1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Česko pošle do Iráku zbytek munice pro boj s Islámským státem

soldier gun armyPraha - Česko pošle do Iráku zbytek munice, kterou darovalo už loni pro boj s ozbrojenci Islámského státu. Munici v hodnotě asi 16 milionů korun přepraví do Iráku Američané. Jde celkem o 260 tun materiálu.

Postup projedná ve středu vláda, informovalo ČTK ministerstvo obrany.

Loni putovalo do Irácké republiky prostřednictvím Kurdské regionální rady přes osm milionů kulometných nábojů ráže 7,62 milimetru a více než 5000 nábojů do protitankového granátometu RPG-7. V nyní plánovaných dodávkách půjde o více než deset milionů puškových nábojů ráže 7,62 milimetru do samopalů typu Kalašnikov a o 5000 ručních granátů.

"Spojené státy požádaly cestou svého velvyslanectví v Praze Českou republiku o poskytnutí této munice, zároveň deklarovaly připravenost zajistit její přepravu do Iráku," uvedlo ministerstvo obrany. Česká strana zajistí pouze přepravu do určeného místa, odkud zajistí převoz americká armáda. 

"Darování vojenského materiálu vládě Spojených států za účelem podpory iráckých ozbrojených a bezpečnostních sil v boji s ozbrojenci Islámského státu představuje významný příspěvek České republiky v boji s terorismem," dodalo ministerstvo obrany.

Česká vláda schválila darování munice ze starších armádních zásob Kurdům v hodnotě 41 milionů korun koncem loňského srpna. Kulometné náboje dopravil do Irbílu kanadský armádní letoun v září. Náboje do protitankových granátometů tam přepravil v prosinci letoun americké armády.

27.07.2015 ČTK

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...