1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Připojte se:

Facebook

Explosia Pardubice měla loni rekordní zisk před zdaněním 284 milionů korun

GrenadePardubice - Výrobce výbušnin a střeliva Explosia Pardubice loni zvýšil zisk před zdaněním meziročně o 86 milionů na rekordních 284 milionů korun. K růstu přispěl zájem o výbušniny. Obrat se meziročně zvýšil z 1,2 miliardy na 1,42 miliardy korun, uvedl v tiskové zprávě mluvčí firmy Martin Vencl.

Do roku 2026 plánuje firma investovat až dvě miliardy korun, výrobní kapacity jsou pro ni limitující.

"Největší poptávka je samozřejmě po střelném prachu. Abnormální zájem vnímáme také u celospalitelných hnacích náplní, což souvisí s válkou na Ukrajině. Do válkou zasažené oblasti jsme poslali buď napřímo nebo zprostředkovaně zboží, jehož hodnota dosahuje necelé pětiny obratu společnosti. Pozadu za prachy a hnacími náplněmi ovšem nezůstává ani prodej trhavin," uvedl předseda představenstva Radomír Krejča.

Kromě vojenské oblasti, které se v současné době daří zvláště vlivem války na Ukrajině, přispívá k dobrý výsledkům i výroba pro civilní sektor. Explosia produkuje velké množství průmyslových trhavin, prostřednictvím úseku Fospol nabízí komplexní služby při těžbě v kamenolomech. Součástí výroby jsou také speciální produkty, které využívají například speciální jednotky policie nebo armády.

Velkou konkurenční výhodou Explosie je zázemí vlastního Výzkumného ústavu průmyslové chemie, který vznikl před 70 lety. "Úkolem našich výzkumníků není jen vývoj, ale také například malovýroba některých speciálních produktů podle požadavků zákazníků nebo služby analytických laboratoří a zkušeben," uvedl generální ředitel Explosie Kamil Dudek.

Letos chce společnost dosáhnout vyššího zisku při udržení současného obratu. Limitujícím faktorem jsou výrobní kapacity, zároveň bude firma muset reagovat na tlak na zvyšování mezd, vzroste také daň z nemovitosti pro některé průmyslové podniky sídlící v Pardubicích. Podle odhadu Explosie se zvýší ze zhruba osmi milionů korun až k 20 milionům korun.

Rok 2024 bude podle plánů vedení společnosti především ve znamení investic. Explosia podle Vencla dlouhodobě trpěla podinvestovaností, ale v současnosti do zvýšení bezpečnosti a rozšíření kapacity výroby investuje stovky milionů korun. Přispět k navýšení výroby a uspokojení velké poptávky po celospalitelných hnacích náplních má i dotace deset milionů eur z Evropské komise. "Zisk této dotace považujeme za velký úspěch, byť je pro náš rozvoj vhodnou, nikoliv však zásadní finanční injekcí," uvedl Dudek.

Celkově Explosia plánuje do roku 2026 proinvestovat až dvě miliardy korun. Podle předpokladů vedení společnosti může současná poptávka vysoce převyšující možnosti celosvětové výroby trvat klidně i deset let po skončení války na Ukrajině. I proto Explosia posiluje především výrobu bezdýmných prachů a celospalitelných hnacích náplní. Investice se ale týkají také dalších oblastí výroby výbušnin a jejich výzkumu i vývoje.

Explosia exportuje své výrobky do zemí Evropské unie i dalších států. Vývoz v roce 2022 dosáhl 72 procent produkce. Společnost má dva prodejní sklady v Krmelíně na Frýdeckomístecku a Lužné u Rakovníka

Od roku 2002 firmu stoprocentně vlastní stát, akcie drží ministerstvo průmyslu a obchodu. Firma působí v Pardubicích od roku 1920. Do roku 2002 byla vlastníkem skupina Agrofert.

20.05.2024 Zdroj: ČTK

 

PŘEDPLAŤTE SI

Nenechte si ujít...