1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Boeing získal na aerosalonu objednávky na 110 letadel

boeing logo2Paříž - Americký výrobce letadel Boeing na počátku druhého dne mezinárodního aerosalonu u Paříže získal objednávky na více než stovku letadel. Boeing uvedl, že dvě leasingové společnosti si u něj objednaly celkem 110 letadel 737 MAX.

Hodnota objednávky podle katalogové ceny je téměř 12 miliard USD (291 miliard Kč). Airbus dnes zatím získal objednávky pouze na tři komerční letadla.

Boeing oznámil, že nizozemská leasingová společnost AerCap si u něj objednala 100 letadel 737 MAX 8 v katalogové ceně 10,7 miliardy USD. Společnost SMBC Aviation Capital se sídlem v Irsku si pak objednala deset stejných letadel v katalogové hodnotě 1,07 miliardy USD. Rozšířila tak svoji objednávku z roku 2014, kdy si objednala 80 těchto letadel.

Katalogová cena objednávky je obvykle výrazně vyšší než skutečná cena. Výrobci letadel totiž při větších objednávkách poskytují významné slevy.

Další dva letouny Boeing 737-900ER si objednala indonéská letecká společnost Sriwijaya Air. Aerolinky také podepsaly předběžnou dohodu o využití opce na koupi dalších 20 letadel. Celková hodnota objednávky na 22 letadel je kolem 2,2 miliardy USD.

Airbus získal od japonských nízkonákladových aerolinek Peach Aviation závaznou objednávky na tři letadle A320 za cenu zhruba 300 milionů USD. Zbrojní a vesmírná divize Airbus Defence and Space pak získala od Saúdské Arábie objednávku na čtyři středně velké dopravní a hlídací letouny Airbus C295W.

Společnost ATR, která je společným podnikem Airbusu a italské firmy Finmeccanica, oznámila objednávku od švédské Braathens Aviation na koupi pěti letadel s turbovrtulovým motorem 72-600 s opcí na dalších deset letadel.

Analytici na letošním největším světovém veletrhu letecké techniky na letišti Le Bourget dramaticky vysoké zakázky nečekají. V minulých letech přepravce motivovaly k novým nákupům nízké úrokové sazby a vysoké ceny ropy. Výrobci letadel navíc začínají mít kvůli vlně nových zakázek opačný problém a stojí před těžkým úkolem vyrobit v příštích letech kolem 12.000 letadel v hodnotě celkem 1,8 bilionu dolarů.

Analytici podle agentury Reuters očekávají, že v Le Bourget dají oba výrobci dohromady jen stěží zakázky na více než 500 letadel ve srovnání s objednávkami na 697 letadel z loňského sesterského aerosalonu ve Farnborough u Londýna.

Airbus letos před aerosalonem získal zakázky na 247 letadel, a vedl tak nad Boeingem, který jich měl 185. Loni ale americký výrobce v prestižním souboji o zakázky zvítězil.

19.06.2015  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...