1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Česká firma Excalibur Army dodá Iráku stovku tanků a obrněnců

excalibur army logoPraha - Česká firma Excalibur Army dodá irácké armádě stovku renovovaných tanků a obrněných vozidel. Celkově jde o kontrakt v hodnotě stovek milionů korun, uvedl dnes server Aktuálně.cz.

Kontrakt schválila česká ministerstva zahraničí, obrany i vnitra. Zbraně mají pomoci Bagdádu v boji s Islámským státem.

"Jde o jeden z nejvýznamnějších obchodů v historii Excalibur Army," řekl Aktuálně.cz Jaroslav Strnad, majitel holdingu Excalibur Group, kam Excalibur Army patří. Podle něj jde o práci na několik let v hodnotě stamilionů korun.

Strnadova firma nedávno poslala tanky, obrněná vozidla a raketomety nigerijské armádě, která svádí boje s radikálními islamisty z hnutí Boko Haram. Získala také licenci k výrobě obrněných pandurů pro východní Evropu a Asie.

První zásilku bojových vozidel pěchoty BVP-1 a tanků T-72 určenou pro Irák tento týden v hale výrobního a opravárenského závodu Excalibur Army ve Šternberku osobně kontrolovali a přejímali iráčtí experti. Podle mluvčího společnosti Andreje Čírtka při přejímce zbraní nenechali nic náhodě - tanky a obrněnce si prohlédli zvenku i zevnitř, vyzkoušeli na polygonu, zkontrolovali náhradní díly.

Iráčané si přitom zákazníka vybírali mezi evropskými, ale i ruskými či ukrajinskými zbrojovkami.

"Jde o mimořádně významnou - a nebojím se říci ojedinělou - pomoc Česka v boji proti mezinárodnímu terorismu, když pominu komerční aspekt," řekl serveru bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Rovněž šéf senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD) míní, že dodávka bojové techniky je tou nejlepší pomocí České republiky Iráku v jeho boji proti islamistům.

Společnost Excalibur Army zatím obchoduje převážně s technikou východního původu z armádních přebytků. Vzhledem k tomu, že tato technika je už zastaralá a přebytky z dob studené války docházejí, hodlá se stále častěji orientovat na vlastní výrobu.

Do skupiny Excalibur Army patří několik výrobních a skladovacích společností. Vlastní vojenský opravárenský podnik ve Šternberku, který předloni koupila od ministerstva obrany za 152 milionů korun, či bývalý vojenský opravárenský podnik v Přelouči na Pardubicku. Zaměstnává zhruba 400 lidí. Její majitel Strnad spoluvlastní automobilku Tatra Trucks.

16.02.2015  ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...