloužit k naléhavé zdravotnické evakuaci zraněných.
Pavel nechtěl upřesnit, jaké stroje má armáda v hledáčku. Uvedl však, že existuje zhruba šest výrobců, kteří podobné víceúčelové vrtulníky vyrábí. "Těch 16 vrtulníků by mělo pokrýt potřeby armády, které v té době budou," dodal generál.
Ruské bojové vrtulníky Mi-24 a Mi-35 vojenští letci opustí v letech 2016 až 2018. "Poté už nepředpokládáme jejich udržování ve výzbroji, protože jejich generálky a provoz by nás stály peníze, které prostě nejsme schopni na to vydávat," řekl Pavel. V případě sokolů pak generální oprava jednoho stroje stojí ministerstvo obrany tolik, co generálka dvou dopravních helikoptér Mi-17.
Armáda chce nadále provozovat leteckou záchrannou službu mimo jiné proto, že na ní může "naživo" cvičit své lékařské specialisty pro zdravotnickou evakuaci. Bez ní se vojsko neobejde například v zahraničních bojových operacích. V rámci programu MEDEVAC také podobní lékaři vozí do České republiky těžce zraněné pacienty z jiných zemí. Naposledy se tak do Prahy dostali Ukrajinci, kteří utrpěli poranění při protivládních demonstracích.
Podle Pavla nechtějí vojáci kupovat velké bojové vrtulníky, jako jsou třeba americké Apache. "Z hlediska naší armády by prostě pořízení minimálního počtu (těchto) vrtulníků znamenalo, že bychom na to museli obětovat prostředky snad na celé letectvo," uzavřel Pavel.
15.04.2014 ČTK
Nenechte si ujít...
- 1
- 2
- 3
Výrobce jízdních kol Master Bike loni zosminásobil…
Category: Firmy
Zábřeh - Společnost Master Bike, která v Zábřehu na Šumpersku vyrábí jízdní kola, v účetním roce 2022/2023 více…
Čínský ropný a plynárenský gigant PetroChina v pol…
Category: Energetika
Peking - Největší čínská ropná a plynárenská společnost PetroChina v prvním pololetí zvýšila čistý zisk meziro…
Kanada zavede stoprocentní clo na dovoz elektromob…
Category: Automobilový průmysl
Ottawa - Kanada zavede cla na dovoz elektromobilů a produktů z hliníku a oceli z Číny. Dovozní clo na elektromo…
Největší zbrojovky mezi lety 2021 a 2025 zdvojnáso…
Category: Letecký a zbrojařský průmysl
Londýn - Patnáct největších světových zbrojních kontraktorů by do konce roku 2026 mělo v součtu dosáhnout přeby…
Výrobci dronů Primoco v prvním pololetí meziročně…
Category: Strojírenství
Praha - Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV v prvním pololetí letošního roku vytvořil rekordní čistý…
Připojte se: